Yeni Konular

Çatalkaram Çingenem Şiiri Sözleri Kime Aittir

Karadutum, çatal karam, çingenem Nar tanem, nur tanem, bir tanem Ağaç isem dalımsın salkım saçak Petek isem balımsın, ağulum Günahımsın, vebalimsin şiiri Bedri Rahmi eyüpoğluna aittir.
karadutum, çatal karam, çingenem
nar tanem, nur tanem, bir tanem
ağaç isem dalımsın salkım saçak
petek isem balımsın ağulumsun
günahımsın, vebalimsin.

dili mercan, dizi mercan, dişi mercan
yoluna bir can koyduğum
gökte ararken yerde bulduğum
karadutum, çatal karam, çingenem
daha nem olacaktın bir tanem
gülen ayvam, ağlayan narımsın
kadınım, kısrağım, karımsın.

b.rahmi eyüboğlu’nun etkileyici bir şiiridir.etkileyici de bir hikayesi vardır.

1949da istanbul büyük kulüp’teki bir toplantıda davetliler bedri rahmi eyüboğlundan bir şiir okumasını istemişlerdir.eyüboğlu ayağa kalkarak karadut’u okumaya başlamıştır.şiiri aokurken aniden gözlerinden yaşlar süzülmüştür.kulüpteki herkes anlamıştır şairin neden ağladığını,herkesten çok da yanında oturan karısı eren eyüboğlu anlamıştır.çünkü şiirde ”kadınım,kısrağım,karımsın” dediği kadın karısı değildir.

bu şiiri 3 yıl önce bedri rahmi eyüboğlu’nun asistanlık yaptığı güzel sanatlar akademisinin heykel bölümüne misafir öğrenci olarak gelen mari gerekmezyan için yazmıştır.
mari,bedri rahminin bir büstünü yapmıştır,bedri rahmi bu büstü mari’nin çeşit çeşit portresiyle ve ona yazılmış şiirlerle yanıtlamıştır.

b.rahmi eyüboğlu bu dönemde sanatında büyük bir patlama yaşamış,eşi eren eyüboğlu sabırla eşinin kendisine dönmesini beklemiştir.

bedri rahmi’nin genç sevgilisi mari gerekmezyan 1946’da menenjit tüberklozu kaparak sevgilisinin tüm çırpınışlarına rağmen hayatını kaybetmiştir.

bedri rahmi yıkılmıştır.eren eyüboğlu eşinin bu zor dönemi atlatmasına yardımcı olmuş,onu yeniden sanatıyla buluşturmak için çabalamış ve başardığını zannetmiştir.

ta ki büyük kulüp’teki o geceye kadar…

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

2 yorumlar

  1. Harikulade

  2. Blgn olağanüstü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir