Yeni Konular

Çocuklarda Tiklerin Sebepleri Ve Düzelme Tedavileri

cocuklarda_tik_ve_duzeltilmesiTikler bazı hareketlerin hızlı bir biçimde tekrarlanmasındanoluşur. Belli bir zaman aralıklarıyla oluşan hareketlerdir.Birdenbire çocuğunuzda tikler başlayabilir. Tekrarlayıcı ve düzenli olmayan sık aralıklarla değişerek devam edebilir. Aileyi ve çevreyi rahatsız edebilir. Tikler sadece hareket şeklinde değil ses şeklinde de olabilir ya da harekete ses de eşlik edebilir.
Çocuğunuzda göz kırpma, burun çekme, boğazını temizleme gibi garip tikler gözlemliyorsunuz bunların temellindeki gerçeği aramalısınız.Ençok görünen tikler göz kırpma, baş sallama, burun çekme, yanak çekme, yüz buruşturma, omuz silkme gibi basit hareketler olabildiği gibi pek çok hareketin, çeşitli kas gruplarının birden işe karıştığı çeşitler de olabilir. Örneğin yanak seğirmesine baş sallama eşlik etmesi gibi.Sesli tikler de olabilir. Bunlar da farkında olmadan başlar, rahatsız edici bir noktaya gelirler. Basit bir boğaz temizleme sesinden karmaşık sesler çıkarmaya omuz ve baş onatmaya ve belirli noktalara tekrar bakmaya kadar sürer.
Tikler tıbbi hastalıklardan ve alışkanlıklardan ayrılmalıdır. Örneğin göz bozukluğundan kaynaklanan göz kırpıştırmaları tik değildir.Tekrarlayan alışkanlık hareketlerinde ise davranış bilinçli olur. Gözlerini kırpıştırmanın ilginin üzerine topladığını fark eden çocuk bunu alışkanlık haline getirir. Bazen de yanlış öğrenmelerin sonucu olarak alışkanlıklar gelişebilir. Yuvaya giden bir çocuk, arkadaşının kekelemesini taklit etmeye başlar ve bu alışkanlık haline gelebilir.

Tikler her yaş grubunda görülmekle birlikte en çok çocukluk döneminde ortaya çıkar. Erkeklerde kız çocuklarına nazaran daha fazladır.Tik bozukluğu kişinin kendine güvenini, aile, okul ve iş yaşamını olumsuz etkiler. Günlük, sosyal yaşamda sorunlara yol açabilir.

Kısa süren tikler dört haftadan bir yıla kadar sürebilir. Ortalama bir gün içerisinde kendi varlığını hissettirir. Süreç içinde artmalar ve azalmalar gösterir. Psikolojik duruma göre dalgalanmalar görülür. Genelde basit tiklerdir.
Kalıcı tikler genelde bir yıldan uzun süreli tiklerdir. Basit ya da karmaşık tikler olabilir. Bunlara ses de eşlik edebilir. Hiç tikin görülmediği bir dönemden sonra tekrar başlar. Başka bir psikolojik sıkıntı da tike eşlik edebilir.
Tedavide aile desteğine ihtiyaç vardır.Çevresel baskılar, stres, ailenin ve okulun tutumu, fiziksel hastalıklar tikleri arttırır. Aile desteği çok gereklidir. Aile, aşırı ikaz ve cezalandırma yaptıkça tikleri artırmaktadır. Dikkat aşırı bir şekilde tike odaklanmamalıdır. Tikler genelde sıkıntı yaşanan bir dönemden sonra açığa çıkmaktadır.

Tiklerin büyük çoğunluğu ruhsal sebeplere dayanır. Tiklerin ortaya çıkma sebepleri araştırılmalı ve ona göre önlemler alınmalıdır. Tiki olan çocuğun okuldaki arkadaşlarının bunu dalga konusu etmeleri önlenmelidir. En önemlisi, bir yılı aşkın tiklerde uzman yardımı alınmalıdır. Çocuklar için yapılacak tedavi çalışmasına okul, aile ve tedavi ekibi bir bütünlük içinde hareket etmelidir. Tik bozukluklarında yine aynı şekilde yetişkinlik döneminde de uzman yardımı alınabilir. Tik bozukluklarında destekleyici psikoterapi ve ilaç tedavisi uygulanır

Kronik tikler genelde bir yıldan uzun süreli tiklerdir. Basit ya da karmaşık tikler olabilir. Bunlara ses de eşlik edebilir. Hiç tikin görülmediği bir dönemden sonra tekrar başlar. Başka bir psikolojik sıkıntı da tike eşlik edebilir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

2 yorumlar

  1. stalkers, let’s sit down and talk why me ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir