Yeni Konular

Demir Eksikliğine Birebir: Avakado

DEMİR EKSİKLİĞİNE BİREBİR:  AVAKADO

Avakado hem çekirdeğiyle hem kendisiyle hem de yağıyla oldukça faydalı bir mevyedir. Avakadonun yararlarından her şekilde yararlanabilir, ister kahvaltı ve atıştırmalıklarınızda tüketebilir isterseniz de maske olarak cildinize, saçınıza uygulayabilirsiniz. Aslında bizim kültürümüzün çok da alışık olmadığı bu mucizevi meyve vitamin ve mineraller açısından çok zengin. İçerisinde A, C ve E vitaminlerini barındırır, demir açısından oldukça zengindir. Demirin yanı sıra magnezyum, fosfor, çinko, kalsiyum ve potasyum açısındanda zengindir ve amino asit değeri yüksek bir meyvedir.

avakadonun-yararlari

Vücudumuzda bulunan ve hayati önem taşıyan kırmızı kan hücrelerinin gereğinden az olması demir mineralinin yetersiz alımına bağlı olarak ortaya çıkar. Demir eksikliği diğer adıyla kansızlık varsa eğer kendinizi yorgun, bitkin, halsiz hissedebilirsiniz, olduğunuzdan solgun görünebilirsiniz, çarpıntı, nefes darlığı, saç dökülmesi, sürekli üşüme gibi şikayetleriniz artabilir. Demir minerali bu açıdan büyük önem taşır. Tükettiğimiz besinlerin demir açısından zengin olması bu sorunu ortadan kaldıracağından demir minerali açısından zengin olan avakadodan bahsedebiliriz. Eğer demir eksikliği yani kansızlık gibi bir sağlık probleminiz varsa doktor kontrolünde aldığınız takviyelerin dışında düzenli olarak avakado tüketmeye özen göstermelisiniz. Kalori açısından da düşük olduğundan diyet yapanlarda rahatlıkla tüketebilir.

demir-eksikligi1

Avakadoyu kahvaltılarınızda özellikle yumurtayla beraber omlet gibi tüketebilirsiniz. Ya da ara öğünlerinize ekleyerek yiyebilirsiniz. Bunun yanında yine yemeklerle makarnalarla, salatalarla ve soslu yemeklerinizle birlikte tüketebilirsiniz. Tüketmek bir yana cilde de yararı çok sayıda olduğundan bal, badem yağı gibi diğer faydalı şeylerle karıştırıp maske olarak cildinize özellikle yüzünüze uygulayabilirsiniz. Avakadoyu hemen hemen tüm büyük marketlerde ve pazarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Alırken de tıpkı diğer meyvelerde olduğu gibi olgunlaşmamış olanlarını değilde daha olgun ve iri olanları tercih etmelisiniz. Eğer aldığınız avakado fazla sert ise muz gibi meyvelerle bir kese kağıdına koyup oda sıcaklığında bekletebilirsiniz.

 

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın