Yeni Konular

Bertolt Brecht kimdir hayatı

Brecht Augsburg’da doğdu, 1918 sonrasının yenik Almanya’sında ya­şadı: ekonomik bunalım, para değe­rinin düşüşü, işsizlik ve toplumsal adaletsizlikler, kanlı ayaklanma giri­şimleri onun, siyasal yönünü çizme­sine etken olacak ve ona sanat yö­nünden esin kaynağı sağlayacaktı.

1928’de Brecht, Üç Kuruşluk Ope­ra (müzik, Kurt Weill) adlı tiyatro oyunuyla büyük bir ün yaptı; bu oyun­da da, öteki eserlerinde olduğu gibi, konuşmalara şarkılar karışıyordu. Ama 1933’te, Nazi rejimine düşman olduğundan ülkeden kovuldu. Ancak Hitler’in düşmesinden sonra Alman­ya’ya dönebilecekti.

İnanmış bir komünist olarak, sa­vaştan sonra Doğu Berlin’e yerleşti ve orada karısı Helene Weigel ile çağdaş tiyatro sanatının gelişimini derinden etkileyecek olan Berliner Ensemble Tiyatrosu’nu kurdu.

Brecht’e göre tiyatronun tek göre­vi halkı eğlendirmek değil, onu hak­sızlıklara karşı savaşa hazırlamak üzere, gözlerini, çağdaş toplumun ku­surlarına açmaktır. Komünizm dokt­rinlerine bağlı kalan Brecht sanatın, siyasal mücadelenin hizmetinde ol­ması gerektiğine inanmıştır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir