Yeni Konular

Elektrik fiyatlarına zam geldi Doğalgaza zam oranı belirleniyor

elekrik fiyatlarına zamYeni yolda doğalgaza ne kadar zam gelecek derken ilk  zam haberi elektrikten geldi.1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan elektriğin kilovat saati (KWH) yüzde 1,32, sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 1,23 oranında zamlandı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) yaptığı toplantıda, abonelere uygulanacak  perakende elektrik satış tarifelerini görüştü ve uygulabnacak zam oranını belirledi. Buna göre 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olmak üzere konut elektriğinin fiyatı kilovat saatte yüzde 1,32, sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 1,23 oranında zamlandırıldı.

 

1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olacak vergi fon ve paylar hariç açıklanan yeni elektrik tarifelerinin, Maliyet Bazlı Fiyatlandırma sisteminin usul ve esaslarına göre, 20 elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılan tarife başvuruları çerçevesinde, dağıtım şirketlerinin enerji alış fiyatları ile şebeke maliyetlerindeki değişimlere göre yeniden belirlendiği söylendi.

Buna göre 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olmak üzere konut elektriğinin fiyatı kilovat saatte yüzde 1,32, sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 1,23 oranında artırıldı.

Orta gerilim (OG) sanayinde kullanılan elektriğin kilovat saat fiyatında ise yüzde 0.66 indirim yapılarak 18,556 kuruştan 18,434 kuruşa indirildi.Fakat az da olsa yapılan bu zamlar bu sınırda kalmasını dileriz.

DOĞALGAZA ZAM YOLDA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz ithalat fiyatlarının yükselmesi halinde zammın kaçınılmaz olacağını ifade ederek, zammın yüzde 50 olmayacağını belirtti.
Bakan Yıldız, doğalgaza zam haberleriyle ilgili kendisine atfen kullanılan bazı ifadelere yönelik bir açıklama yaptı.

Enerji Bakanı Yıldız, söz konusu edilen televizyon programında, doğalgaz fiyatlarının dünyada yükselme eğiliminde olduğunu, maliyetin daha da altında bir rakamla satış yapılmasının, sübvanse edilmesinin direkt Hazine kaynaklarıyla alakalı bir husus olduğunu belirttiğini kaydederek ”yani maliyetimizin daha da altında bir rakamla satamayız. Mevzuat ve kanunlar bunu gerektiriyor” dediğini aktardı.

Açıklamaya göre, vatandaşa olabildiğince düşük fiyattan gaz satmaya çalıştıklarını ifade eden Bakan Yıldız, ancak sonuçta doğalgazı ithal ettiklerini, ithal edilen rakamlar yükselme eğiliminde ise bu gazın fiyatını düşüremeyeceklerini bildirdi. Yıldız şöyle devam etti: ”Çünkü tamamen ithal, neredeyse doğalgazın yüzde 95-96’sını ithal ediyoruz. Gönlümüzden geçmese de rakamların düşmeyeceği acı gerçeğini söyleyebiliriz. Sayın muhalefet lideri doğalgaza yüzde 50 oranında zam geleceğinin kesinleştiğini söyledi. Ben bu tür haberlerin, bu tür yanlış bilgilerin vatandaşa ve sektöre zarar verdiği kanaatindeyim.

Bu tür haberleri direkt bizden duymalılar. Çünkü kulaktan dolma bilgilerle bu tür zam haberleri yönlendirilemez. Hemen hemen spekülasyon yapılmayacak konulardan bir tanesi, vatandaşın ana kalemler üzerindeki aldığı mallardır. Yani su, elektrik, doğalgaz, telekomünikasyonla alakalı hizmetler…Yani siz vatandaşın birebir kullandığı bu kalemlerle alakalı bu haberlerden kaçınmamız lazım. Hem iktidar hem muhalefet.”

Kendilerinin omuzlarında hissettiği sorumluluk duygusu çerçevesinde zammın olabildiğince vatandaşa az yansıyacak ama sektörün de ayakta kalabileceği bir yapı içerisinde olmasının gerektiğini belirten Bakan Yıldız, şu andaki dünya fiyatlarının doğalgaza zam geleceği yönünde yükselme eğiliminde, geçen yıla göre daha da yükselme eğiliminde olduğunu kaydetti. Yıldız şöyle devam etti:

”Doğalgazda fiyatların zamanlaması, 2008 Şubat ayında çıkarttığımız ve Mayıs ayında uygulamaya giren otomatik fiyatlandırma mekanizması ile beraber uygulanıyor. Bu bir siyasi tercih olarak yapılmıyor.

Sektörün özellikle enerji KİT’lerinin kendi ayakları üzerinde yürüyebileceği bir yapı içerisinde kalması lazım. Eğer ithalat fiyatları yükselecekse zam kaçınılmaz olur.”

Doğalgaza zam oranı konusunda da Bakan Yıldız, şu anda bunu söylemesinin doğru olmadığını ifade ederek, ”Ancak sayın Baykal’ın dediği oranlarda olmadığını söyleyebilirim. Kendisi de tabi haber kaynaklarını test edeceğini söylemişti. Herhalde test edecektir” dedi. Yıldız, doğalgaza zammın yüzde 50 olmayacağını bildirdi.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir