Yeni Konular

Beylerbeyi Sarayı Nerededir – Beylerbeyi Sarayı Hakkında Bilgiler – Beylerbeyi Fotoğrafları

beylerbeyi-sarayi-288934Beylerbeyi Sarayı istanbul‘un en eski yerleşim yerlerinden birisinde kurulmuştur. Bölgenin Bizans döneminde de yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Bizans döneminde sarayın bulunduğu bölgede istavroz Bahçeleri isimli bir yeşil alanın olduğu bilinmektedir. Bu bahçeye imparator Constantin sebebi ile dikilen dev bir haç dolayısıyla bu ismin verildiği düşünülmektedir.

Beylerbeyi Sarayı‘nın olduğu noktada daha önceleri ıı.Selim’in eşi Gevher Sultan’a ait bir saray bulunmaktaydı. Bu sarayda Osmanlı sultanlarından ıV.Murad dünyaya gelmiştir. Bu yapının ııı.Mustafa döneminde yıkıldığı bilinmektedir. Yıkımdan önce tarihi sarayın etrafında pek çok fazla köşk ve kasır inşa edilmiş, padişahlar bölgeyi gezinti amaçlı kullanmıştır.

Beylerbeyi Sarayı inşa edilmeden öncelikle burada bulunan saraylar Gevher Sultan Sarayı, Ferahabad Yalısı, Ferahfeza Kasrı bunun gibi pek çok saray yapılırdı. Bu saraylar ııı.Mustafa sebebi ile yıkılmış yerlerine ilk Beylerbeyi Sarayı yapılmıştır. Bu yapılan saray da Abdulaziz dönemine kadar ayakta kalmıştır. Sultan Abdulmecid döneminde, padişah içindeyken yanan sarayı bir dönem padişahlar kullanmamış, Abdulaziz 1851 yılında kullanılmayan sarayı yıktırarak yenisini yaptırmıştır. Günümüzdeki saray bu tarihte inşa edilen saraydır.

 

beylerbeyi-sarayi-288934

 

Beylerbeyi Sarayı’nın asıl binası haricinde çeşitli eklentileri de bulunmaktadır. Bu eklentilerle beraber adeta bir saray kampüsünden söz etmek mümkündür. iki tane deniz köşkü haricinde burada Mermer Köşk, Sarı Köşk ve Ahır Köşk isimli köşkler bulunmaktadır.

Beylerbeyi Sarayı Abdulaziz döneminde inşa edilen öteki binalar gibi Barok izleri taşımaktadır. ayrıca çeşitli şark garp mimari biçimlerinden de etkilendiği bilinmektedir. Beylerbeyi Sarayı’nın asıl binası iki ana bölümden oluşmaktadır. Kuzeyde Harem kısmı, güneyde padişah ve çevresinin kullandığı Mabeyn-i Humayun bulunmakta. Sarayın altı büyük salonu bulunmaktadır. üç kapısı bulunan sarayın 24 oda, birer adet hamam ve banyo bulunmaktadır.

Beylerbeyi Sarayı arasında altın işçiliğinin en güzel örnekleri sergilenmektedir. Resim ve ova süslemeleri, çeşitli nakış ürünleri sarayın her yanını süslemektedir. inşa sırasında Abdulaziz’in saray içine itina gösterdiği belirtilmekte, bazan hat ürünlerinin padişah elinden çıktığı bilinmektedir. Dikdörtgen biçimde inşa edilen pencereler sarayın dört yönüne bakmaktadır. En güzel dizaynın salon içinde bulunduğu belirtilmektedir. Uluslar arası davetlerin verildiği Kabul Salonu içinde bir havuz da bulunmaktadır. aynı sürede saray bahçesinde de denizden beslenen bir havuz yer alır.

Beylerbeyi Sarayı Osmanlı’nın son dönem eserleri arasında her zaman görülmesi gereken yerlerden biridir. Sarayın eklentileri içinde olan 3 köşk ıı.Mahmud dönemi eserlerindendir. Bunlar içinde bilhassa Ahır Köşkü büyük dikkat çeken bir köşktür. Osmanlı’nın atlara gösterdiği özeni ifade eden bu köşk süslemeli ve özel dizaynlı yapısıyla dikkat çekmektedir. Atlara ayrılan bölümler hiç görülmemiş büyüklükte ve güzelliktedir. Mermer ve Sarı Köşk isimli köşkler de süslemeli yapıları ve mimari güzellikleriyle dikkat çekmektedir.

 

beylerbeyi-sarayi-288935

kelime sayısı: 231

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın