Yeni Konular

Dünyanın İlk Çiçeği; Orkide..

DÜNYANIN İLK ÇİÇEĞİ; ORKİDE…

Dünyanın coğrafi olarak keşfedilmesine bağlı olarak, 17. yy. da anavatanı olan Güney Amerika ve Asya’dan alınarak Avrupa’ya taşınan orkide, aslında yağmur ormanları ile çevrilmiş tropik iklime sahip bölgelerde, ağaç kovuklarında ve kayalık yamaçlarda kendiliğinden yetişir. Uzun yıllar boyunca iklim uygun olmadığı ve serada üretimi henüz keşfedilemediği için Avrupa’da yetiştirilemeyen orkide, en pahalı çiçek olma özelliğini korumuştur.

orkidenin-tarihi

Orkide, sahlepgiller familyasından gelen bir süs çiçeğidir. Dünyada 20.000 den fazla çeşidi bulunan orkidenin pek çok türünün, toprak altı yumrularından elde edilen salep tozu öğütülerek toz içecek olarak kullanılmaktadır. Orkidenin süs çiçeği olarak yetiştirilen sadece 15-20 çeşidi mevcuttur. Doğada bulunduğu haliyle, üremek için erkek böcekleri çekmek amacıyla çok etkileyici kokular yayar. Orkidelerin bu özellikleri ile afrodizyak etkisi yaptığına inanılır.

orkide-hakkinda

Az yapraklı bir bitki olan orkidenin, en çok beyaz renkle çiçek açan türü doğada bulunur. Mor, pembe, fuşya ve sarı çiçeklileri ise seralarda rahatlıkla üretilirken, siyah çiçek açan orkide, en değerli ve zor üretilen orkide türüdür. Yetiştikleri toprak özel bir topraktır ve kırık ağaç kabuklarından oluşur.

Afrika menekşesi gibi tropik ve yarı tropik ortamdan gelen orkide, ev ortamına ve ısısına rahatlıkla uyun sağlar ve düzenli sulama ve nemli bir ortamda bulunmaları halinde uzun yıllar çiçek açmaya devam eder. İhtiyaç duyduğu %40 ile %80 arasında nemi sağlamak için yapraklarına günde 1 kez kireçsiz su püskürtmeniz ve haftada 1 kez tüm kökleri ıslanacak şekilde sulamanız yeterli olacaktır. Yaprakları direk güneş ışığını sevmez ve eğer sevdiği bir ortam oluşmazsa bitki, kendini korumaya alarak çiçek açmayı durdurur.

orkide-hakkinda1

Orkide çiçeğinin renkleri, en az çiçeğin kendisi kadar özel anlamlar içerir. Pembe orkide sevgiyi, beyaz orkide saflığı ve geleceği, mutluluğu ve aşkı, sarı orkide dostluğu ve bilgeliği temsil eder.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?         Yeşil çaydaki …

Bir cevap yazın