Yeni Konular

Enes Bin Malik Kimdir Kısaca Hayatı

2015-06-25_154100Enes bin Malik peygamberimizin hizmetçisi olarak bilinir. Medineli müslümanların büyüklerindendir. Hz. Muhammed onu gördüğünde Hamza diye seslenmiştir. Bu yüzden adı Ebu Hamza’dır. Hicretten on sene önce doğmuştur. Kendine Resullahın hizmetçisi denildiğinde çok sevinirmiş, onurlanırmış. Bunu bir iltifat olarak algılarmış.

Hicretin 93 senesinde vefat etmiştir. Ümmi Süleym, Enes bin Malik’in annesidir. Enes bin Malik’in babası müslüman değildi ve bu durumdan annesi büyük üzüntü duyuyordu. Eşi vefat ettikten sonra Ebu Taha evlenme teklif etti. Evlenme teklif ettiğinde müslüman olmadığı için müslüman olması şartıyla evleneceği şartını koydu. Ebu Taha müslüman olmaya karar verdi ikinci Akabe’de müslüman olanlar arasına girdi. Müslüman anne ve babanın çocuğu olarak hayatını sürdürdü.

Resuli Ekrem Enes bin Malik zülüflerini çekmiş ve yazelüzineyn diye latife etmiştir. Diğer lakabı da budur. Zülüflete mübarek ellerin değdiğini düşünürek annesi zülüflerini hiç kesmemiştir. Çok ezberci olmasından, verilen görevleri iyi yapmasından dolayı bu lakabı aldığı söylenir. Resulullah Medine’ye gittiğinde Enes bin Malik dokuz on yaşlarındaydı. Herkes peygamberimize hediyeler getiriyordu. Enes bin Malik’in annesi oğlunu peygamberimizin karşısına çıkardı ve hediye veremeyeceğini ama çocuğunun hizmet için hazır olduğunu söyledi. Resulullah bu isteği kabul etti.

Hz. Ebubekir döneminde Bahreyn halkının zekatını toplamak için görevlendirilmişti. Hz. Ömer zamanında Medine’ ye geldi. Bu dönemde fıkıh dersi verdi ve danışma kurulunda yer aldı. Hz. Osman zamanında da fıkıh dersi vermeye bir süre daha devam etti. Enes bin Malik çok uzun ve bereketli bir ömür yaşamıştı.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Dinimizde Fala Baktırmak Günah Mıdır?

Dinimizde fala baktırmak günah mıdır? Fal bakan veya baktıran bizden değildir. Her kim olursa olsun …

9 yorumlar

  1. Resim yoktu ekilen yalan resim lan bu en başta resim

  2. Does Cephalexin Kill Coccidia

  3. England Study Gonerrhea Amoxicillin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir