Yeni Konular

Diyet Yaparken Kendimize Söylediğimiz Yalanlar

200430727-001Diyet yapmaya karar verdiğimizde, hazırlanan programı uygulamadan önce, kafamızdan bahaneler geçmeye başlıyor. Peki, nedir kendimize söylediğimiz yalanlar?

Hepimiz sağlıklı olmak, fit olmak, güzel gözükmek adına diyet yapıyoruz. Bu kimilerimiz için acil çözülmesi gereken bir sağlık problemi sonucu oluyor, kimimiz içinse yazın elbiselerimizin içinde süzülebilmek için. Her koşul, bizi spora ve diyet yapmaya çıkarıyor. Peki, biz kendimizi bu işe ne kadar adıyoruz? Bazen başlanan diyetleri sonuçları hüsran oluyor. Çünkü kendimizi kandırıyoruz. İşte diyet yaparken söylenen on yalan!

 Öğün atlayarak zayıflayabilirim: Bu kendinize söyleyeceğiniz en büyük yalan olurken, sağlığınızı da tehdit eder. Öğün atlamak, metabolizmanızın çalışmasını yavaşlatır. Kilo vereyim derken, almaya bile başlayabilirsiniz. Ayrıca, öğün atlayarak aç kalmanız, bir sonraki öğünde daha fazla yemenize sebep olur.

Pazartesi diyetteyim, bugün son gün: Bunu yapan sadece siz değilsiniz. Bizler, genelde her türlü zor işe başlamak için pazartesiyi kurban eder, sonra da asla bunları uygulamayız. Diyet yaparken de aynı durumla karşılaşıyoruz genellikle. Sonra, diğer pazartesi gününe kadar bolca yemeye devam ediyoruz. Oysa bir gün çok, bir gün az yemek yemek, bir denge oluşturmaz. Aksine vücudunuz, enerji dengesini sağlayamaz. Böyle gel- git bir yöntemle zayıflamanız mümkün değildir.

Daha ben gencim, endişeye gerek yok: Siz gençliğinizin kıymetini elbette bilin. Ama kilonuza dikkat edin ki, yaşıtlarınız koşarken siz beli ağrıyan gençlerden! olmayın. Kilonun verdiği zarar yaşa bakmıyor. Sadece fiziksel ağrılara değil, kronik hastalıklara da davetiye çıkardığınızı bilin.

Maydanoz suyu, Limonlu ılık su, Sirkeli su vs. zayıflatır: Diyete, spora hiç gerek yok. Bunu yaparak şu kadar kilo verdim, sözlerine kesinlikle itibar etmeyin. Size, kısa zamanda bilmem kaç kilo verdirdiği söylenen bir ürünün cazibesinin farkındayız. Lakin bu söylenenler yalandır. Eksilenin, yağ değil su olduğunu göreceksiniz. Bu da, kullandığınız yöntemi bırakır bırakmaz kilo almanıza sebep olacak. Aynı zamanda belli ürünlerin, belli organlara zarar verdiğini de unutmayın.

Ben abur cubur tüketmem ki: Hepimiz bunu söylüyor, abur cubur testinden başımız dik çıkıyoruz. Fakat gerçekler öyle değil. Sinema izlerken yediğiniz cipsi hatırladınız mı? Veya çocuğunuzun bisküvisinden aldığınız o anı? Bu ufak kaçamaklar, aldırdığı kalorilere değmez.

Yürüyorum ama işe yaramıyor: Yürümek, her koşulda çok sağlıklı. Yalnız yürürken tempolu olursanız, kilo vermede yarar sağlayabilirsiniz. Ayrıca, yağ yakmaya ilk yarım saatten sonra başlarız. Yürüyüş sürenizi hesaplarken, bu önemli noktayı atlamayın.

 Ha meyve, ha meyve suyu, hepsi sağlıklı:  Öncelikle söyleyelim, ikisi arasında inanılmaz farklar var. Bir kere, meyve hala posa barındırır. Posasının bulunması ise sizi uzun süre tok tutmaya yarar. Meyve sularında kullanılan katkı maddeleri ise hem zararlıdır, hem de diyet esnasında almanız gereken vitamin için yeterli değildir. Üstelik meyve suları, şeker barındırır. Bu da, meyvelere göre daha kalorili olmaların neden olur.

Diyet yiyeceklerinin hepsi tatsız tuzsuz: Diyet ürünleri dediğimizde aklımıza gelen birkaç klasik olduğunun farkındayız. Lakin şunu unutmayın, diyetiniz size özel olmalıdır. Dergide gördüğünüz, komşunuzun yaptığı, moda olduğu söylenen diyetlerden uzak durun! Bunlar gerçek anlamda işe yaramaz. Diyeti mutlaka doktor kontrolünde yapmanız gerekmektedir. Doktorunuz ise, sizin damak zevkinize göre bir program hazırlayacaktır.

Suplemanlarla (besinsel desteklerle) hem çok kilo veririm, hem de sağlıklı olurum: Öncelikle şunu belirtelim, bu ürünlerle ilgili yeterli bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Ayrıca gerçeği bizden duymuş olmayın ama sonsuza kadar yemek yemeden yaşamanız pek mümkün gözükmüyor. Sağlıklı olarak kilo vermenin kuralı ise çok belli: Diyet ve Spor!

Zayıflamak zengin işi, sağlıklı yiyecekler çok pahalı: Size illa ki, tropikal meyveler yiyin, bilmem ne sütleri tüketin demiyoruz. Mevsimine göre tükettiğiniz sebze ve meyveler, hem sağlıklı olacak hem de ucuz. Bol bol balık tüketmeniz ve baklagillere sofranızda daha fazla yer vermeniz, hemen kilonuzu etkileyecektir. Ayrıca eskisi gibi, beyaz ekmek dışındaki ekmeklerin pahalı olması gibi bir durum yok. Mahalle fırınınız da bile, ucuza pek çok çeşit ekmek bulabiliyorsunuz. Dolayısıyla kilo vermeniz için ikramiye vurmasına gerek yok, kafanıza takmış olmanız yeterli.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın