Yeni Konular

Boyun Fıtığının Belirtileri

2015-06-26_140609Boyun başla gövdeyi birleştiren bölüm olup omurganın en hareketli bölümüdür. Üzerinde 7-7,5 kg yükü taşıyan boyun; 7 omur, arkada faset eklemleri, omurlar arasında önde disk şeklinde yastıkçıklardan ve arka deliklerden çıkan sinirlerden çıkan spinal sinirlerden oluşur. Boynumuz vertebralar ( boyun omurları) ve boyun adaleleri ile koordine bir şekilde çalışır. Bu sayede omurlar çok yönlü hareket etme imkânına sahip olurlar ve değişik seviyede, değişik hareketleri daha kolay, hızlı bir şekilde yapabilirler.

Boyun fıtığı; boyun omurları arasında ki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu kola gelen sinir ve omuriliğe baskı yapması ile oluşan hastalıktır

Sağlıklı bir boyun için dengeye ihtiyaç vardır. İşte bu dengeyi boynumuzun sahip olduğu doğal eğim sağlar. Bu eğim bozulursa eğer omurgada dejeneretif ve bozulmalar görülür

Omurga sisteminin en narin ve en küçük omurları boyun omurları olarak bilinmektedirler. Sırf bu özelliklerinden dolayı travmalarda yâda en küçük kazadan çok rahat bir şekilde olumsuz yönde etkilenebilirler.

Bu hastalığın başlıca nedenleri arasında trafik kazaları, şoförlük, günlük hayatın gerilimleri, fibromiyaljii, uzun süreli bilgisayar kullanımı, öne eğik durmak, kontrolsüz spor, fazla yenen yemek, boynu kütletmek, desteksiz ağır yük kaldırmak, romatizmal ağrılar, yaşın ilerlemesine bağlı olarak kemiklerde görülen dejeneretif değişiklikler gösterilebilir.

Teşhisinde MR kesin sonuç verir.
Bu hastalığın belirtileri şu şekilde söylenebilir: Tek omuzdan başlayıp parmaklara kadar yayılan ağrı, sırta ve kürek kemiğine kadar ilerleyen ağrı, parmaklarda uyuşukluk, ellerde kuvvetsizlik, geceleri uyutmayan ağrı, mesane kontrol sorunları gösterilebilir.

Tedavi için yatak istirahati ve analjezik (ağrı kesiciler) fizik tedavi önerilebilir. Diğer bir yöntemse cerrahi girişimdir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın