Yeni Konular

Beraat Gecesi Yapılacak Dua ve İbadetler

İslam Dininin Mübarek gecelerinden Şaban Ayının 15. Gecesi Berat Kandilidir. Peki Berat Kandili Beraat Gecesi Yapılacak Dua ve İbadetler nelerdir? Berat Kandili gecesi nasıl ibadet edilmeli? Berat Kandilinde hangi dua okunmalı?Berat kandilinde hangi dualar okunur, 2013 berat kandili gecesi neler yapılırr, beraat kandili gece nasıl dua edilir, Beraat kandil gecesi ibadetleri, Beraat gecesi hangi dualar yapılır, Berat akşamı okunacak dualar Beraat kandilinde ne yapılır

İnanlarlar için günahlarından arınmak ve af dilemek için müthiş bir fırsat olan Berat Kandili, Pazar’ı Pazartesine bağlayan gece kutlanacak. Oruç tutulması tavsiye edilen günün akşamında ise eller bir kez daha yüce Yaradanın sonsuz rahmetinden nasiplenmek için açılacak, dua edilecek.

Beraat gecesi Namazı
27. gece namazı : 4 rekat kılınır. Her rekatta 1 fatiha 1 zilzal süresi 25 ihlas okunur.
Selam verildikten sonra secdede 7 fatiha 1 ihlas1felak1 nas okunur. 100 istiğfar 100selavat 100 la havle okunur.

BERAT KANDİLİ

Berat gecesi (şabanın 15. gecesi) gece ibadet gündüzü oruçla geçirin. (70 bin melek o kişi için sabaha kadar istiğfar eder.)

Beraat gecesi okunacak Dualar
En önemli okunacak süre DUHAN süresidir.
Secde Süresi mülk İsra zümer hadid haşr saff Cuma Teğabun Yasin Vakıa Kamer ( yasin ve tebarekeyle birlikte okuyana 2 cihanda nur olur) Kıyamet Zilzal Tekasür ( 1000 ayete denk) Kafirun ihlas Bakara Ali İmran (süresinin sonunu okuyan tüm gece ibadetle geçirmiş olur.)

50 İhlas okuyanın 50 senelik günahı silinir.
Çok kelime-i Tevhid çekmek gerekir.
Beraat gecesi namazları
O gecede 100 rekat namaz kılınır. Her rekatta fatihadan sonra 10 ihlas okunur.
Her kim o gecede 30 ihlas okuyarak 12 rekat namaz kılarsa cennetteki yerini görmeden ölmez.
14 rekat namaz kılar namazdan sonra 14 fatiha 14 felak 14 nas sürelerini okursa ve 1 kerede tövbe süresinin sonunu (legad caeküm?) kendine 20 makbul hac 20 sene makbul oruç sevabı verilir. Ve yine o gece oruca niyet edilir
Her kim 1 fatiha 10 ihlasla 12 rekat namaz kılarsa günahları affedilir ömrü bereketlenir.

Berat gecesi 2 gözün birine 3 kere diğerine 2 kere sürme çekmek göz rahatsızlığından korur.

BERAT GÜNÜ

Berat günü nafile namaz kılınızki her rekatı size kaçırdığınız namazlar yerine sayılsın.
O gün iftar etmeniz fakirlere yedirmeniz için et pişirirseniz yanında hububat pişiriniz. Her tane için 10 bin sevap vardır 10 bin günah silinir 10 bin derece yükselir.
Berat günü erzak alınkapkacaklarınızı boş bırakmayın.Gelecek seneye kadar bereket vardır.
O gün sadaka veriniz.

“GECEYİ İBADET VE TAATLE GEÇİRİN”

Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)

Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da Tenzil denir.

Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de’Apaçık Kitaba yemin olsun ki, Biz Kur’an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir…'(Duhan, 44/1-4)

Ayette geçen, ‘mübarek gece’den maksat; Berat Gecesidir. Kur’ânın bu gecede, Yedinci semadan dünya semasına indirildi. Kadir gecesinde ise ilk kez Peygamber Efendimize indirilmeye başlandı.

Allahü teâlâ, ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce, herşeyi takdîr etti, diledi. Bunlardan, bir yıl içinde olacak her şeyi, bu gece meleklere bildirir.

Kur’ân-ı kerîm, levhilmahfûza bu gece indi. Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem bu gece çok ibâdet, çok duâ ederdi.

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

(Şa’bân-ı şerîfin onbeşinci gecesi olunca, o geceyi ihyâ ediniz ve gününde oruç tutunuz! Muhakkak ki, Allahü teâlâ, “Magfiret olunmak isteyen yok mudur, magfiret edeyim. Rızık isteyen yok mudur, rızık vereyim. Kim ne isterse vereyim!” buyurur. Bu hâl sabaha kadar devam eder.)

(Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan duâ, tevbe, red olunmaz. Fıtr Bayramının ve Kurban Bayramının birinci geceleri, Şa’bânın onbeşinci (Berât) gecesi ve arefe gecesi.)

(Berât gecesini ganîmet, fırsat biliniz. Şa’bânın onbeşinci gecesidir. Kadir gecesi çok büyük ise de hangi gece olduğu belli değildir. Bu gece (Berât gecesinde) çok ibâdet ediniz. Yoksa kıyâmet gününde pişmân olursunuz.)

(Şa’bânın onbeşinci gecesinde Allahü teâlânın kulları üzerine rahmeti zuhûr edip, mü’minleri magfiret eder, bağışlar. Kâfirlere ise mühlet verir. Kin ve hased sahibi olanları bu sıfatları terk edinceye kadar kendi hâllerinde bırakır.)

(Şa’bân ayının onbeşinci gecesi, rahmet-i ilâhi dünyayı kaplar, herkes affolur. Ancak haksız yere müslümanlara düşmanlık besleyen ve Allahü teâlâya ortak koşan magfiret olunmaz.)

Âişe vâlidemiz, Peygamber efendimizin Berât gecesinde, sabaha kadar ibâdet ettiğini görünce sordu:

– Yâ Resûlallah, Allahü teâlânın en sevgili kulusun! Buna rağmen niçin bu kadar kendini yoruyorsun?

Peygamber efendimiz şöyle cevap verdi:

– Ey Âişe, ben şükredici kul olmıyayım mı? Ey Âişe, sen bu gecede, ne olduğunu bilir misin?
Âişe vâlidemiz tekrar sordu:

– Bu gecenin diğer gecelerden üstünlüğü nedir yâ Resûlallah?

Peygamber efendimiz şöyle cevap verdi:

– Bu sene içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu sene içinde öleceklerin isimleri bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip edilir. Bu gece herkesin ameli ve işleri Allahü teâlâya arz olunur.

Bir kimse, evinden ayrılıp yolculuğa çıkar. Hâlbuki, onun adı yaşıyanlar defterinden, ölüler defterine geçirilmiştir.

Gâfil olmamalı, bu geceyi mutlaka ihyâ etmelidir. Kazâ namazı kılmalı, Kur’ân-ı kerîm okumalı, duâ, tevbe etmeli, sadaka vermeli, müslümanları sevindirmelidir. Bunların sevâbını ölülere de göndermelidir.

Bu gecelere saygı göstermek, günâh işlememekle olur.

Bu gece, Allahü teâlânın ihsân ettiği bütün ni’metlere şükretmeli, yapılan hatâlar, günâhlar için de tevbe istigfâr etmeli, Cehennem ateşinden kurtulmayı istemelidir.

“Yâ Rabbî, bize dünya ve âhıret saâdeti ihsân eyle, bize hidâyet verdikten sonra, kalblerimizi kaydırma” diye duâ etmelidir.

Diğer bir Ayeti Kerimede ise Berat Gecesi”ni idrak eden herkes, Yüce Allah”ın Kur”an-ı Kerim”deki; “De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah”ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. ŞüphesizAllah bütün günahları affeder. Çünkü O,çok bağışlayan, çok merhamet edendir” müjdesinin farkına vararak kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı,bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.
[pro-player width=’530′ height=’253′ type=’video’ image=’http://www.aymoli.com/wp-content/uploads/Beraat-kandili-250×150.jpg’]http://www.youtube.com/watch?v=AUTjGzJrTcE[/pro-player]

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Dinimizde Fala Baktırmak Günah Mıdır?

Dinimizde fala baktırmak günah mıdır? Fal bakan veya baktıran bizden değildir. Her kim olursa olsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir