Yeni Konular

California’da Gezmek mi İstiyorsunuz ?

california-love-gezisiKaliforniya gezisi yapacaksanız veya yapmak istiyorsanız bu yazımızı kesinlikle okuyun …

Bu yazıda sizin ile California’yı en uygun ve en pratik gezmenin inceliklerini paylaşacağım.

 

kaliforniya-3_24

Hangi Havayolunu Seçmeliyim?

Öncelikle yolculuğumuzu İstanbul’dan esas alalım. Amerika’ya uçan bir çok havayolu olmasına karşın , sizin tercihlerinize göre filitrelenebilir. Havayolları fiyatlandırmalarını hizmet  , kalite , yemek gibi kriterlere göre belirlemektedir. Eğer 300-500 TL benim için problem değil yeterki lüks , iyi hizmet veren , yemekleri de çok güzel olsun ayrıca ingilizcem iyi değil Türkçe bilen hostesler olsun diyorsanız şüphesiz THY ( Türk Hava Yolları) sizin için en uygun havayoludur.

kalifoniya-8_15

Ancak alternatifler yok değildir. Aralarında seçim yapabileceğiniz bir çok havayolu vardır ; American Airlines , Delta , Lufthansa gibi. Fiyatı uygun olsun ancak hizmet o kadar da önemli değil diyorsanız size Delta havayollarını önerebilirim. Dünya’nın en çok yolcu taşıyan havayollarından olan Delta hem ekonomik bir uçuş sağlar hem de ismi ile dünyada tanınmıştır.

kaliforniya-6_14

Ancak burada THY’deki hizmeti beklemeyin , bu uçağın güvensizliği ile alakalı bir şey değildir. Sizin kendi kriterlerinize göre seçim yapabileceğiniz bir çok seçenek mevcuttur. Fiyat için özellikle söylemeliyim ki kesinlikle seyahat planınızı erkenden yaparak biletlerinizi almalısınız. Çünkü yüksek sezonda (yaz) fiyatlar aniden yükselebiliyor ve zararınız çok büyük olabiliyor. Seyahat programımı net yapamıyorum diyenler için ise esnek bilet opsiyonu sunan havayolları mevcut 50-100 TL arasında bir fark ödeyerek biletin tarihini esnek yapma şansınız mevcut.

kaliforniya-4_2-1

Yurt dışı yolculuklarında önemle hatırlatmam gereken bir konu da aktarmadır. Aktarma yapmak size bilet alırken fiyatlarda büyük avantaj sağlayabilir ancak çocuklu veya yaşlı bir aile iseniz bu size kabus olabilir. Ayrıca aktarma sırasında ödeyeceğiniz konaklama ve yeme-içme masraflarınızı da göz ardı etmemenizi öneririm. Yolculuk uzun sürdüğü için emin olun havadaki konforunuz en az cebinizden çıkan para kadar önemlidir ve yemekleri ücretli olan bir havayolu bileti ucuz olsa bile havada size daha pahalıya gelebilir. İstanbul’dan batıya direkt uçabileceğiniz sadece Los Angeles şehri vardır.

kaliforniya-9_9

Bu durumda aktarmanızı avrupa değil de New York üzerinden yapmanız daha mantıklı olacaktır. Hem güvenlik hem fiyat açısından. Avrupa aktarmalarında transit vize almanız gerektiğini unutmayınız. New York uçuşu yaklaşık 11 saat sürmektedir ve buradan batıya yani California’ya aktarma yapabileceğiniz iç uçuş yapan firmalar mevcuttur. Bunlardan en mantıklısı Türkiye’deki Pegasus havayollarının çıkış noktası olan Jet Blue’dur. Hizmet olarak düşük ancak ekonomik iç uçuşları sağlamaktadır. Uçuş esnasında genellikle yiyecek ve içecekler ücretlidir. New York’dan batıya uçuşu küçümsemeyin.

kaliforniya-10_9

Türkiye’den bir uzak doğu ülkesine uçmak kadar uzun bir süredir. Yaklaşık 7 saat sürmektedir. Amerikanın doğusuyla batısı arasındaki yerel saat farkı yaklaşık 3 saattir. Bu bilgi uçuşlarınızı kaçırmamanız ve hayata adapte olmanız açısından önemlidir. Bu uzun yolculuğun ardından en uygun California turu için rotamızı San Diego’dan başlatıyoruz. New York’dan San Diego’ya indikten sonra artık Amerika’nın cenneti lakabı olan iklimi sıcak , halkı cana yakın ve birçok Türk’ün yaşadığı şehirdeyiz. Bu şehir hem iklimi hem yapılacak aktivite alternatifleriye çok popülerdir.

kaliforniya-1_2

Amerika’da insanlar emekliliklerini bu şehirde geçirme hayali kurarlar. Her çeşit insana hitap eden çok geniş etkinlik alanları vardır. Bunlara örnek olarak ; San Diego Zoo , Sea World San Diego , Safari Park , Balboa Park , Balboa Theater , Petco Park , Gaslamp Quarter , Downtown , Little Italy , Denizcilik Müzesi gibi ve daha bir çok yeri gösterebiliriz. Seyahatimizi buradan başlattık çünkü konum olarak Güney’de Meksika’ya sınır olarak en aşağıda yer alıyor. Bir tatil planında bütçenin en büyük kısmını oluşturan konaklamadır. Bu şehirde de konaklama çok çeşitlilik göstermektedir.

palm-springs-hotel-california_694861-otel

California Nasıl Konaklamalıyım?

Eğer genç iseniz ve erkek erkeğe , kız kıza bir tatil yapıyorsanız paramızı yatmaya değil gezmeye harcayacağız diyorsanız şüphesiz sizin için en doğru adres Downtown’da bulunan Hostellerdir.Burada Hostel Fiyatları $15-$50 arasında değişmektedir. (Hosteller ranza tipi yatakları olan 4’lü , 8’li yatakhanelerdir.) Eğer bir otelde kalmak isterseniz fiyatları $50-$180 arasında değişmektedir. Şehirde deniz manzaralı çok lüks oteller de bulmak mümkün, onların fiyatları ise gecelik + $180 olarak düşünülebilir. Yemek konusunda ise Amerika’da bildiğiniz gibi fast food ön plandadır ve yemek yemek için bulabileceğiniz en uygun fiyatlar buralardadır. Size kesinlikle yemek giderlerinin ucuz olduğunu söyleyemem eğer ev kiralayıp ya da herhangi bir mutfakta yemeğinizi kendiniz pişirmiyorsanız yemek de büyük bir kalem bütçeniz için. Ancak mutfağınız var ise market alışverişleri Türkiye’ye göre daha uygun. San Diego , Meksika sınırı olduğu için acılı Meksika mutfağının en güzel örneklerini burada tadabilirsiniz .

California_San_Francisco-Fotograf

Bunun dışında dünyanın her türlü mutfağını bu şehirde bulmak mümkün ; İtalya’dan Çin’e , Türkiye’den Arap mutfağına kadar. Türkler de çok sayıda olduğu için bir çok türk lokantası da bulmanız mümkün. Ulaşım en çok otobüs ve araba ve tramvay ile sağlanıyor. Metro hattı mevcut değil ancak şehir gerçekten çok sakin ve nezih olduğundan trafik görmek çok zor şehir içinde. Bu yüzden araç kiralamak sizin için uygun olabilir. Amerika’da sigorta kanunları gereği 25 yaş altına ek ücret talep ediliyor. Böylece 25 yaşından küçük iseniz aracınızı 1 aylığına $400-$1500 arasında kiralamanız mümkün , bu aracın modeline motoruna göre değişmektedir. En güzel yanı ise benzin gerçekten uygun ve araçlarım yakıt tüketimi de oldukça makul. ( Benzinin galonu California : $2.90) Eğer 25 yaşından büyükseniz bu fiyat $250 dolarlara kadar düşebiliyor. Dünya’nın her yerinde pazarlık yapabileceğinizi unutmayın , illaki turist olduğunuz için sizden daha çok fiyat talep edeceklerdir buna aldanmayın. San Diego’da , Amerika için söylenen ucuz alışveriş için gerçekten harika outletler var. Burada çok iyi fiyatlara marka alışverişler yapabileceğinizi unutmayın. Size rehberlik etmesi amacı ile bir kaç popüler outlet ismi vereyim ; Ross , Marshall , Target , Wallmart , Sports Arena , Best Buy. Gerek elektronik gerek kıyafet alışverişleri olsun umduğunuzu bulabileceğiniz gerçekten hesaplı bir şehir. Bu şehirdeki turunuzu bahsettiğimiz noktaları gezerek tamamlayabilirsiniz. Bu isimleri herhangi bir arama motoruna bile yazsanız çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Buradaki turumuzu bitirdikten sonra California’yı gezmeye başlayabiliriz. İlk yolculuğumuzu yaklaşık 200 km uzaklıktaki Los Angeles’a yapıyoruz. Bunun sebebi gidiş geliş olarak çok rahat ancak bazen trafiğe maruz kaldığınız keyifli bir yol. Günü birlik bile gidebileceğiniz belki de Amerika’nın en lüks şehri Los Angeles’dir. Bizim tavsiyemiz yolculuğu özel arabanızla yapmanız ancak imkan yok ise her gün sık sık otobüsler gidip gelmektedir. Aracı tavsiye etmemizin sebepleri yolda istediğinizde durabilmeniz ve yol üstünde bulunan Disneyland’a uğrayabilmeniz. Los Angeles’da Dünya’da başka örneği olmayan güzellikler görmeniz mümkündür ve televizyonlarda gördüğünüz ünlülerle yürürken karşılaşmanız an meselesidir. Bunun sebebi ise gezdiğiniz sokaklardaki evler tanıdığınız ünlülere aittir. Herhangi bir Gift Shop’a girerek Fame Home Map adlı harita alarak ünlülerin evlerini gösteren harita ile ünlülerin evlerini bulabilirsiniz. Los Angeles’a gidip de olmazsa olmaz diyebileceğimiz yerler ; Universal Studio , Bel-Air , Beverly Hills , Hollywood , Santa Monica Beach , Kodak Theatre , Fame Walk.

laguna_beach_california-1527220

Bu noktalar bu bölgenin olmazsa olmazıdır. Dediğimiz gibi bu kelimeleri arayarak her yerde kolaylıkla detaylı bilgi bulabilirsiniz.  Bu şehir popülerliği sebebi ile biraz daha pahalıdır. Hemen hemen her üründe $1-$3 arasında fiyatı diğer şehirlere göre daha pahalıdır. Otelleri ise sezona göre fiyat değişikliği göstermekle beraber genellikle doludur ve yüksektir. San Diego’dan Los Angeles’a araba ile gelindiğinde yaklaşık gidiş geliş $100 yakıt gerekmektedir. Şehir içinde sürekli gezildiği için ve yerler arasında mesafe olduğu için bu yakıt miktarı fazladır. Gezeceğiniz ve alacağınız biletler sebebi ile bu seyahat biraz maliyetli oluyor. Buradaki gezimizi de tamamladıktan sonra iyice Kuzey’e San Francisco’ya ulaşıyoruz. Burası tamamen filimlerden hatırladığınız gibi kendine has mimarisi ve oldukça dik yokuşlu sokaklarıyla göze çarpıyor. Birçok ünlü filme ev sahipliği yapmış şehir de aynı zamanda bir çok ünlü yaşamaktadır. Gezilebilecek bir sürü yeri olmasına karşın size Fisherman bölgesini tavsiye edebilirim ayrıca bu bölgede sahildeki iskelelerden filimlere konu olmuş çok meşhur olan Alcatraz Hapishanesini ziyaret etmek mümkün. Denizin ortasında bulunan hapishaneye iskeleden kalkan tekneler ile ulaşmanız mümkündür. Bu şehirin mimarisi ve yaşam tarzından çok etkileneceğinize eminim. Gerçekten şehirler arasında özellikle de California’da çok büyük bir öneme ve üne sahip. Yalnız şunu bilmelisiniz ki hava kirliliği oldukça fazladır.

San-Francisco-2014-1654

Ve bir gün boyunca orada yaşayan insanın en az iki paket sigara içen biriyle aynı havayı soluduğuna inanılıyor.(Şuanda Dünya’da hava kirliliğinin en çok olduğu ülkelerin başında Çin – Pekin geliyor. Bazı insanlar günlük hayatta bile maskesiz solunum yapamıyor.) San Francisco’daki gezimizi bitirdikten sonra aklımızda kalan mükemmel anılarla rotamızı son durağımıza ve kötülüklerin başladığı yer olarak anılan Las Vegas – Nevada ‘ya çeviriyoruz. Araba ile yaklaşık 8 saat süren yolculuğumuzda gerçek bir kum çölü yolculuğu yapıyoruz. Nevada eyaletine bağlı kocaman bir çölün ortasına kurulu tek büyük ana caddesi ile meşhur olan bir şehir. Ünlü kumarhaneleri , gece hayatı ve bol alkol ile anılan bu şehir de bir çok filim çekildi. Son zamanlarda hatırlayacağınız en iyi filimlerden Hangover burada bulunan Cesar Palace Otelinde çekilmiştir. Dünyada belki de eşi benzeri olamayan lükslükte oteller ve arabalar bu şehirde bulunmaktadır. İşin enteresan yanı eğer kumar oynuyorsanız oteller birçok hizmeti size ücretsiz sağlıyor. Örneğin ; kumar oynayan birini kumarhane kaldığı otelden özel limuzin ile aldırıyor , bedava içki ve puro sağlıyor , sınırsız yemek yeme hakkı tanıyor ve karşılığında sadece kumar oynamanızı bekliyor. Bir çok insanın hayali olan bu şehir de her zaman doğru şeyler yapılmadığını görmek mümkün. Sokakların çoğunda ‘What Happens in Vegas , Stays in Vegas ! ‘ yazısıyla karşılaşmak mümkün. Yapılan kaçamaklara gönderme olarak Vegas’da olan Vegas’da kalır deniliyor. Hayat burada lükse ihtişama dayalı olduğundan ürün ve hizmetler de aynı oranda pahalı. Ancak seyahat yapmadan önce gidiceğiniz ve kalacağınız yerleri planlayıp rezervasyon yaptırırsanız biraz bile olsa fiyatları uyguna yakalayabilirsiniz. Özellikle otellerde kapı fiyatları çok yüksek olduğundan booking.com adresini önerebilirim. California’nın genelinde de kalabileceğiniz hem güvenli hem hijyenik çok mantıklı imkanlara sahip Motel 6 isimli otel zincirini tavsiye ediyorum. Eğer çok lüks olmasına gerek olmadığını düşünüyorsanız , imkan ve hijyen olarak inanılmaz güzel hizmet alabileceğiniz ve bütün California’da yaygın şubeleri olan otel zinciri. Ayrıca size bir şehirden ayrılırken gideceğiniz yerdeki Motel 6 ‘deki yerinizi ayırtmanıza yardımcı oluyor. Bu güzel gezilerin ardından seyahatimizi unutamayacağımız kadar güzel ve etkileyici anılarla tamamlarken aklınıza gelen dönüş planları kafanızı karıştıran tek olumsuz düşünce. Gerçekten uyguna ve aktif bir California tatili yapmak istiyorsanız lütfen tavsiyelerimizi dikkate alın. Programlı olmak her daim size avantaj sağlayacaktır. Hepinize dikkatli ve mantıklı yolculuklar..

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın