Yeni Konular

Derinlik (Azot) Sarhoşluğu Nedir – Nasıl Olur

Derinlik Sarhoşluğu
Derinlik Sarhoşluğu

Derinlik (Azot) Sarhoşluğu Nedir – Nasıl Olur

Bu konu denize dalan kişilerde oluşan bir durumdur. Genel olarak tabi ki bu durumlarda genelde deniz altı dalgıçları etkilenir. Ölüm, felç ve daha farklı psikolojik etkiler yaratan bu durum hakkında size bilgi vereceğiz. 

Basıncın yüksek olması ile yapılan solumada Nitrojen alındığından dolayı vücutta narkotik etkisi yaratmaya başlar. Nitrojenin yarattığı etkiler tam olarak bilinmiyor. Başka bir değişle bunlara anestezik etkilenimler de denir. İlk başlardaki derinliklerde hafif daha sonra yüksek bir şekilde belirtiler artar.  Bu etkilerin bazıları baş dönmesi, hakimiyetini kaybetme hatta bayılmaya kadar gidebilir.

Dalışlarda Oluşan Sorunlar
Dalışlarda Oluşan Sorunlar

18 ile 24 metre arasında ve daha derinlerde görülmüş bir olay yoktur. Ancak klinik araştırmalarda 6 metreden daha fazla derine inenlerde algılamasında yavaşlama olduğu görülmüştür. Bu yüzden 30 metreden fazla derine inmek tehlikeli olarak gösterilir. Hatta 30 metreden fazla derine inme sporlarda yapılmaması tavsiye edilir. Bu dalışlar için bile eğitim alınmalıdır.

Narkoz etkisini denizden derine doğru inmeye başladıkça aniden ortaya çıkabilir. Yüzeye doğru çıkmaya başlandığında etkisi tekrar azalır. Bu yüzden bu etkiyi hisseden kişi yavaşça yükselerek denizden çıkmalıdır. 30 metrenin altına inenlerde sinir kas becerilerinde bozulmalar, algıların bozulması, ruhsal ve davranışların bozulması gerçekleşen değişimlerdir. Bazen ise daha kötüsü bu etkiler 30 metreden daha az derinliklerde görülebilmektedir.

Derin Dalışlarda Görülen Vakalar
Derin Dalışlarda Görülen Vakalar

Oluşan diğer sorunlar; Anlık hafızada kayıp, görsel uyarılara geç cevap verme ve işitsel uyarılarda az etki tepki verme olarak söylenebilir.

Hangi derinlikte hangi sorunlar görülür;

30-50 Metre = Gülme sorunları, Gülme nobetleri, Kendine aşırı güven, Hesaplama hataları

50 Metre = Uyku durumu, Uyku Hali, Halusinasyonlar Görme

50 – 70 Metre = Aşırı konuşma, Saldırganlık, Saldırgan Tavırlar

70 Metre = El Beceresinde Ciddi aksaklıklar ve bozulmalar

70 – 90 Metre = Konsantrasyon bozulması, Tepkilere geç yanıt verme.

90 Metre = Pratik yeteneklerde ve El becerilerinde bozulmalar, Hafıza Kayıpları, Zeka Kayıpları

90 Metre ve Üstü = Bilinç Kaybı, Hatta ölüm

 

Bu etkilerin görülmelerinin nedenleri gazların yağda eriyebilme özelliğinin olması ve sini hücresi zarında eriyen nitrojenin aksonlarda genişleme yaratarak sinir iletimini yavaşlatmasıdır.  Bundan kaçınmak için Nitrojen yerine Helyum kullanabilir ancak bununda eksileri ve aşırı pahalı olması nedeniyle pratik değildir. Bu sorunları göz önüne alarak derin dalışlardan kaçınmalı, alkol ve diğer dikkat dağıtıcı şeyler almamalı, yorgun ve sıkıntılı bir ruh haline sahip isek dalıştan kaçınmalıyız.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir