Yeni Konular

Butik Sabun Nedir? Nasıl Yapılır

21f00e2eec147093f1df66e883d66544Butik Sabun Nedir? Nasıl Yapılır

Son günlerde doğum, diş buğdayı, nişan ve kına gibi kutlamalar için hazırlanan hediye ekipmanlarının pabucunu hızla dama atan bir yeni bir akım başladı: Butik Sabun. Popülaritesini her geçen gün hızla arttıran bu trend; sadece özel günlerin göz bebeği olmakla kalmadı, dekoratif kullanım sahasını da genişleterek çeşitli minyatür objelerle ve vazolarla birleşip evlerimizin de baş köşesine yerleştiler. Kolay ve eğlenceli yapımı ile de, pek çok kişi için yeni bir hobi alanı oluşturdu. Peki, nedir bu Butik Sabun? Ham sabun bazının benmali usulü (mikrodalga da tercih edilebilir) eritilip, içine bir miktar esans ve sabun boyası katılarak, binlerce seçeneği bulanan şekilli silikon kalıba dökülmesi ile elde edilen kokulu, renkli ve istenilen şeklin verilebilindiği oldukça estetik ürünlerdir. —      – Haydi, şimdi birkaç tane yapalım!

Not:  Sabun malzemelerini maalesef ki her yerde bulabilmek mümkün olmuyor. Bunun için işe koyulmadan 2 gün önce hammaddeler.com sitesinden kapıda ödeme kolaylığı ile gerekli olan malzemeleri temin edebilirsiniz.

21f00e2eec147093f1df66e883d66544

Malzemeler:

250 gr beyaz sabun bazı

3-4 damla tercih edilen renkte sabun boyası (seçeceğiniz kalıp ile uygun olmalı)

Tercih edilen türde esans (karanfil, portakal, gül, kavun, hanımeli vb.)

Tercih edilen sabun kalıbı

Sprey şeklinde saf alkol veya kolonya (2 püskürtme)

Örnek çalışma:

-1 adet kalp gül şekilli sabun hazırlayalım.

35 gr beyaz sabun bazı

2-3 damla pembe renk sabun boyası

2-3 damla çiçek bahçesi esanssı

1 adet kalp gül şekilli silikon sabun kalıbı

Sprey şeklinde saf alkol veya kolonya (2 püskürtme)

35 gram olarak ayrılan beyaz sabun bazı; küçük küpler halinde doğranarak dayanıklı cam bir kalıba alınır. Bu kabın beher olması tercih edilir. Fakat evinizde mevcut değil ise cam bir kap ile veya ufak bir cezve ile de çalışabilmeniz mümkün. Minik sabun küpleri cam behere alındıktan sonra içi yarısına kadar (cam beherin boyutuyla doğru orantılı olarak)sıcak su ile doldurulmuş olan tencerenin üzerine konulur. Ve benmali sistemi ile erimesi beklenir. 5-10 dakika arasında gerçekleştirilen bu işlemde belirli aralıklara karıştırılarak oluşabilecek tortular engellenir. Sabun bazı tamamen sıvı hale geldiğinde ocağın ısısı en düşük seviyeye getirilerek pembe renk sabun boyasından 2-3 damla kadar damlatılır. Karıştırıp tamamen rengini alması sağlandığında 2-3 damla kadar da çiçek bahçesi esansı damlatılır ve tekrar karıştırılır. Esansın da dağılmasına yardımcı olduktan ocağın altı kapatılıp erimiş sabun bazımız seçmiş olduğumuz kalp gül şeklindeki kalıba yavaşça dökülür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; ocağı kapattıktan sonra hemen kalıba dökmeniz gerekmekte, aksi halde sabun bazı hızlıca donacak ve katı pürüzlü haline geri dönecektir. Kalıba dökerken taşırmalar olabilir, bunun için kesinlikle canınızı sıkmayın. Kalıba dökmüş olduğunuz karışımı 10 dakika kadar yerinden oynatmamanız ve kesinlikle ‘kurumuş mu?’ diye kontrol amaçlı dokunmamanız önerilir. Birde kalıba döktükten hemen sonra üzerinde kabarcık ve hava kalmaması için saf alkol veya kolonya püskürtmeniz görünümü açısından faydalı olacaktır. 10 dakika bulunduğu yerde 10 dakikada buzdolabında bekletildikten sonra, sabununuz kalıbından çıkmaya hazır hale gelmiş olacak. Kalıptan çıkartırken de ufak kazalar olabilir ama bunun ilk denemeniz ve acemilik eseriniz olduğunu unutmayın. Eliniz çok kısa süre sonra mutlaka alışacaktır. Silikon olduğu için oldukça esnek haldeki kalıbı yırtılmasından endişe duymadan her kenarından geriye doğru esnetin. Ardından ters çevirip ortasın ileriye ittirin. İşte sabunumuz hazır!  Umarım sonuç dilediğimiz gibi çıkmıştır. Eğer herhangi bir noktada terslik oluştuysa; aynı malzemeyi yeniden boya veya esans eklemeye gerek duymadan eritin ve tekrardan kalıba dökün. Kolay gelsin!

Butik Sabun Örnekleri;

2015-05-21_1102132015-05-21_1102322015-05-21_110302

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın