Yeni Konular

Bireysel Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Bireysel Kredi Ödenmezse Ne Olur?Günümüzde bir çok insan bankalardan bireysel kredi çekmektedir. Peki çekilen bu krediler geri ödenemez duruma düştüğünüzde ne gibi sonuçları olur ? Bu yazımızda bunları sizlerle paylaşacağız. Bankalar kullanılan kredilerin ödemeleri geciktiğinde veya düzensiz olduğu zamanlarda müşterilerine sms, posta ve e-posta ile gerekli uyarı ve hatırlatmatlar yapmaktadır.

 

Bu uyarılar genellikle 30 gün içerisinde yapılmayan ödemelerde başlar. 60 gün içerisinde ödeme olmazsa bankalar; müşterinin kayıtlı adresine ihtar çekerler. Müşteri hizmetleri temsilcisi ve kredi kullanılan banka şubesi vasıtasıyla müşterileri aramaya başlarlar. Bu aramalar 30 gün daha sürekli devam edecektir hem de gün içinde bir çok kez aranacaksınız. Aramalardan rahatsız olduğunuzu söyleseniz dahi bu aramaların bankaların kanuni hakkı olduğunu söyleyeceklerdir. Bu süre zarfında tekrar yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz zira son 30 güne girmişsinizdir artık. Ödeme yapılmayan süre 90 günü geçtiyse eğer 91.gün itibarıyle artık idari takip aşaması başlamıştır. Bankalar bu aşamada tekrar müşteriye ulaşıp ödeme yapılması için 7 gün ile 30 gün arası süre verip bütün alacakları kredi tutarını talep ederler.

2016-04-12_164510

İdari takip aşamasında bankayla görüşme sağlayıp yeniden ödeme planı hazırlatma şansınız muhtemelen olacaktır tabi yasal yeni faiz oranlarıyla. Eğer ödeme yapılmazsa artık iş yasal takip aşamasına gelir. Eğer yasal takip başlamışsa, bankalar alacaklarına karşılık gelecek haciz ve icra işlemlerine başlayabilirler. Kayıtlı adresinize haciz gelebilir, Eğer sgk lı çalışansanız maaşınızın 4/1 ne el konması gibi nahoş durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca kara listeye girersiniz. Kara listeye girenler Merkez bankası verilerinden tüm bankalar tarafından görüntülenebilir ve 5 yıl boyunca kredi kullanamazlar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?          E- tebligat sistemi, …

Bir cevap yazın