Yeni Konular

Dahi Mucit El Cezeri – El Cezeri Hayatı – Buluşları

571c6c48115cdbfa3dbd6b17c14c8d33Tam adıyla “Ebul İz Bin Rezzaz El Cezeri”  1136 senesinde Cizre’de doğmuş ve günümüzden yaklaşık 850-900 yıl önce bilim ve teknoloji alanında yaptığı olağanüstü buluşlarla adını tarihe altın harflerle yazdırmış Müslüman bir mühendis ve bilim adamıdır. Kısaca “Eb’ül İz” veya “ El Cezeri” isimleriyle anılır.

Mahlasını yaşadığı şehirden alan El Cezeri , içindeki büyük enerjisi ve keskin zekasıyla elektrik kullanmadan icat ettiği sadece su ve mekanik parçalarla çalışan makinelerini günlük hayata geçirmiş ve bilime armağan etmiştir.Dünya bilim tarihi açısından robot bilimi ve sibernetikte önemli çalışmalar yapmış ilk bilim insanı olarak kabul edilen  El Cezeri’nin dahi buluşları günümüz mekanik bilimlerinin de temel taşlarını oluşturmaktadır.Ayrıca yaptığı buluşlarla Leonardo Da Vinci’ye de ilham kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Bir gün yaptığı makinelerden birini Artuklu Hükümdarı Melik Salîh Nasîreddin Mahmut’a gösteren El Cezerî , sultanın büyük beğenisi kazanmıştır. Bunun üzerine Sultan : “Dünyada eşi bulunmayan bir şey yaptın, emeğin boşa gitmeyecektir. Bana bütün yaptıklarını gösteren ve içine alan bir kitap yaz.” diye buyurmuş ve kolları sıvayan El Cezeri var gücüyle çalışmaya başlayıp o muhteşem eseri “Olağanüstü Mekanik Araçların Bilgisi Hakkında Kitap”ı oluşturmuştur.Kitabın ismine kısaca “Kitab-ül Hiyel” de denilmektedir.

50’den fazla cihazın kullanım esaslarının çizimlerle gösterildiği bu olağanüstü kitabın özgün kopyasının nerede olduğu hakkında bir bilgi bulunmasa da bilinen 15 kopyasının 5 tanesi Türkiye kütüphanelerinde diğer 10 tanesi ise Avrupa’nın farklı müzelerinde muhafaza edilmektedir.

Kitab’ül Heyel toplam 6 bölümden oluşmaktadır.Kitaptaki resim ve şekilleri El Cezeri bizzat kendisi çizmiştir.

el-cezeri-aymoli-com

İçeriğinde otomatik abdest alma makinesi, kan alma teknesi, kam mili ve krank mili, şifreli kilitler, filli saat, birbirine şerbet ikram eden iki şeyh, dört çıkışlı iki şamandıralı otomatik sistem, fıskiye, su çarkı kepçe mekanizması, motor kompresör mekanizması, otomatik kuşlar gibi birçok buluşu içeren bu kitaba yabancı bilim adamlarının ilgi göstermeleri bizden epeyce önce olmuştur.

Belki de zamanında ilgi gösterilmiş olsaydı şuan birçok makine ve buluşun patenti ülkemizin bilim insanlarının elinde olabilirdi.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın