Yeni Konular

Bronşit Nedir Belirtileri ve Tedavisi

bronsit-nedir-belirtileri-ve-tedavisiBronşit, akciğerlerde bulunan bronşların iç duvarındaki zarın iltihaplanması ile ortaya çıkan solunum yolu enfeksiyonudur. Hastalığın akut ve kronik bronşit olmak üzere iki çeşidi vardır. Yetişkin bir insana oranla bebeklerde ve çocuklarda daha ağır seyreden bir hastalıktır. Bu yüzden küçük çocukların her türlü hastalıktan özenle korunmaları gerekir. Hastalığın bir türü olan akut bronşit diğerine göre daha yaygın karşılaşılan bir durumdur. Akut bronşit virüsler ile veya hava yollarının tahriş olması ile gelişen bir durumdur. Bu hastalıkta oluşan iltihap geçici olup hastalığın hafif seyretmesi ile spesifiktir.

 

Akut bronşit tek başına görülebildiği gibi başka solunum yolu enfeksiyonları ile beraber de karşımıza çıkabilir. Hastalığın başlıca etkeni mikroorganizmalar olup havası kötü mekânlarda kalma ve sigara kullanımı gibi alışkanlıklar da hastalığa neden olabilmektedir. Kişilerin kendilerini soğuk havalarda korumaları gerekir. Hastalığın belirtileri öksürüktür ve daha sonra balgam gelir. Zamanla burunda akıntı, ateş, halsizlik ve burun akıntısı görülür.

bronşit

Akut bronşitin tedavisi hastalık etkenine göre değişmekle beraber etkene yönelik ilaç kullanımı ile yapılır. İlaç tedavisine ek olarak balgam söktürücü ve ateş düşürücüler verilebilir. Diğer bronşit türü olan kronikleşen bronşit sinsi ilerleyen ve zaman içerisinde hava alma yollarını tıkayarak solunum yollarında ağır sorunlara neden olurlar. Hastalık bir yıldan fazla en düşük ihtimalle üç ay boyunca öksürük ve balgam ile kendini belli eder. Bu tür hastalıklarda ciddi sorunlar vardır ve bu durum solunum güçlüğüne kadar ilerler.

 

Kronik bronşiti olan hastalar efor harcayınca daha kolay yorulurlar ve solunumları gürültülüdür. Zamanla kamburları çıkabilir. Kronik bronşitin en belirgin nedeni sigara kullanımıdır. Sigara dumanı altında uzun süre kalan insanların kronik bronşite yakalanma ihtimali daha yüksektir. Sigaraya ek alkol kullanımı ve sağlıksız beslenme de hastalığın ilerlemesine zemin hazırlar. Kronik bronşiti olan kişiler öncelikle sigarayı bırakmalıdır ve mümkün olduğunca sigara içilen mekânlardan uzak durmalıdırlar. Sadece sigara içilen yerler değil kirli havaya sahip yerlerden de uzak durmanız gerekir. Çünkü kötü ve havalandırılmamış mekânlar ciğerlerinize zarar verecektir.

 

Tedavi boyunca ve hayatınızın her anında beslenmenize dikkat edin ve soğuk havalarda kendinizi korumaya özen gösterin. Tedavi için doktorunuzun verdiği ilaçların yanında balgam söktürücü ve iltihap giderici antibiyotikler kullanılır. İlaç tedavisine ek olarak temiz havalı ortamlarda yürüyüşler yapın ve doğru solunum için egzersizler uygulayın.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir