Yeni Konular

Epilepsi Nedir Neden Oluşur

2015-06-29_090710Epilepsi hastalığı genellikle beynimizde elektriksel boşalımların sebep olduğu ve kendisini tekrarlayıcı nöbetlerle gösteren bir rahatsızlıktır. Ancak epilepsi rahatsızlığı çoğu zaman düşünüldüğü gibi psikolojik bir rahatsızlık olmayabiliyor. Epileptik hastalığında geçirilen nöbet türleri kişiden kişiye değişmektedir. Epilepsi hastalığı birçok kişide belirti olarak donup kalma yaşanabiliyorken pek çoğunda ise sara olarak da bildiğimiz tüm vücutta kasılmaların meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Epilepsi hastalığı günümüzdeki insanlarda ortalama olarak 100 kişiden 1’inde epilepsi şikâyeti bulunmaktadır. Yalnız insanların bu hastalık konusunda unutulmamaları gereken önemli nokta, günlük yaşamlarında tek bir nöbet geçirmeleri epilepsi hastası oldukları anlamına gelmez. Bu hastalığının teşhisi ya da bu hastalığa yakalandığınızı anlamak için en az iki nöbet geçirmiş olmanız gerekir.

İnsanlarda epilepsi belirtileri çok az olsa bile kesinlikle tedavi edilmesi gerek. Neden mi? Çünkü genellikle basit olarak görülen bir donup kalma nöbeti olamadık bir zamanda karşınıza çıkabilir. Örneğin; özellikle araba sürerken ya da yüzerken bu nöbetler sizleri tuttuğu zaman geri dönüşülmez yollara girebilirsiniz. Hatta bunlar yaşamınızı tehdit eden önemli durumların başında gelmektedir. Ayrıca da epilepsi tedavisi çok basittir. Epilepsi tedavisi uygulamasında genellikle epilepsi ilaçları kullanılmaktadır. Epilepsi hastaları büyük bir çoğunlukla tedavi edilebilmektedir. Epilepsi hastalığına yakalanan vakaların % 70’i tek bir ilaçla tedavisi ile iyileşmektedir. Kalan %30’ u ise kullanılan ilaçlara rağmen hala nöbetler sürebilmektedir.  Buna özellikle dirençli epilepsi diyoruz. Dirençli epilepsi hastalığı ancak cerrahi tedavi yöntemi ile iyileşme gösterebilmektedir.

Epilepsi hastalığı beynimizin sinir hücrelerinin normal işlevini tam olarak yerine getirememesi ve beyin hücrelerimize neden olan tüm kesintiler epilepsi hastalığına yol açmaktadır. Epilepsi hastalığına daha çok kafa travmaları, enfeksiyonlar,  genetik faktörler, doğuştan kaynaklanan bozukluklar neden olabilmektedir. Dediğimiz gibi epilepsi hastalığı tedavisi için daha çok ilaçlarla nöbetleri kontrol altına tutmaktadırlar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir