Yeni Konular

Benim Ponti Makarnam

2015-04-03_000135Benim Ponti Makarnam

Almanya’da Ponti adındaki en sevdiğim İtalyan lokantasında yiyerek tarifini evde yapılabilir şekilde geliştirdiğim brokolili, soğanlı ve kremalı makarnamın tarifi…

Makarna, makarna, makarna… Yirmi beş yıldır en çok sevdiğim yemektir kendisi. Her gün yesem yine de bıkmam, ki bir hafta boyunca her gün yemişliğim de vardır ayrıca. Açtığım paketinden içi boş salyangoz kabuğu çıktı yine de iğrenip yemekten vazgeçmedim. Almanya’da yaşadığım yıllarda adı PONTİ olan bir İtalyan lokantasına giderdik ailecek. Çocukluğumdan beri en sevdiğim makarnayı orada yerim. Ayrıca bir takıntım vardır, menüsünde onlarca çeşit makarna olmasına rağmen Ponti’ye her gittiğimde aynı makarnayı yerim. Soğanlı, kremalı ve brokolili makarna. Bu yıllardır hiç değişmedi. Lokantanın İranlı sahibi ile zaman içinde dost olmamıza rağmen  makarnanın tarifini asla vermedi bana. En ufak bir ip ucu bile alamadım; fakat makarna aşkım o kadar büyüktü ki zaman içinde orada yerken aldığım tatları bir kağıda yazdım. Defalarca gittim ve aynı makarnayı tekrar tekrar yedim. Her yediğimde damağımda beliren lezzetleri not ederek yemeğin malzeme listesini oluşturdum. Şu anda birebir aynısını yapamasam da lezzeti Ponti’de yediğime en yakın olan tarifimde karar kıldım. Artık Almanya’da yaşamıyorum ve yılda bir kere gittiğimde yine o eşsiz lezzetin tadını çıkarıyorum; fakat Türkiye’ye döndüğümde kendi evimde kendi Ponti makarnamı da yapabiliyorum artık. Ne yapacaksınız, bir parça avutuyorum kendimi!

 

Gerekli malzemeler:

Ufak bir brokoli

Üç adet iri soğan

Bir paket çiğ krema

Bir yemek kaşığı domates salçası

Zeytinyağı

Taze öğütülmüş karabiber

 

Hazırlanışı:

İşe ilk önce brokolileri haşlamakla başlayacağız. Bu yemeğin güzel olup olmamasını belirleyen kıstas brokolinin haşlanma miktarı oluyor. Çok yumuşatırsanız bir yığın emek boşa gitmiş olur. Ben kendime sırf bu yemeği hakkıyla yapabilmek için az suda buharla sebze haşlamaya yardımcı olan aletlerden bir tane aldım. Yuvarlak metalden bir süzgece benziyor; fakat yanlarından tutup çektiğinizde açılıp bir servis tabağı büyüklüğünde oluyor. Tencerenizin dibine iki parmak su koyun ve bu aleti tencerenin tabanına oturtun. Tencerenin genişliğine göre şekil alacaktır. Sebzelerin tencere tabanına ve kaynayan suya direkt olarak temasını engelleyen bu alet brokolinizin haşlanırken diri kalmasını sağlıyor. Eğer ben bununla uğraşamam derseniz kaynayan suya parçaladığınız brokolileri atıp iki dakika içinde hemen çıkartın ve süzmeye bırakın, sakın suyun içinde bırakmayın. Amacımız brokolilerimizi pişirirken diriliklerini muhafaza edebilmelerini muhafaza edebilmelerini sağlamak. Boynu bükük brokoliler istemiyoruz. Ayrıca haşlama suyunuza ya da brokolilerinizin üstüne tuz serpmeyi ihmal etmeyin. Yemeğimizin en kritik noktasını başarıyla geçip brokolileri süzmeye bırakınca soğanlarımızı küp küp doğrayacağız. Bir yemek kaşığı zeytinyağında kavurmaya başlayacağız. Soğanlarımız da brokolilerimiz gibi tamamen yumuşamayacak, hafif de olsa biraz dişe gelmesi gerekiyor. Çok vakit kaybetmeden domates salçamızı soğanlara yedireceğiz. Ardından bir paket çiğ kremayı da ekleyip üç malzemenin de iyice birbirine karışmış olmasını sağlamalıyız. Bu aşamada tuz ve taze öğütülmüş karabiberi de ekleyin. Son olarak da haşlanmış brokolileri ekleyip iyice sosa bulanmasını sağlayın. Bu tarifin en çekici özelliği sebzelerin hafif dişe gelir bir tazelikte olması. Krema da bu tazeliğe hoş ve ağdalı bir lezzet katıyor. Ponti’de bu sosa penne makarna kullanıyorlar, ben de öyle yapıyorum. Elbette makarnamı da aldente (dişe gelir) pişirip bir dakika daha sosun içinde pişmesine izin veriyorum. En sevdiğiniz makarna tabağınızı cömertçe doldurun, bu lezzeti hak ettiniz. Üzerine bir parça taze çekilmiş karabiber ve bolca parmesan peyniri gezdirin. Günden güzel dakikalar çalmak için ve kendinizi şımartmak için eşsiz bir fırsat yakaladınız. Afiyet olsun.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı evde Açma Nasıl Yapılır? Resimlerle Açıklamalı Yapılışı. Pastane Şeklinde Açma Yapılışı nasıl …

Bir cevap yazın