Yeni Konular

Behçet Necatigil Hayatı ve Kişiliği

Behçet Necatigil taninmiş bir şair ve ozan olarak meydana gelmesinin yanı sıra senaryo ve oyun yazması ile de milletin gönlünde taht kurmuştur.

Behçet Necatigil
Behçet Necatigil

Behçet Necatigil Yaşayışı ve Hayatı

Behçet Necatigil, 16.04.1916 senesinde dünyaya gelmiştir. Annesi Bedriye Hanım’dır. Babası ise Necati Bey’dir. Taninmiş ozan henüz iki yaşındayken annesi hayata gözlerini yummuştur. Eğitimine kocaman bir öneme sahip olduğunu bilen ozan, bununla birlikte kıymetli ozan ve yazarlar da yetiştirmiştir. Kabataş Lisesi’ni birincilikle tamamlayan yazar daha daha sonra bitirdiği bu okulda öğretmenlik yapmıştır. Ozan, henüz bir lise öğrencisiyken bu tür konuları defterine yazmaya koyulmuştu. Lise zamanlarında konu aldığı bir şiir o vaktin gazetesi Varlık Gazetesi’nde yayınlanmıştır. İşte şair?in şiirlerinin tanınmasının sonrasında edebiyat dünyasına hızlıca giriş yapmıştır. Çoğunlukla şiirlerinde aşk, aile, rahatsızlık , bunalım, ebedî uyku ve yalnızlık konularını işlemiştir.

Edebiyattaki Kişiliği Ve Zanaat Anlayışındaki Tutumu

Sakin bir kişiliği ile meydana gelen şairin hayatı konut ve iş aralarında geçmiştir. Edebiyata ve şiirlere büsbütün önem değer veren ozan edebiyat dünyasına pek çok ozan ve yazarda katmıştır. Kendini bir çok kez geliştirip olgunlaşan ozan felsefe ile şiiri birleştirerek edebiyata başka bir nefes getirmiştir. Ozan şiirlerinde bununla birlikte hem bir batı hem bir de doğu kültürünü bir araya getirip oldukça kalifiye şiirlere hayat vermiştir. Edebiyat dünyasının mühim yazarlarından biri meydana gelen Behçet Necatigil bununla birlikte Kelebeğin Rüyası isimli sinemada da ele alınmıştır. Behçet Necatigil 13.12.1979 (Aralık) yılında vefat etmiştir.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın