Yeni Konular

Efsane Elvis Presley Hayatı Yaşam Hikayesi

Efsane Elvis Presley
Elvis Presley

EFSANE ELVİS

Rock’n Roll’un kralı, kral, Elvis the pelvis gibi ünvanlarla anılan müzisyen, şarkıcı ve oyunculuğuyla pek çok olumsuz eleştiri almış olmasına rağmen İrlanda kökenli Amerikalı aktör, dünya starı…

8 Ocak 1935 yılında Mississippi eyaletinde, Tupelo’da doğmuştur.  İkiz gebelikten doğan tek canlı bebektir. İkizi doğumda ölmüştür. Sakin, içe dönük hatta biraz utangaç bir çocuk olarak büyüdü. 13 dolarlık ilk gitarını annesi 11 yaşındayken bisikletten daha ucuz olduğu için aldı. Ve bu 13 dolarlık gitar sayesinde hepimiz onu bir şekilde ucundan kıyısından tanıdık ve ya şarkılarını dinledik. Filmlerini izledik.

Yaptığı müziğe züppe müziği, kendisine ise işe yaramaz bir züppe deniyordu. Humes Lisesi’nden mezun olduktan sonra ailesinin ekonomik durumu bozulunca kamyon şoförlüğü gibi bir çok işte çalıştı. Bu arada favorilerini uzattı. Saçlarını briyantinleyip geriye doğru taradı ve Lansky Kardeşler mağazasından aldığı parlak, illa ki dik yakalı ve ilgi çekici kıyafetler giymeye başladı. O dönem için ciddi anlamda farklı ve aykırı bir görünüme sahipti. Kendisine ve müziğine züppe denmesinin öncelikli nedeni görünümüydü. Dünyada hem en çok sevilen hem de her konuda en fazla eleştirilen star olma birinciliği Elvis’indi.

2016-04-12_171847

Elvis Presley’in müzik kariyeri Sun Records firmasıyla 1954 yılında anlaşmasıyla başladı. Kendisine iki şarkılık bir plak kaydı yapıldı. My Happiness ve That’s When Your Heartaches Begin parçalarıyla herkesi büyüledi. Plak Memphis’de 600 adet sattı. Ve artık  Rock’n Roll’un kralı Elvis Presley doğmuştu.  Elvis plakçıların peşinden değil, plakçılar Elvis’in peşinden koşmaya başlamışlardı. 1955 yılında Elvis RCA Victor firmasını tercih etti ve anlaşma imzaladı. 1956 yılına gelindiğinde Elvis Presley’in ünü uluslararası bir boyut kazanmıştı. Amerikan müziğinde yeni bir çağ açmıştı.  Tüm dünyada hayranları vardı. Fan kulüpleri kurulmuştu. Herkes onun gibi giyiniyor, herkes onu örnek alıyordu. Elvis’in yaptığı gibi kalçasına sekiz şekli çizdirerek dans ediyordu herkes. Müziğindeki, görünümünde ki ve yaptığı danstaki farklılıklar tutucu aileleri derin bir kaygıya sürüklüyordu. Ünüyle birlikte aldığı tepkiler de büyümüştü. Buna rağmen Elvis tarzından da müziğinden de hiçbir taviz vermeden yoluna devam etti. 14 defa Grammy’e aday gösterildi. 3 kez bu ödülü aldı.

Orduda askerlik yaptığı dönemde Almanya’ya gitti. Burada Amerikan hava kuvvetlerinin bir yüzbaşısının kızı olan Priscilla Beaulieu’ya aşık oldu. Priscilla 14 yaşındaydı.  Karısı buluşmalarını; biri bana Elvis’le tanışmak isteyip istemediğimi sordu. Bende bunun bir şaka olduğunu düşünerek ‘tamam’ dedim. ‘Sonrasında hatırladığım şey ise Elvis’in evine doğru yola çıkmış olduğumdu’ diye anlatmıştı. Priscilla okuluna Amerika’da Elvis’in yanında devam etti. Elvis ona okula gidip gelirken kullanması için önce bir corvair, sonra da bir chevrolet aldı. Ve Priscilla 21 yaşına geldiğinde 1 mayıs 1967 de Las Vegas’ta bir otelde ani bir törenle evlendiler. Dokuz ay sonra kızları Lisa Marie Presley dünyaya geldi.

2016-04-12_171928

Elvis Almanya’dan geri döndüğünde konserlerine bir süre ara verdi ve  Love Me Tender’la (1956) sinemaya ilk adımını attı. Film hasılat rekorları kırdı. Jailhouse Rock, King Creole, Loving You ile oyunculuk kariyerini devam ettirdi.

Bu arada annesinin vefatı onu uzun süreli bir depresyona soktu. Uyuşturucuyu kişiliğin zayıflığı olarak görüp küçümserken, hekimlerin yazdığı sakinleştiricilere yavaş yavaş bağımlı hale gelmişti. Zamanla paranoyaklaşmaya başladı. Hayranlarından oluşan kalabalıkların onu öldürmeye geldiklerini düşünecek kadar paronayaklaştığı zamanlar oluyordu. Gece gündüz bir ordu tarafından korunuyordu ama bu ona yeterli gelmiyordu. Kendini savunabilmek için karete dersleri aldı. Silah taşımaya başladı. Silahını sahnede bile yanından ayırmıyordu.

Şişman, hantal, sürekli sorunlu ve huzursuz biri oldu. Saldırıya uğrayıp öldürülme takıntısı vardı hep. Eşinin de tehlikede olduğunu düşünüp, onunda kendisini savunmayı öğrenmesine karar verdi ve ona genç bir karate hocası tuttu. Priscilla karate hocasına aşık olup Elvis’i terk etti. Elvis 1972 de Burning Love single ını çıkardı ve 1973 yılında boşandı.

2016-04-12_172014Elvis artık konserler dışında yatağından çıkmıyordu. Televizyonu atış tahtası gibi kullanıp silahıyla ateş ettiği söylenir. 15 Ağustos 1977 de Priscilla gideli beş yıl olmuştu. 14 farklı uyuşturucudan oluşan bir karışımı yuttu.  16 Ağustos sabahı banyosunda ölü bulundu. Otopsi sonucuna göre Elvis Presley kalp krizi geçirmişti. 42 yaşında kariyerinin zirvesinde bir starın ölümle buluşması böyle hazindi.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın