Yeni Konular

Deniz Marulu Hakkında Bilgiler

17-11-2015_212632Su yosunu olarak bilinen deniz marulu diğer isimleri ile yosun ve deniz hıyarı olarak da anılmaktadır. Latincesi Ulva Lactuca olarak da adlandırılan deniz marulu derin sularda ince bir levha görünümünde olmaktadır.  Okyanuslarda ve sahil denizlerde bulunduğu ayrıca, yeryüzünde ender olarak rastlanan yenilebilir yeşil algler aralarında yer almaktadır.

Bilinen 100 civarı türü yer alan deniz marulu, iyi bir besin kaynağı meydana gelmesine karşın, sıhhat için riskli vaziyetler da oluşturabilir .  Çürüyen deniz marulu dik oranda hidrojen sülfit salınımı inşa ederek, zehirli bir gaz salgılayarak ölümcül olabilmektedir.

 

 

Deniz Marulu Nerede Yetişir?

Deniz marulu 40 cm civarı büyüyebildiği şekilde, sadece savunmuş alanlarda yetişebilir.  İngiltere ülkesi ve diğer ülkeler İskandinavya, İrlanda, Çin ve Japonya benzeri ülkelerde mühim bir besin kaynağı şeklinde bakılan deniz marulu, salata ve çorbaları da tatlandırmaktadır.  Bir Sürü derin olmayan sularda da rastlanabilen deniz marulu, kayalıkların üzerinden güneşte kurumuş biçimde toplanabilir.

17-11-2015_212721

Deniz marulu ya da öbür isimiyle ulva ,  naturel ortamlarda yetişir .  Fakat dünyanın farklı yerlerinde vatandaşlar aracılığıyla da imalat yapılmaktadır .

 

Deniz Marulunun Besin Değer Oranları

Deniz marulu içerdiği protein ,  nişasta ve su oranıyla sindirim sistemi için faydalı bir besin meydana geldiği benzeri ,  dik oranda demir ,  alüminyum ve manganez bulundurur .  Bununla Birlikte A ,  B1 ve C vitaminleri içeren bir yapıdadır.

 

Deniz Marulu Ne Türlü Saklanır?

Buzdolabında 2 anayasa 3 zaman saklanabileceği benzeri ,  dondurulmuş deniz marulları en pek 6 ay saklanabilir .  Presslenmiş ya da kurutulmuş olarak satılan deniz marulu ,  çoğunlukla tüketilmeden birden çok saat süresince suda bekletilir .  Çoğunlukla yemekten öncesinde işlenen deniz marulu ,  kıtır olarak salatalarda da kullanılabilir .  Fakat bu nebat ,  çoğunlukla okyanuslardan çıkarıldığından ,  Çin ,  Japonya benzeri ülkeler dışındaki bölgelerde kıtır olarak yer alması kolay değildir .

 

Deniz Marulunun Faydaları
17-11-2015_212845

Deniz marulu içerdiği vitamin ve minerallerin yanında ,  protein tarafından da zengindir .  Bunun yanında ,  cildi güzelleştiren ve selülitlere iyi iştirak eden bir yapı içermekte olduğu ve güzelleştirdiği de meydana geldiği de belirtilmektedir.  Fakat bu konuyla alakalı kalifiye bir denetim de yoktur .  Hawaii’de farklı yiyeceklerin arasında kullanılan deniz marulu ,  suşi için de kullanılır .  Uzak Doğu ülkelerinde çoğunlukla ateş gibi çorbalar içinde ve salatalarda kullanılır .

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?         Yeşil çaydaki …

Bir cevap yazın