Yeni Konular

Devlet Sanatçımız İdil Biret’ in Hayatı

2015-03-13_134112Devlet Sanatçımız İdil Biret’ in Hayatı

Devlet sanatçımız İdil Biret’ in yaşamı kısa ve özgün yaşamı …
Günümüz Türk klasik müziğinin en önemli  sanatçıları arasında yer alan İdil Biret, 21 Kasım 1941 Ankara doğumludur. Devlet Sanatçılarımız arasındadır  ve daha üç yaşındayken müzikle tanışmış; bu sebeple de birçok platformda ‘doğuştan sanatçı’ olarak görülmüştür. Gerçekten de insan, İdil Biret’ in başarı ile geçen yaşamını  incelediğinde ‘doğuştan sanatçı’ unvanını haksız yere almadığı izlenimine kapılır.
İdil Biret, İlk konserini altı yaşındayken Bach’ ın  ünlü piyano konçertolarından Re Minör ile verdi. Fazıl Say’ ın da hocası olan Mithat Fenmen’ den piyano dersleri alan Biret, üstün kabiliyeti nedeniyle yedi  yaşındayken devlet tarafından, ülkemiz sanatçısı olarak yetiştirilmek üzere Fransa’ya gönderildi. Dönemin cumhurbaşkanı İsmet İnönü öncülüğünde çıkartılan ‘Harika çocuklar Yasası’ İdil Biret’ in yurtdışı eğitimi ve dolayısıyla da müzik kariyerinin önemli kilometre taşlarından birisi sayılmaktadır. Bu dönemde öğrenim gördüğü Paris Konservatuvarı’ nda Nadia Boulanger’  in öğrencisi  oldu.

idil biret kimdir
İdil Biret’ in bu dönemde ders aldığı Alman klasik müziğin önemli isimlerinden Wilhelm Kempff, sonraki yıllar onun müzik dehasından övgüyle söz edecektir.
İdil Biret, 1956 senesinde Fransa Konservatuvarı’ndaki  müzik eğitimini birinci olarak tamamladı. Bu tarihten itibaren hızlı bir sanat kariyerine atılan Biret, uluslararası platformda çok sayıda ünlü orkestrada, konserler vererek Dünya çapında tanındı.
İdil Biret,  Batı Klasik Müziği’ nin dahi bestecilerinin eserlerini  yorumladığı, özgün çalışmaları ile Uluslararası planda çok değerli ödüller kazandı.

Idil-Biret-02
Oldukça geniş bir repertuvara sahip piyanistimiz İdil Biret, çalışkan kişiliği ile de tanınmaktadır. 1971 senesinde Devlet Sanatçısı unvanına layık görülmüştür. Çok sayıda Uluslararası müzik yarışmasında jüri üyeliği de yapmış olan bol ödüllü sanatçı, 2007 Polonya Üstün Hizmet Madalyası  sahibidir.

İdil Biret hakkında yazılmış eserler arasında Fransız yazar Dominique Xardel’ in biyografik çalışması oldukça ünlü bir yapıttır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın