Yeni Konular

Denizlerde yaşayan canlıların hayat kaynağı planktonlar

planktonDenizlerde ve okyanuslarda yaşayan organizmalar iki büyük kategoriye ayrılırlar.Yüzen hayvanlar (nekton) ve suda akıntılarla salınıp duran bitki ve hayvanlar (plankton). Plankton, suda bulunan, hareket yeteneği akıntıya bağımlı olan canlılara verilen genel isimdir. Genellikle mikroskobik boyutta ve tek hücreli oldukları varsayılsa da, denizanaları veya kopmuş yosunlar da okyanus bilimciler tarafından plankton olarak tanımlanır. Bitkisel planktonlara fitoplankton, hayvansal olanlarına ise zooplankton adı verilir. Göllerde, denizlerde ve akarsularda, hatta belirli şartlar altinda buzullarda bulunabilirler.

Pasif veya aktif hareket edebilirler. Suyun hareketiyle bir yerden bir yere sürüklenirler (pasif olarak)Kamçıları sayesinde ve eğer su tuzluysa veya sudaki partüküllere tutunarak hareket edebilirler (aktif) . Doğal döngünün sürekliliği için çok önemi olan özellikle su hayatında çok önemli bir yere sahip canlılardır. Balıkların beslenmeleri için, , balık yetiştiriciliğinde doğal yem olarak kullanılır. Yapay yemlerle beslenen balıklar lezzetli olmazlar oysa planktonlar sayesinde balıklar doğal lezzetine kavuşur.

 Planktonlar çok çeşitli bölümlerde sınıflandırılmaktadır. Bir çok balık planktonlarla beslenirler örneğin Rhincodon köpek balığı en büyük köpekbalığı olmasına karşın planktonları süzerek beslenir.Balinaların da bazıları planktonlarla beslenirler.Ağzındaki süzgeçler sayesinde 2 ton kadar planktonu süzebilmektedir.

 Diğer bildiğimiz balıklarda solungaç dikenleri sayesinde sulardaki planktonları süzmektedirler.Bazı büyük su yosunları (esmer yosunlar) dışında fitoplanktonu oluşturan milyonlarca bitkinin tümü ancak mikroskopla görülebilecek derecede küçüktür ve tek hücrelidir. Bunlardan bir damla suda yaklaşık olarak 500 kadar bulunur. En çok rastlanan türler diyatomeler ile peridinyenler‘dir.

Hayvanlara gelince, bunlar da minicik birhücrelilerden, iri denizanasına kadar değişir. Aralarında ‘kabuklular, balık yumurtaları ve çok sayıda kurtçuk bulunur.Bütün bu organizmalar suda değişik biçimlerde durur. Sözgelimi çoğunda içi hava veya yağ dolu bir çeşit  şamandıra  bulunur (sardalya yumurtaları). Bazıları, yüzeylerini genişleten ve böylelikle suyun akışına kapılmalarına olanak veren uzun dikenlerle veya takılarla donanmıştır.

Plankton, suda bulunan, hareket yeteneği akıntıya bağımlı olan canlılara verilen genel isimdir. Genellikle mikroskobik boyutta ve tek hücreli oldukları varsayılsa da, denizanaları veya kopmuş yosunlar da okyanus bilimciler tarafından plankton olarak tanımlanır. Bitkisel planktonlara fitoplankton, hayvansal olanlarına ise zooplankton adı verilir. Göllerde, denizlerde ve akarsularda, hatta belirli şartlar altinda buzullarda bulunabilirler.

Planktonlar su içinde sürüklenen ,askıda kalan veya yüzen çok küçük bitki ve hayvanlara verilen addır.planktonda bulunan bitki,hayvan ve bakterilere PLANKTER denir.bitkisel plankterlere ise PHİTOPLANKTON ;hayvansal plankterlere de ZOOPLANKTON denir.

Dünyadaki oksijenin büyük bir kısmı plankton tarafından karşılanmaktadır. Yani dünyanın akciğerleri aslında ormanlar değil denizlerdir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

4 yorumlar

  1. yorum yaz kişiye teşekkürler

  2. yazan kişiye çok teşekkürler

  3. anlamadımmm……. ama teşekkürlerr :))

  4. kim yaptıysa bir şey anlamadım kötü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir