Yeni Konular

Dünyadaki En Nezih İller

Çoğalan pislikler ve Atmosferde karbondioksit ve ısıyı tutan diğer gazların düzeyinin yükselmesi sıcaklık zamanında dahi, bir çok illerde yaşayan kişilere arınmış hava, arınmış su, harika bir atık atım düzeneği ve hijyenik sokaklar bırakabilmeyi sağlamışlardır. Burada ki yazıda yaşadığımız yeryüzündeki en nezih kentlerinden konuşacağız.

 

Haberiniz Var Mıydı?

Dünya Bankacılığı raporlarına bakıldığında, 2200 senelerine doğru iller şimdiki halinden 3 kat çapında ve bunun üstünde atık çıkaracaktır.

 

Sözü edilen hanelerimiz iken onu muktedir şekilde civarı münezzeh ve tertipli bekletmeye uğraşırız. Fakat atıklar oturduğumuz yerlerden çıkınca sonrasında hangi yerlere gidiyor olabildikleri ila hiç mi hiç meraklanmayız. Bununla birlikte dünyada sokaklarını arınmış ve düzenli tutmayı başarabilen, hava kirliliğini önlemiş ayrıca etkili bir atık yönetme işi sistemi uygulamayı başarmış biraz yerler vardır. Aşağıda Dünyamızın en temiz şehirlerinin tek listesini vereceğiz.

 

– Kanada Ülkesi – Calgary Şehri:

Calgary-Kanada

2013 senesinde “Mercer Global Financial and HR Consulting” ait uygulanan bir kapsamlı soru ve rapora bakıldığında Kanada’da olmakta olan Calgary Dünyamızın çok fazla nezih illerinde 1. olmuştur. Bu kapsamlı soru ve rapor su yararlanma ve içmek konusunda, çöp temizliği, pis ve atık suların olduğu lağım yolları yöntemlerinin niteliği, solunan havanın kirli oluşu ayrıca ulaşım yolları trafiği mensup olduğunu üzere 5 etkene istinat ediyordu. Kent Kanada’nın petrol ve gaz endüstrisinin ortasında olmasına karşın, müteşebbisciler illerin nezihliğini olabilmesini sağlamaktadırlar. Halka çöp idaresi hakkında kılavuzluk yapılmıştır ve ortak bu dönemde etrafın kirlenmesini oluşturanlara güç parasal zorlayıcı ödenekler uygulanmaktadır.

 

–        Norveç Ülkesi – Oslo Şehri:

norvec-oslo

Bu kent yeşil manzarası ve muazzam gölleri ile mühim tek turistik merkezdir. Bu kent eşsiz bir atık yönetme işi sistemine sahiptir. Devlet bununla birlikte vatandaşlar atık geriye dönüşümü amaçlı kocaman emek harcamaktadır. Evsel atıklar karbondioksit emisyonlarını azaltmak ve yakıt üretmek amaçlı geriye dönüştürülmektedir. Onların bu eşsiz çabaları şüphesiz bir alkışı hak ediyor.

 

–        İsveç Ülkesi  – Stockholm Şehri:

Isveç-Stockholm-

“Avrupa’nın Yeşil Başkenti” olarak da bilinmiş, Stockholm ilinin övünülecek bir çok şeyi var. Temiz bununla birlikte iyi yapılandırılmış sokakları, pislikler ve trafiği azaltmaya destekçi mükemmel bir toplanmış kaldırma sistemleri var. Bununla Birlikte şehri oldukça temiz tutmaya destekçi meydana gelen bizzat dik verimli yeraltı atık yönetim sistemlerine sahipler.

 

–        Japonya Ülkesi – Kobe Şehri:

22-10-2015_214353

Japonya’nın fenomen bir turizm ilgi odağı meydana gelen Kobe şehri feyz bir atık bertaraf sistemine sahiptir. Çöpler mutlaka sınıflandırılmalıdır ve bununla bağlı çokça katı kurallar bulunmaktadır. Şehre dışarıdan gelenler bu işi nasıl titizce yaptıklarını gördüklerinde hayret etmektedir.

 

–        Havai Ülkesi – Honolulu Şehri:

22-10-2015_214554

Başka mühim bir turizm şehri de dünyanın bir sürü fazla temiz şehirleri içinde alıyor. Naturel güzelliği, arınmış havası ve yeşilliği burada ki şehri hayatını sürdürmek için temiz kentlerden biri şekline getirmektedir. Bölgenin turistik olmasıyla yerliler şehri temiz tutmak amaçlı oldukça fazla özveri harcamaktadır. Bununla Birlikte toplanmış kaldırma sisteminin gelişmiş olarak inşa edilmesi , özel araç ihtiyacını azaltmaktadır.

 

–        ABD Ülkesi – Minneapolis Şehri:

22-10-2015_214631

Minneapolis inanılmaz bir atık yönetim sistemi ile idare edilmektedir. “Temiz Şehir Minneapolis Yazılım Programı ” çöpleri ayırma, kullanma ve israfı azaltmak adına vatandaşlara destekçi olmaktadır. Kent bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ ndeki en bakımlı, sıhhat dolu 10 ilden biridir.

 

–        Singapur:

22-10-2015_214709

Yine bir turistik merkezde meydana gelen Singapur, laf konusu temizlik olduğunda oldukça katı kurallara sahiptir. Sakız çiğnemek eskiden bu şehirde yasaklanmıştı. Şayet çöp atarken yakalanırsanız, sivil giyimli  ” Milli Ajansları” olarak çalışanları aracılığıyla ağır ücret cezalarına çarptırılırsınız. Temizlik dersleri çocukluktan beri çokça önemlidir. Bununla Birlikte otomobil ücret ile  almanın bir sürü miktarda vergi alınması da vatandaşları toplanmış taşıma araçlarını kullanmaya teşvik etmektedir. Bu de hava kirliliğini azaltmaya destekçi olmaktadır.

 

– Yepyeni Zelanda – Wellington Şehri:

22-10-2015_214745

Bu rüzgarlı şehir müşterek zamanda Yepyeni Zelanda’nın başkenti, doğa aracılığıyla kutsanmış ufak bir şehirdir. Burada kent hayatı yüklü olarak yaşanmasına nazaran şuurlu vatandaşları bununla birlikte ufak nüfusu yardımıyla yeşilliklerle dolu ve en son temiz bir şehirdir. Turistler bu sakin şehri çokça sevmektedir.

 

–        Finlandiya Ülkesi – Helsinki Şehri:

22-10-2015_214815

Helsinki yeşilliği, güzel mimarisi bununla birlikte kıtır havası ile süslenmiş iyi bir cennetten öbür bir şey değildir. Burada ki şehir Finlandiya’da ticaret bununla birlikte is dünyasının merkezidir. Finlandiya’nın farklı bir geleneği da her sene düzenlenen temizlik gününde bireylerin atıkları azaltmak amaçlı sahip oldukları eşyaları 2. el olarak satışa çıkardıkları gündür.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Pokemon Go Haberleri ve Geyikleri

Pokémon Go insan yaşamında hareketlilik katan ve akıllı telefonlar ile oynanacak güzel bir oyun olarak …

Bir cevap yazın