Yeni Konular

Bunları Yaparsanız Çabuk Yaşlanırsınız

1abe0e718f4edbc35f075db0ce98aae5Bunları Yaparsanız Çabuk Yaklaşırsınız

İnsanın, dünyada sahip olup ta kaybetmek istemediği en büyük nimeti,  gençliğidir.Bu uğurda insan, birçok fedakarlığı göze alabilmektedir.Bu konuda hanımefendilerin; erkeklerden daha hassas oldukları  su götürmez bir gerçektir.Ömrümüz geçtikçe, gençliğimizin  ne kadar kıymetli olduğu daha da iyi anlaşılmaktadır.Genç iken çok ta kıymetini bilemediğimiz gençlik elimizden gitmeye başlayınca, birden kıymete biniyor ve onu kaybetmemek için birçok yola başvurmaya başlıyoruz.

 

Genç kalabilmek için yapılan harcamaları ve onca zahmetleri hepimiz, hem ekranlardan hem de yakınlarımızdan müşahede etmekteyiz.Çok büyük bir sektör haline gelmiş olan bu durum,maalesef bazen suiistimallere sebep olabilmektedir.Genç kalmak için çaba gösterirken , suiistimallere açık bir kapsama alanına girdiğimizin de farkında olalım lütfen.

Bu kadar üzerine titrediğimiz gençliğimizi, kendi ellerimizle en hızlı bir şekilde öncelikle kendimiz yok etmeye başlıyoruz. Gençliğimiz dikkatsizliğimizin ve yaşam tarzımızın kurbanı haline geliyor. Gençliğimizin ömrünü ,aşağıda sıralayacağımız hatalardan dolayı,yarıya indirmekteyiz.

 

AZ SU TÜKETMEK

Günlük su ihtiyacımızdan daha az su tüketmek, bedeninize verdiğiniz en büyük cezadır. Sadece susadığınız da ya da aklınıza geldiğinde su içme alışkanlığını bir kenara bırakıp, belirli periyotlar ve belirli miktarlarda su içme alışkanlığını kazanamazsanız gençliğinize erken veda etmek zorunda kalırsınız. En büyük organımız olan derimizin, en büyük ihtiyacı sudur. Susuz kalan bir deri solgun ve buruşuk görünmeye başlar. Vücudunuz için yeteri kadar su alırsanız, hem deriniz hem de deri üzerindeki tüm aksesuarlarınız daha canlı görüneceklerdir.

Köyde yaşadığım bir zaman diliminde, bahçemizde küçük bir su kanalı vardı. Su kanalına yakın bir mesafede mısır ve ayçiçeği ekilmişti. Duruşları görüntüleri gerçekten de harikaydı. Bahçenin su olmayan bölümünde, ekme kastı olamadan, annemin elinden yere düşmüş, birkaç ayçiçeği tohumu yeşermiş büyümeye çalışıyorlardı. Su olamadığı için çok cılız kalmışlardı. En çok dikkatimi çeken yönü de diğerleriyle aynı yaşta olmalarına rağmen daha olgun ve küçücük başları üstünde yenilebilecek çekirdekler görmüştüm. Anladım ki su olmayınca kısalan ömürlerinde, kendilerini gerçekleştirmek için bir an önce olgunlaşmış ve meyveye durmuşlardı. İşte insan bedeni de yeteri kadar su ihtiyacını alamazsa yemişleri olan ihtiyarlık meyvelerini daha erken yaşlarda vermeye başlayacaktır.

           İnsan bedenin yaklaşık olarak 4/3’ ü sudur. Kılcal damarlarımızdan saçlarımıza, vücudumuzun en ücra köşelerine kadar su ulaşmaktadır. Midemize gönderdiğimiz su,  vücudumuzun her bölgesine damarlar vasıtasıyla ulaşmaktadır. Bu kadar büyük bir ihtiyacı günde birkaç bardak su içerek telafi etmemiz mümkün değil, herkes kendi bünyesine ve vücudunun ihtiyacına göre,  günlük olarak ne kadar su içmesi gerektiğini tecrübe edebilir.

 

TUVALET İHTİYACINI GECİKTİRMEK VE KABIZLIK

Günlük ihtiyacımız olan gıdaları tükettikten sonra, bu gıdaların vücuda lazım olan kısımları bağırsaklar tarafından emilir ve enerjiye dönüşür. İşe yaramayan müzahrefat kısmı ise dışarı atılır. Bağırsaklarımız işe yaramayan bu atıkları bir an önce dışarı atmak için harekete geçer ve bizlerde tuvalete gitme ihtiyacı hâsıl olur, tam da o sıralar da yoğun işlerimiz vardır ve tuvalete gitme işini erteleriz. Belirli bir zaman sonra tuvalet ihtiyacımızı unuturuz. Aradan geçen zaman dilimi içinde bu ihtiyaç birkaç defa daha hâsıl olur ve biz yine yoğun işlerimizden dolayı bu ihtiyacı gideremezsek büyük bir ihtimalle kabız olmaya başlarız. AlIşkanlık haline gelen bu durum, zamanla bağırsaklarımızın tembelleşmesine sebep olur. Bağırsak yapısı bozulduğu için vücudumuza gerekli olan enerji yeteri kadar sağlanamaz ve sorunlar baş göstermeye başlar.

Derimizin rengi ve canlılığı, tırnaklarımızın yapısı bağırsak sağlığımız hakkında bizlere net bilgiler vermektedir.Dolayısıyla erken yaşlanıyorsanız ve su tüketiminiz de problem yoksa; bağırsaklarınızı, bu alanda uzaman bir hekime göstermenizde fayda vardır.

 

 KARARSIZLIK VE PİŞMANLIK

İnsan yaşam süreci içerisinde değişik tercihlerle karşılaşır ve tercih etme durumunda kalır. Bazen hızlı bir şekilde tercihte bulunabilirken bazen de tercih edememe durumuyla karşı karşıya kalır. Karar verememe durumu insanı psikolojik olarak yıpratır ve bedenin gereğinde fazla enerji tüketmesine sebep olur. Durum böyle olunca organlarımız üzerinden gereğinden fazla gerçekleşen enerji döngüsü organlarımızın yıpranmasına sebep olabilmektedir. Gereği kadar enerji harcamak bedenimizi dinç tutarken, gereğinden fazlası da yıpratmaktadır.

Aldığımız kararlar ya da tercihlerimiz bazen bizlerde pişmanlık duygusunun yaşanmasına sebep olur. Normal düzeyde bir pişmanlık bedenimize bir zarar vermez iken, aşırı derecede pişmanlık hissi, takıntı haline gelme, yaşanan olumsuz durumu unutamama hali, insanı bedenen ve psikolojik yönden yıpratmaktadır.Yine aşırı derecede harcanan enerji , hem sinirlerimizin gerilmesine hem de organlarımızın yaşlanmasına sebep olabilmektedir.

 

ÖNEMLİ NOKTALAR

*Su içmeyi asla ihmal etmeyin, yemek sırasın da değil de yemekten en az yarım saat önce ya da yemek ten 1,5 saat sonra suyunuzu için.

*Çok uzun süre bekletilmiş ölü suları içmeyin faydası olmaz hatta zararı olabilir. Toprak kaplar ölü suyu canlandırır.

*Tuvalet ihtiyacınızı en fazla bir defa erteleyin ve çok geciktirmeyin. Kabızlığa sebep olacak beslenme tarzından uzaklaşın.

*Kendinizi sürekli olumlu yönde motive edecek argümanlar bulun.Karasızlık ve pişmanlıklarınızı aşmanızda yardımcı olacak arkadaşlar edinin.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın