Yeni Konular

Çocuklar İçin Kolay İngilizce

Eğitim sistemimizde herkesin bildiği ama bir türlü çözüm üretemediği kanayan bir yara bulunmakta; İngilizce öğretimi. Hakikaten şu an ilkokul ikinci sınıftan başlayıp lise son sınıfa kadar her yıl gördükleri ancak bırakın bir turistle sohbet etmeyi; kendi adlarını bile zar zor söyleyebildikleri, yer-yön tarifini tarzanca yaptıkları bir gariplik söz konusu. Peki nedir bu işi bu kadar zor kılan. Aslında zor bir şey yok. Yapmadığımız bir şeyler var. Burada öğretmenlerden önce anne-babalara iş düşüyor. İşte bunun için şunlar yapılmalıdır.

İngilizce öğrenmek isteyen çocuklar aslında sadece ama sadece alt yapısı olmadığı için başarısız oluyor. Bir de belli bir seviyeden sonra uygulamaya dönük olan bu dilin kullanılma şansı olmadığı için. Yabancı turistlerin sık sık uğradıkları illlerimizde 7-8 yaşındaki çocuklarımızın bile onlarla rahatlıkla konuşmaları bunun bir kanıtı.

Uygulama zamanında İngilizce öğrenen genç eğer alt yapısı iyiyse, kendine güven ebiliyorsa kendi kendine fırsat yaratır. Biz bu yazımızda alt yapı oluşturmanın püf noktalarını anlatalım, sonrası gençlere kalmış. (Bu konuda özellikle gençlerimize güvendiğimi ifade etmek istiyorum).

09-09-2015_204104

Çocuğumuz henüz 4-5 yaşlarındayken evimizde yapacağımız küçük çalışmalar ve düzenlemelerle İngilizce’ye sıcak bir merhaba dedirtebiliriz. Öncelikle temel kavramlar olan go(git), come(gel), good(iyi), bad(kötü) gibi kelimeleri, günlük hayatını kolaylaştıracak nesneleri water(su), cup(fincan), glass(bardak) vb. henüz okuma yazmaları olmadığı için şekil resimleriyle evin belirli yerlerine asmak gereklidir. Bu nesneleri ara sıra çocuğumuzu sıkmadan sormak, pekiştirmek gerekir.

Eğlendirici okul öncesi setlerden temin edip, dil öğrenimini kolaylaştırarak, ileri ki yaşlarında karşılaşacağı yabancı dile hoş anılar bırakmak gerekmektedir. Okul öncesi çağda çok ağır olmamak koşuluyla basit diyalogları oyun havasında öğretmek, daha sonra öğreneceği gramer yapılarının ön hazırlığı olarak düşünülebilir. Örneğin What is your name – My name is şeklindeki ad sorma-cevaplama, “how are you” – “fine thanks” şeklindeki hal-hatır sorma-cevaplama gibi öncelikli diyaloglar ısındırma da önemli rol oynar.

Evdeki nesnelerin üzerine İngilizce isimleri yazılıp, çocuğunuz öğrenene kadar asılı kalabilir. Oyun kartları edinip, günlük kısa, sıkıcı olmayan tekrarlarla basit kelimeleri öğretebiliriz.

Okul öncesi çağdan ilkokulun sonuna kadar bu şekilde yapılan ek çalışmalar sonucunda çocuğunuzun yabancı dile bakış açısını değiştirip belki de ileriki yaşlarında uluslar arası bazda geçerliliği olan ikinci bir yabancı dil öğrenmeye de teşvik etmiş olursunuz. Zira yapılan bilimsel araştırmalar bir yabancı dil öğrenmenin ikinci yabancı dili öğrenmeyi kolaylaştırdığını göstermektedir. Çoklu zeka kuramına göre de dilsel zeka kullanıldıkça artar.

Bu anlatılan basit yöntemler ile sonraki yıllarda olası İngilizce kurslarına milyonlar dökmekten kurtulup ekonomik bir adım da atmış oluyorsunuz. Nereden bakarsanız bakın böyle bir avantajlı öğretim metoduna hayır demeyin ve kolları sıvayın.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Estonya İnternet Çağı ve Gelişimi

Daha çok geçmişiyle tarihiyle savaşta barışta Estonya’ yı değil de 2000 yılında attıkları en radikal …

Bir cevap yazın