Yeni Konular

Chic Young Kimdir

Chic Young Kimdir
Chic Young Kimdir

Chic Young

(Doğumu : 9 Ocak 1901, Chicago – Ölümü : 14 Mart 1973, Petersburg, Florida, ABD), 1960’larda bütün dünyada 1500’den çok gazetede yayımlanan çizgi roman “Blondie” nin (“Fatoş”) yaratıcısı ABD’li çizer.

 

Sanatçı bir aileden geliyordu. Birçok işe girip çıktı. “Boots and Her Buddies”in yaratıcısı olan dostu Edgar Martin aracılı­ğıyla profesyonel karikatürcülüğe başladı. 1920’lerin ortalarında New York kentine yerleşti.

 

Chic Young Karikatürü
Chic Young Karikatürü

 

Orada, kısa bir süre “Beautiful Babs” dizisini, ardından altı yıl boyunca “Dumb Dora” adlı çizgi bantı yayımladı. 1930’da, kıvırcık saçlı sevimli Blondie’yle (Fatoş) aşığı (sonradan kocası) beceriksiz Dagwood Bumstead’in (Basri) yer aldığı “Fatoş”u yarattı. Sonradan bu tiplere Mr. Dithers (Patron), 1934’te ailenin oğlu ile 1941’de kızı, Daisy (Deyzi) adlı köpekle yavruları ve çeşitli komşular da katıldı. Olayların pek de abartılmadan aktarıldığı bir durum komedisi niteliğindeki “Fatoş” sinemaya, televizyona ve radyoya da uyar­landı. Basri’nin geceleri acıkınca hazırladığı kule gibi sandviçlerden kaynaklanan “Basri sandviçi” terimi de yaygın biçimde kullanılır oldu.

Young’ın ölümünden sonra oğlu Dean Young ve Jim Raymond “Fatoş”u sürdür­düler.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir