Yeni Konular

Dota 2

dota-2-tanitimiOnline oyun sektöründe en fazla oyuncu kitlesine sahip oyunlardan bir diğeridir. İlk başta bu oyun Blizzard tarafından geliştirilen Warcraft: The Frozen Throne oyununa DotA, yani Defense of the Ancients adıyla mod olarak gelmiştir. İlk yapımcıları şu an Valve ile çalışan IceFrog ve GuinSoo’dur (GuinSoo, LoL oyunun da yapımcısıdır.) Bu oyun 2013 yılında ise Valve ve IceFrog işbirliği ile Dota 2 adıyla piyasaya çıkmıştır. Amaç LoL ile aynıdır. Ancient olarak adlandırılan kadim kaleni koruyup düşmanın kadim kalesini yıkmaktır. Burada iki takım vardır: Radiant ve Dire. Oyunda şu anda (son güncelleme ile) toplam 109 kahraman vardır. Yapım aşamasında olan ise son bir kahraman kalmıştır. Oyunda beşer kişilik iki takım vardır. Bu oyunu özel kılan en önemli sebeplerden birisi ise oyun sektörünü yerinden oynatacak ödül havuzuna sahip turnuvalarının olmasıdır. 2011 yılında düzenlediği ilk turnuvada 1.6 milyon $’lık ödül havuzuna sahipti ve bunu 2012’de yaptığı tunuva takip etti. Bundan sonra 2013 yılında yapılan turnuvasında 2,900,000$ ödül havuzundan bahsedilmiştir. Bu sayı 2014 yılında kendi rekorunu kırmış ve 10,900,000$ değerinde ödül havuzu yapmıştır. Bunu ise hem kendi hem e-spor tarihinin en yüksek ödül havuzu ile 2015 yılında The International turnuvasında yapılan 18,000,000$’lık ödül havuzu takip etmiştir. Bu ödül havuzuna Valve firması kendi kasasından 1,600,000$ eklerken geri kalanı, o turnuva için çıkarılan etkinlikte, oyuncuların harcadıkları paranın %25’i eklenir. Böylece oyuncular da turnuvaya büyük katkıda bulunur. BAFTA Oyun Ödülleri Çoklu Oyuncu ödülünü kazandı. Oyun 2015 yılının son yarısında yeni motor ve arayüzle Dota 2 Reborn olarak yeniden yayınlandı. Oyunda Oyuna Linux, Mac ve Windows üzerinden ulaşabilirsiniz. Oyunda saldırı şekline göre Ranged (Uzak Dövüş) ve Melee (Yakın Dövüş)olarak 2; sınıfına göre Strength (Güç), Agility (Çeviklik) ve Intelligence (Zeka) olmak üzere 3 ve rolüne göre ise Carry (Taşıyıcı), Support (Destek), Pusher (İttirici), Durable (Dayanıklı), Jungler (Ormancı), Nuker (Alan Kontrolcü), Disabler (Etkisizleştirici), Lane Support (Kulvar Desteği), Initiator (Tetikleyici) ve Escape (Kaçış) olmak üzere 9’a ayrılır. Oyunda özel oyunlar ve özel etkinlikler haricinde erişilebilen toplam 11 oyun türü vardır. Bu oyunların bir kısmında bazı kahramanları seçemezsiniz. Bunları da kısaca değerlendirelim:

dragon-knight-father-of-dragons-evolving-3-dota-2

All Pick (Serbest Seçim): Bu modda ve diğer modlarda amaç aynıdır. Kendi kaleni koru ve düşman kalesini yık. 109 kahramanın bulunduğu maç tipidir. Tüm kahramanlar seçilebilir. Ayrı bir özellik bulunmaz. Aynı kahramanı birden fazla kişi seçemez. Maç başlamadan önce takım arkadaşlarınız ile kahramanları değiştirebilirsiniz.

Single Draft (Tekli Seçim): Oyun size rastgele üç kahraman verir. Bunlardan sadece birisini seçebilirsiniz. Kahraman değişimi bu oyunda yoktur.

Random Draft (Rastgele Seçim): Oyun size rastgele 50 kahraman verir ve bu kahramanlar arasından birisini seçmenizi ister.

All Random (Tümü Rastgele): Oyun size rastgele bir kahraman verir ve fazladan 200 altın ile oyuna başlarsınız. Gelen kahramanı sevmezseniz eğer bu durumda 100 altın feda ederek yine başka bir rastgele kahraman alabilirsiniz.

Captains Mode (Kaptan Modu): Bu oyun genel olarak turnuvalarda görülür. Takımlardan birer kişi(“kaptan ol” butonuna ilk basan kişi) kaptan olur ve kendi takımı adına kahramanlar seçer ve engeller. Engellenen kahramanlar iki takım tarafından da seçilemez. Her takım 5 kahraman seçer ve 5 kahraman banlar. Bu seçimler için toplam süre normal ve ekstra toplamında 150 saniyedir. 150 saniyesini erken bitiren kişinin takımına, kalan kahramanlar rastgele verilir.

Captain’s Draft (Kaptan Seçimi): Bu oyun Kaptan Modu ile aynı mantıktadır. Düğmeye ilk basan kişi kaptan olur fakat burada oyun size 27 farklı kahraman verir ve kaptanların görevi bu 27 kahraman içinden takımı için 5 tanesini seçmek ve 3 tanesinin seçilmesini engellemektir. Bu oyun modunda bazı kahramanlar bulunmaz.

Least Played (Az Oynanan): Oyun, en çok oynadığınız 40 kahramanı eler ve 69 kahraman içinnden seçim yapmanızı ister. Bu modda kahraman değiştiremezsiniz.

Limited Heroes (Sınırlı Kahraman): Oyun size 22 kahraman verir bunlardan birisini seçmenizi ister. Oyun içinde kahraman değişimi yapamazsınız.

Ability Draft (Yetenek Çekilişi):  Oyun size 87 kahraman içinden rastgele bir tanesini verir ama hiç bir yeteneğiniz yoktur. Oyun içinde bulunan 10 kahramanın yetenekleri ve ayrı 2 kahramanın daha yetenekleri yetenek havuzunda bulunur. 3 normal ve 1 ultimate yetenek seçersiniz. Amaç en iyi kombinasyonu yapmaktır.

1v1 Solo Mid (1v1 Tek Mid): Oyunda sadece orta yol aktiftir. 109 kahramandan istediğinizi seçebilirsiniz. Takımlar sadece birer kişiliktir. Siz ve rakibiniz orta kulvarda karşılaşırsınız. Ya rakibinizi iki kez öldürmeniz ya da rakibinizin kalesini yıkmanız gerekir. 2 kez öldüren veya kaleyi yıkan ya da ‘gg’ yazan kişinin rakibi oyunu kazanır.

All Random Deathmatch (Rastgele Ölümüne Maç): Oyun size 106 kahraman içinden rastgele bir kahraman verir. Bu oyunun diğer rastgele oyunlardan farkı, öldüğünüz zaman başka bir kahraman ile uyanmanız. Eşyalarınız gitmez, değişmez veya parası geri verilmez. Oyunda her takımın 40 doğum hakkı vardır. Bu hakkı ilk bitiren takım oyunu kaybeder.

Oyun içinde ayrı olarak, normal kişilerinde yaptığı özel oyunlar bulunur. Bu oyunlar lobi tarzında oynanır ve oyunu terketmeniz durumunda herhangi bir ceza almazsınız.

Oyunda kendi takımınıza ait yaratıklar ve tarafsız yaratıklar bulunur. Bu tarafsız yaratıklar ormanda bulunur. Tarafsız yaratıkların en güçlüsü ise nehrin alt kısmında bulunan Roshan’dır.

2016-04-12_105828-dota-2

  Roshan: Oyunun en güçlü tarafsız yaratığıdır. Bu yaratığı kesmek bazı kahramanlar tarafından tek başına biraz zorlarken genel olarak takım halinde kesilir. Roshan’ı kesmek takımın tüm oyuncularına 200 altın verir. Roshan öldüğü zaman Aegis of the Immortal adı verilen bir eşya düşer. Bu eşyanın sahibi, 6 dakika içinde öldüğü zaman tam can ve mana ile doğar. Bu doğumdan sonra Aegis kaybolur. Aegis yere bırakılamaz veya başkasına verilemez, satılamaz. Roshan öldükten sonra 8 veya 11 dakika içinde yeniden doğar. Ayrıca Roshan’ı üçüncü ve sonraki kesişlerinizde Cheese adı verilen bir eşya düşer ve bu eşyanın kullanılması durumunda canınızı ve mananızı hemen doldurursunuz (2500 hp ve 1000 mp verir).

Dota 2’de, LoL’den farklı olarak nehrin iki yakasında her iki dakikada bir rune adı verilen taşlar çıkar. Bu taşlar size fazladan altın, fazladan hasar, fazladan hız, yüksek hızda can ve mana yenileme veya az mana kullanımı ile düşük mana bedeli gibi özellikler verir.

 

Dota 2’nin bana göre en büyük avantajı, sizin ne kadar becerikli olduğunuza bakmasıdır. Gerçek para ile kimseye üstünlük kuramazsınız. Sadece spiker, kurye, kahramanlar için kostüm alabilirsiniz. Bu konuda Dota sizin için iyi bir başlangıç olabilir. Ayrıca Dota 2’de kahramanlar için kostümler tasarlayabilirsiniz. Bu kostümler kullanıcıların oylamasından geçerse eğer oyuna kabul edilir.

Genel olarak konuşursak eğer Dota 2’nin arayüzü basittir, kullanıcıların birbiri ile daha yakın tutar ve böylece bütün olmanızı sağlar. Oyunu Steam üzerinden ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

SINIF NEDİR?   Sınıflar soyut bir veri tipidir. Object ise somutlaşan bir cismidir. Motorlu taşıt …

Bir cevap yazın