Yeni Konular

Diyanetin İçkili İken Namaz Kılınır Mı Açıklaması

05-11-2015_212608Diyanet İşleri Başkanlığı aylık olarak çıkardığı Diyanet Dergisi’nin son sayısının Fıkıh Köşesi’nde çıkan bir haber ortalığı iyice karıştırdı ve tepkiye yol açtı.Çoğu müslüman böyle birşeyi kabul edilemiyeceğini savundu.İşte Diyanetin yayınladığı ileri sürülen haber şu şekilde internetten Posta ve Habertürk gazetelerine yansıdı.

Diyanetin İçkili İken Namaz Kılınır Mı

Bizler de yorumu Müslüman Türk halkına bırakıyoruz.
Din İşleri Yüksek Kurulunun kararlarına yer verdi. İşte Din İşleri Yüksek Kurulu’nun en çok merak edilen sorular karşısındaki son kararı:

1-İçkiliyken Namaz Kılınır mı?:

Namaz kılacak, oruç tutacak ve dua edecek kimsenin ne dediğini, ne yaptığını bilecek kadar ayık olması, aklının başında olması gerekir. Bu itibarla, alkol alan kişi, ne dediğini bilecek kadar sarhoş değilse namazlarını kılması gerekir.

2. Cami Yoksa Sinagogda Namaz Kılınır mı?:

Başka yerde namaz kılma imkânı varsa, kilisede namaz kılmak mekruhtur. Ancak, kilise ve sinagogda namaz kılmak zorunda kalındığında imkân varsa resim ve heykellerin üzerinin örtülmesi gerekir.3. Köpek olan evde namaz kılmak caiz mi?

Namaz kılınacak yerlerin temiz olduğundan emin olunmak kaydıyla, köpek bulunan evin odalarında namaz kılmakta bir sakınca yoktur. Ancak ihtiyaten örtü veya seccade üzerinde kılınması gerekir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir Yorum

  1. Evet sayın seyirciler gözünüz aydın bir çocuğumuz daha oldu ve o çok bilmiş çok bilgin çok alim diyanet başkanımız artık alkollü iken de namaz kılabileceğimizi bunun bir mahsuru olmadığını buyurdular.
    Ey ALLAH’U TEALA’NIN ilk sırada haram kıldığı şeyi helal diye göstermeye çalışan bununla kalmayıp alkollü iken huzuruna çıkıp secdeye varabileceğimizi söyleyen sayın diyanet başkanı yarın aforoz için de bir mekan tasarladın mı? Ee malum yarın günahlarımıızın affını da ALLAH’U TEALA adına yapmayacağınızın bir garantisi yok ki bir sabah kalkarsınız ve tüm günahkarların günahlarının af olduğu fetvasını verirseniz şaşmam……………………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir