Yeni Konular

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?

         E- tebligat sistemi, vergi idaresi tarafından düzenlenen evraklar, artık Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından elektronik ortamda tebliğ edilecek. Bu konuya ilişkin olarak Vergi Usul Kanunu genel tebliğinde değişik yapılmasına ait genel tebliğ resmi gazetede belirtildi. Buna göre, kurumlar vergisi mükellefleri e-tebligat sistemi kullanmak zorundadır. Bu zorunluluk 01/04/2016 tarihinde başlamıştır.

E-tebligat ne demek

         E- tebligat, elektronik tebligatın kısaltılmış şeklidir. Vergi usul kanunu ile genel tebliğ hükümlerine göre tebliğ edilmesi gereken belgeler, e-tebligat ile kurumlar vergisi mükelleflerinin elektronik adreslerine tebliğ edilmesi halidir. Bu tebliğin ceza-i sonuçları, eski sistemdeki tebliğ sonuçlarına eşittir.

E-tebligatta ceza

Sisteme zamanında kayıt olmayan mükelleflere, vergi usul kanununda belirtilen ilgili maddeye göre özel usulsüzlük cezası kesilecek. Ayrıca ilgili mükelleflere re’sen kullanıcı kodu, parola ve şifre tebliğ edilerek, e- tebligat gönderimi yapılacaktır.

E-tebligatın faydası nedir?

E-tebligat sistemi, gelişen teknolojinin getirdiği binlerce yenilikten biridir. Bu durumu Gelir İdaresi Başkanlığı’ da mükelleflerin faydasına kullanmak yolunda, e-tebligat sistemi getirmiştir. Buna göre, e-tebligat sisteminin faydalarına değinecek olursak,

 

  • Önceki sistemde kağıt ortamından kaynaklı bilgi güvenliğini koruma şekli daha da arttırılmış olmaktadır.
  • Başkaları tarafından okunabilirlik, görülebilirlik gibi olumsuzluk durumların önüne geçilmiş olur.
  • Uzun süren kağıt ortamında hazırlanan tebliğ oluşturma işleminden kaynaklanan gecikmelerin sonlanmasına yardımcı olacak.
  • Sistemin özelliğinde bulunan gönderici kimliği ve e-tebliğin ekindeki belgeler tam anlamıyla göründüğünden hiçbir şüpheye yer kalmıyor.
  • Fiziki ortamda yapılan tebliğlerde belirli miktarda masraf oluşuyordu. Ancak yeni sistemde bu masraf artık ödenmeyecek.
  • E-tebligat sistemi; yeşili koruduğu ve kâğıt masrafının önüne geçtiği de bir gerçektir.

 

Kağıt ortamında yapılan tebliğlerden kaynaklanan bir çok olumsuzluk artık e-tebligat sistemi ile yok olmuştur. Daha güvenli ve sağlam adımlarla yapılan tebliğler sayesinde, hızlı ve şeffaf bir devlet sisteminin bizler için faydasına şahit olmaktayız.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın