Yeni Konular

Edward of Norwich Kimdir

Edward of Norwich Kimdir
Edward of Norwich Kimdir

Edward of Norwich

(Doğumu : 1373, Norwich, Norfolk, İngiltere – Ölümü : 25 Ekim 1415, Agincourt, Fransa), York hane­danından gelen İngiliz soylusu. 2. Richard ve 4. Henry dönemlerinde önemli görevlerde bulunmuştur.

York 1. dükü Edmund’un oğluydu. 2. Richard’ın yakın çevresinde önemli bir yer edindi ve önce Rutland (1390), ardından da Cork kontu (1394) yapılarak önemli görev­lere atandı. 2. Richard’ın 1397’de eski düşmanlarına karşı başlattığı temizlik hare­ketinden sonra amcası Gloucester dükü Thomas’ın yerine İngiltere constable’ı yapıldı. Ayrıca Gloucester’ın Holdemess’taki topraklarının sahibi oldu ve Eylül 1397’de Aumarle (Albemarle) dükü ilan edildi. Ağustos 1399’da 2. Richard’dan desteğini çektiyse de, 4. Henry’nin ilk parlamentosunda Gloucester’ın katili ol­makla suçlandı ve düklük unvanı geri alındı.

Akitanya’da kral vekilliği yaptığı 1402’de babasının ölümü üzerine York dükü olan Edward, daha sonra Güney Galler’de ayak­lanmacılara karşı savaştı. Kız kardeşi Cons­tance (Lady Despenser) 1405’te Kral 4. Henry’ye karşı düzenlediği komploya onun da katıldığını öne sürünce, önce Londra Kulesi’ne, sonra Pevensey Şatosu’na hapsedildi. Ama çok geçmeden affedildi. 1412’de Clarence dükü Thomas’ın Fransa seferine katıldı ve Ağustos 1413’e değin Akitanya’da kaldı. Agincourt Savaşı’nda ölen Edward’ın çocuğu olmadığından yeğeni Richard, York 3. dükü oldu.

Edward, avcılık konusundaki en eski İngi­lizce kitap olan The Master of Game’in (Av Ustası) yazandır. Kitapta Foix kontu 3. Gaston’un Livre de la Chasse (Av Kitabı) adlı incelemesinin İngilizce çevirisine ek olarak İngiltere’de avlanma koşullarını, uygulamalarını ve kurallarını anlatan beş bö­lüm vardır. Uzun süre kopyalan elden ele dolaşan kitabın ilk baskısı 1904’te yapıl­mıştır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın