Yeni Konular

Beyni Yıpratan Aktiviteler

beyni-tahrip-eden-aktivitelerGüneş, Dünya için ne ise beyin de vücudumuz üzerine odur. Beyni yıpratan aktiviteler bir tek vücudumuzdaki mühim faaliyetlerin sürdürülmesini değil, hem de yaptığımız uygulamaların tesirli sürdürülmesini de kısıtlamaktadır. Bu yazıda beynimize tahribat veren bir takım gündelik bağımlılıklardan konuşacağız.

Haberiniz Var Mı!

Yatakta uyku halinde iken başınızı bir baş örtüsü veya da bere takmak, beyninize gerekli olan havadaki oksijen oranından mahsun hale düşürür ve de havadaki karbon dioksit oranını da yükseltir, bu da beyin üzerine fazlaca kötü tesir eder.

Beynimizin insan vücudu üzerine ne kadar önemli olmasından söz etmeye ihtiyaç dahi olmamalıdır. Irkımızı hayvanlardan ayıran ve en üstün tür yapan beyin ve aklımızdır. Fakat beynimize nasıl tahribat verdiğimizin fıtratında dahi değilizdir. Yaptığımız bir takım zararlı alışkanlıklar nedeniyle beynimizin kuvvetine ve işleyişine kötü etki vermekteyiz, bu da genel sağlığımızı etkilemektedir. Aşağıda beynimize zarar verici bir takım gündelik alışkanlıklardan bahsedeceğiz.

 

kahvalti-yapmamak-Kahvaltıyı Yapmamak:

Bir takımımız sabahları yapılacak öğünün değerini bilebilsek de tekrar da yapmamaktayız. Sabah yapılması gereken kahvaltı öğününün bir tek çok önemli yeme içmesi olacak şekilde kalmamakla ayrıca da o zaman içinde yapılan etkinlikler üzerinde kocaman bir sonuca neden olur. Dakikalarca yapılan uyku işleminin sonrasında aklımız programına çalışması üzerine enerjiye gereklilik ihtiyacı olmaktadır. Kahvaltıyı atlayarak yalnızca beynimizi ihtiyacı olduğu enerjiden yoksun bırakmakla kalmıyor hem de , kalorili ve sağlıklı olmayan gıda tercihleri ile kahvaltıyı yapmamaya zorlamaktayız.

 

-Aşırı Şeker Tüketimi:

bir çoğumuz şeker içeren ürünleri fazlaca bayılırız. Şeker beynimizdeki mutluluk kısımlarını uyararak üzerine ilk tadına vardığımız andan sonra daha da fazla yemek isteği doğar. İnanılmaz seviyede alışkanlık oluşturmasının dışı sıra, fazla derecede şeker ürünleri alımı akli sıkıntılar, çökme ve bellek meselelerine ne olabilmektedir.

 

-Fazla Tüketmek:

Sağlıksız beslenme alışkanlığı yer alan bireyler kendilerini kalp eksikliği, obezite, metabolizma sorunları, ruh şeklinde değişimler, diyabet ve daha birçok rahatsızlık amaçlı risk altında bırakırlar. Aşırı yemek yemenin de beyin üstünde aşırı tüketimine aynı biçimde tesiri vardır. Beyne mutlu olmak duygusu verdirten bir hormon meydana gelen “dopamin” salgılatır. Aşırı yemek beynin biyokimyasal yapısını değiştirmesinin yakınında , vücutta ve beyinde bir çok kez daha çok yeme talebi yaratır.

 

sigara-içmek-beyin-Sigara Kullanmak:

Sigaranın zararlı etkilerinin yalnızca akciğerlerimiz ve kalbimiz üzerine değil, hem de beynimiz üstünde de tesiri olduğuna hiç kuşku yok! Nikotin, dopamin salımına ne amaçla meydana gelmesinin yakınında beyin korteksinin incelmesine ne amaçla olur. Beyin korteksinin incelmesi bellek bozuklukları, anksiyete ve çöküntü ile ilişkilidir, hem de Alzheimer ve şizofreni riskini de arttırmaktadır.

 

-Güzel ruh halinde olmadığımız Zamanda İşlere Sürdürmeye devam Etme:

Kendimizi iyi hissetmediğimiz halde çalışmaya devam ettiğimizde, zaten enerjisi süre gelen beynimize daha da fazla sorumluluk yükleriz. Çoğumuz bunu yaptığımızın farkında bile değiliz. Rahatsızlık sırasında beynimiz vücudumuzdaki bakterileri dışarı atabilmek ve bağışıklık sistemini editlemek amaçlı ekstra gayret harcamaktadır. Yani iyi hissetmediğiniz vakitlerde beyninizi çalışmaya zorlayarak, beyninizin etkinliğine zarar vermekle kalmıyor hem de sağlığınız amaçlı odaklanmasına da engel oluyorsunuz.

 

Uykuyu almadan Gelmek:

Uyuma aklımızın çalışması amaçlı olmazsa olmazdır. Beynin vücutta toksinleri arındırmak amaçlı gitmesi lazım olan aktiviteleri uygulamaya başladığı dakikalar da yoğun uyuma tekrarları dizisinde oluşmaktadır. Uykuyu almadan durmak beynin hücresellerini bitirmenin yanı sıra hücrelerin yeniden yapılandırılmasını da zarara mahal verir, o da önem arz eden zekânın işleyişiyle ilgili sorunlara ve zati beyin dumuru ortaya çıkara bilen insanlarda nörodejenerasyona neden oluyor .

 

-Solunan havanın kirlenmesi:

havayı içimize çektiğimiz hava bir takım gazların bir bileşimidir ve öbür gaz kütlelerie nispeten içerisinde bize lazım olan havadaki oksijen miktarı çok yetersiz olabilmektedir. Bu bize lazım olan havadaki oksijen miktarı beynimiz üzerine bizi kurtaran bir ilaç benzer. Kirli havayı içimize çektiğimizde beynimiz gereken oksijen gereksinimini karşılayamaz duruma gelir o da beynimize yıpranma oluşturabilir.

 

-Beyni İşleyişe Geçiren Uygulamalar Yapmamak:

Beynimiz, beynimizi işleyişe geçiren yazı yazma, tahmin etmek benzeri oyunlara gereksinim duymaktadır. Beynimizi bu tür uygulamalar ile olması gerektiği kadar ilgilenmez isek beyin korteksimiz daralabilir. Bu da şüphesiz bizim için iyi olmayacak ve bize olmasını istemeyeceğiniz bir vaziyettir .

 

-Az Su İçmek :nadiren-konusmak-az-konusma

Su ana enerji kaynağıdır ve beyin fonksiyonu nörotransmitterlerin aktivitesi için önemlidir . Dehidrasyon öfke, stres,
yorgunluk, depresyon ve zihinsel açıklık eksikliği yol açabilir.

 

-Nadiren Konuşmak:

Konuşmak ve beynin etkinliğini için yardımcı olur.uyarıcı düşüncelerin eksikliği beyin daralmasına yol açabilir.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir