Yeni Konular

Birinci Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 21 Gerçek

ea33e295b7e2fc1d036c78fa3ca9c60a1. 9 milyon savaşçı ve 7 milyon sivil Birinci Dünya Savaşı sebebiyle hayatlarını kaybetmişlerdir.

2. İspanyol gribi Birinci Dünya Savaşı’nda yaklaşık olarak askerlerin üçte birinin ölümüne sebep olmuştur.

3. Birinci Dünya Savaşı insanlık tarihinin altıncı en ölümcül çatışması olarak bilinmektedir.

4. Almanya 1917 yılında kaybettiği Texas, New Mexico ve Arizona’yı geri kurtarmak için Meksika’ya ABD’ye saldırma çağrısında bulunmuştur.

5. 1916 yılında Woodrow Wilson’ın seçimlerdeki sloganı “He kept us out of war” (Bizi savaştan uzak tuttu) idi. Seçimleri kazandıktan hemen bir ay sonra Amerika, Almanya’ya savaş açtığını ilan etti.

6. Birinci Dünya Savaşı 1918 yılının 11. ayı 11. günü sabahı saat 11.00 de sona ermiştir.

7. Birinci Dünya Savaşı Amerika’yı dünyanın en büyük askeri gücü haline dönüştürmüştür.

8. Birinci Dünya Savaşı Fransız askerlerinden birinin odası 1918 yılından bu yana el değmemiş bir şekilde muhafaza edilmektedir.

9. Birinci Dünya Savaşı’ndaki posta güvercinlerinden biri 194 kişinin kurtarılmasına yardım etmişti. Güvercin bir ayağını ve gözünü kaybedip, göğsünden kurşun yemesine rağmen postasını teslim etmiştir.

10. Birinci Dünya Savaşı’nda Macar bir adam ön lobundan vurulmuştur. Bu sayede kişi artık uyuyamamaktadır. Kişi tüm hayatını herhangi bir sağlık sorunu olmadan ama uykusuz bir biçimde yaşamıştır.

11. Kemoterapi Birinci Dünya Savaşı kullanılan hardal gazının bir yan üründür.

12. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’daki kadınlardan sadece her üç tanesinden biri evlenebilecek bir erkek bulabilmiştir.

13. Yaklaşık olarak 13 bin yerel Amerikalı Birinci Dünya Savaşı’nda savaşmıştır ve bu savaşan kişilerin resmi bir Amerikan vatandaşlığı bulunmamaktadır.

14. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra dört imparatorluk çökmenin eşiğine geldi, bunlar, Osmanlı İmparatorluğu, Almanya, Avusturya-Macar ve Rusya’dır.

15. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya bağımsız birer ulus olarak ortaya çıktılar.

16. Birinci Dünya Savaşı sırasında bir İngiliz asker Alman bir askerin hayatını bağışladı, bu kişi Adolf Hitler’di.

17. Birinci Dünya Savaşı sırasında görev yapan en genç asker sadece 8 yaşındaydı.

18. Almanya Birinci Dünya Savaşı sonrasında imzaladığı Versay Antlaşması’na göre ödemesi gereken nihai tazminatı 2010 yılında ödemiştir.

19. Birinci Dünya Savaşı’nda savaşan İngiliz askerlerine kişi başı günlük üç litre çay servisi yapılmaktaydı.

20. Birinci Dünya Savaşı’nda köpekler haber taşıyan hayvanlar olarak kullanılmaktaydı. Vücutlarına bağlanan kapsüller içerisindeki haberleri ön cephelere taşırlardı.

21. Birinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan hükümeti hamburgerlerin ismini vatanseverliği teşvik etmek için “özgürlük sandviçi” olarak değiştirmeye çalışmıştır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir