Yeni Konular

Elektrikler Kesildiği Halde Telefonlar Nasıl Çalışır ?

ELEKTRİKLER KESİLDİĞİ HÂLDE TELEFONLAR NASIL ÇALIŞIR?

telefonÇok merek edilen sorulardan biri de budur aslında elektrikler kesildiği halde telefon nasıl çalışır. Küçükken hep bunu düşünüp bir anlam verememiştim. Mantıklı açıklaması ise şudur Telefon evimizdeki en basit cihazdır. O kadar basittir ki, ana yapısı yüzyıldır değişmemiştir. Evinizin bir ucuna bir aparat, diğer ucuna bir başka aparat koyup bunları birbirlerine araya dokuzvoltluk bir pil ve bir rezistör* koyarak bağlarsanız, kendi interkom(dâhili haberleşme) sisteminizi yaratmış olursunuz. Bu telefonlarla kendi aralarında rahatça görüşme yapılabilir.

Telefonlarımızı duvardaki duylara ve oradan da santrallere bağlayan, genellikle biri kırmızı, diğeri yeşil iki kablo vardır. Yeşil kablo konuşma için ortak hat olup kırmızı kablo vasıtasıyla santralden telefonumuza 6 ile 12 volt arası, 30 miliamper seviyesinde bir akım gelir.

Telefonun çalışabilmesi için gerekli olan 6-12 volt akım telefon santralından gelen bakır telle sağlanır. Bu nedenle evinizde cereyan kesilse bile, telefona gerekli akım santralden sağlandığı için çalışmaya devam edecektir.

Telefonu kim ne zaman icat etti?

Peki, telefon santralının cereyanı kesilirse ne olur? Bu duruma karşı santrallerde çok büyük bir batarya sistemi bulunmaktadır. Ayrıca bir de yedek elektrik jeneratörü vardır ki cereyanın kesilme durumunda bütün telefon şebekelerini besler ve telefonların çalışmalarını sağlar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın