Yeni Konular

Beyaz Gülün Anlamı Nedir

21-10-2015_223258Beyaz gül, hem gül gibi değerli ve birbirinden güzel anlamlar taşıyan bir çiçekten, hem de beyaz gibi hayatın her alanında yer alan bir renkten aldığı anlamlarla, oldukça yoğun duygular ifade eder. Beyaz renk, güle saflık, masumiyet, el değmemişlik anlamları katar. Gül ise beyaza aşk ve derin duygu ifadeleri yükler. İkisi bir araya geldiğinde oluşan anlam eşsiz olmaktadır.

Gül genel olarak sevgiyi, sadakati, arkadaşlığı ve aşkı, yani güzel ve samimi duyguları temsil eder. Hemen hemen her kültürde duyguları gül ile ifade etmek oldukça yaygın bir gelenektir. Bizim kültürümüzde de güllerin anlamı bilindiği takdirde kelimelere gerek kalmadan ne hissedildiği anlatılabilir.

Beyaz, tüm dünyada masumiyeti anlatır. Bu yüzden masumiyetin simgesi olan her çiçek, kıyafet, eşya beyazla özdeşleştirilmiştir. Temiz ve saf olan her şeyi beyazla ifade etmek mümkündür. Kusursuzluğun da simgesi olan beyaz, tüm halis niyet ve hisleri, hiçbir kelimeye gerek kalmadan tek başına ortaya dökebilir.

Beyaz gül, dünyada bilinen ilk gül olarak kabul edilmektedir. Birçok kültürde diğer tüm güllerin beyaz gülden sonra oluştuğuna inanılır. Bilinen en eski gül olan beyaz gül, özellikle üzerindeki küçük kızarıklıklar ya da kırmızı noktalarla utangaçlığın simgesi hâline gelir. Bu da beyaz gülün var olduğu ilk andan beri masumiyeti ve saflığı temsil ettiğinin bir kanıtı olarak görülebilir.

Beyaz gül, diğer güllerle beraber de farklı anlamlar kazanmaktadır. Kırmızı gülle beraber sunulan beyaz gül saf ve masum aşkı anlatır. Sarı gül ile sunulduğunda ise beyaz gül, kin ve nefretten uzak saf bir dostluğu temsil eder.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir