Yeni Konular

Çayın Faydaları Nelerdir?

19-11-2015_225733Çayın Faydaları Nelerdir?

 

“Çay dünyanın gürültüsünü unutmak için içilir …” – T’len Yi Heng.

Öksürükten saç dökülmesine kadar türlü derdin devası olarak görülmüş yüzyıllardır.

 

Dünyada sudan sonra en çok içilen içecek çay.  Hatta Türk Kültürü içerisinde sudan daha fazla öneme haiz olduğunu söylemek yanlış olmasa gerek.

 

Antioksidan! Çay deyince aklınıza gelen ilk kelime değildir heralde. Zengin antioksidan maddeler deposu olan çay bir çok hastalık üzerinde iyileştirici etkilere sahip. İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde, kalp damar hastalıklarını önler ve kan damarlarının sağlıklı  korunmasında rol oynar.  Kalp krizi riskini azaltması da tüm bunların sonucu.

19-11-2015_230007

Bilim adamları, çaydaki polyphenols maddesinin kansere yol açan kimyasal etkenleri önleyici etki gösterdiğini belirtmektedirler.  Çayın tümörlerin büyümesini durduğunu belirten bir çok deney de yapılmış üstelik.

 

Nöroloji uzmanı Dr. Mehmet YAVUZ  ise bilimsel kesin bir veri olmamasına rağmen çayın Alzheimer hastalığında koruyucu rol üstlendiği belirtiyor.

 

Hintli araştırmacılara göre ise çay, içindeki maddeler nedeniyle katarakti önlüyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereken amino asit içerir.

Böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar.

19-11-2015_230112

Çay ile gargara yaparsanız boğaz ağrınız son bulur. Dış çürügu, dış eti ve ağız hastalıklarının oluşumuna sebep olan bakteriler de düşmandır.  Ancak şekersiz içmeniz şartıyla!

 

Cilt üzerine de olumlu etkileri olduğu söylenen çay cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlıyor.  Göz maskesi olarak kullanmak kanlanmaya ve göz kapaklarına iyi geliyor.

19-11-2015_230219

Çayın fazla içilmesi durumunda mide kuruması atılım yollarında zorlanmalar yaşayabilirsiniz yani kısaca kabızlık yaşayabilirsiniz.

 

Görüldüğü üzere orantılı içtiğinizde saymakla bitecek gibi degil çayın faydaları. Hadi şimdi bir bardak çay koyun kendinize ya da bi çay banyosuyla dinlenin…

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?         Yeşil çaydaki …

Bir cevap yazın