Yeni Konular

Burçlar ve oluşumu

2015-05-29_173212Gökyüzünde, Güneş’in görünüşteki hareketlerinin yer aldığı bölgeye Zodyak denir.Zodyak, astronomlar tarafından, aşağı yukarı 30. boylama denk düşen on iki burca (takımyıldız) ayrılmıştır.Güneşin bu burçlardan geçişi, yılın on iki aya böler.Her burcun ayrı bir adı vardır.

Burçlar üçerli takıma ayrılır ve her takım yılın bir mevsimini belirler.Sözgelimi yaz, Güneş’in Yengeç burcuna İlkbahar ise koç Burcu’na girmesiyle başlar.

Daha önce Mezopotamya’da bilinen burç işaretleri, gökcisimlerinin insanın yazgısı üzerindeki etkisini inceleyen bir bilim dalının, yani Astroloji’nin (yıldız falı) temelidir.

İnsanoğlu, Ay’ın, gezegenlerin değişik yönleriyle, yıldızların hareketleriyle Güneş ve Ay tutulmalarıyla v.b. etkilenmiş, olayları hesaplamak yada önceden tahmin etmek için kullanabileceği ön belirtileri bütün bu devinimlerde görmek istemiştir.Böylece bireylerin doğduğu anda gökcisimlerinin konumuna dayandırılan ve onların geleceğini haber verme iddiasında olan yıldız falları hazırlanmıştır.

On iki burç:Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlar, 2 000 yıl önce yan yana oldukları takım yıldızlara göre adlandırılmışlardır. Takımyıldızlarla burçların tekrar rastlaşması için, 25.790 yıl geçmesi gerekir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir