Yeni Konular

EV-LEN-ME ÜÇ AŞAMADA…

61a87647bd98fb3c089462cec9e4cb4eEVLENME KARARI ALACAKLARA…

Evlilik çok güç olan bir müessesedir. Bu kurum üç aşamayla oluşur. Birincisi kurulum, ikincisi yürütme, üçüncüsü de fedakarlık. Birinci aşamada eskiye nazaran büyükleri artık daha az görüyoruz yada hiç görmüyoruz.

Gençler birbirlerini tanımadan delice sevmekteler. Tanımadan diyorum çünkü aşkın gözü kördür. Hiçbir olumsuzluk gözlerine batmıyor, dış görünüş her şeyi örtüyor; aynı gece gibi. Halbuki o güzellik yada yakışıklılık giysisini çıkarıp atsa, içinde sakladığı ona uymayacak yanlarını görecek.        Günümüze baktığımızda göreceksiniz artan boşanmaları, söylenen son pişmanlık sözlerini. Babam demişti, annem demişti, ağabeyim, ablam demişti…  daha niceleri. Peki onlar nasıl hemen görüyor da, biz bunu ancak beş yada altı sene sonra görüyoruz. Demek ki kurulum aşamasında yanlış bağlantılar yapıyoruz. Eşleşmeyecek kabloları birbirine bağlıyoruz. Yıllar sonrada üzerimize beş beden büyük gelen bu durum da tüm kablolar yanıyor. Ve hazin son.

Demek ki önce doğru bağlantılar oluşturacağız. Bunun için büyüklerimize danışacağız.  Etrafımızda ki bizi tanıyan ve karşı cinsi en iyi bilen birine soracağız. Kadınsak bir erkeğe, erkeksek bir kadına soracağız. Çünkü bir erkeği bir erkek, bir kadını da bir kadın daha iyi tanır. Niyetlerini ve sakladıklarını daha iyi görür.

Her özellikleri ile birbirine uygun çift belirlendi ve kuruldu. Şimdi sıra yürütmede. Yürütme de en az kurulum kadar zordur. Bu aşama için aile oluşturacak gençler aralarında mutlaka ama mutlaka iş bölümü yapmalılardır. Bunu hep bir tarafın üzerine yıkmamalılar. Böyle yaparlarsa bir taraf hep fedakarlık yapar diğer taraf ise genişler de genişler. Bu da mutsuz bir evlilik yaratır. İkisi de çalışıyorsa ev işlerini bölüşecekler. Eş çalışıyor kadın evdeyse, o zamanda iç işler ve dış işler diye bölüşecekler. Buna büyüklerde yardımcı olacak, yine bir kez daha. Nasıl mı?; eve müdahale ederek değil tabi. uzaktan onlara sadece hoşgörü göstererek. Onlar bir evin içinde zaten yepyeni bir hayat bir düzen bir hükümet kurma çalışması zorluğunu yaşarken; gelmediniz etmediniz, benim kızım çok yoruluyor, benim oğlum ev süpüremez gibi gereksiz anlamsız bencilce laflardan kaçınmalılar. Aferin oğlum yap merhametli ol eşine karşı diyerek destek olmalılar. Çalıştığı işten elde ettiği para yetmeyince kızının çalışmasını destekleyerek aferin kızım eşine evinin masraflarında destek ol evinizi düzeninizi birlikte kurun denmeli. Oluşacak yeni bireylerin yani çocukların sorumluluklarını da yine eşler kendi aralarında paylaşmalılar. Böylelikle yürütme işlemi tamamlanmıştır.

Gelelim en son ama en önemli kısma. Fedakarlık işine. Bu dünyanın en zor işidir. Hiçbir şey yolunda gitmediği zaman, planlananların dışında ortaya çıkan bir durumla karşılaşılınca eşlerin birbirlerine aynı ilgiyi alakayı göstermeleri lazım. Birbirleri için fedakarlık da bulunarak zorluklara göğüs germeliler. Birbirlerine daha çok sarılıp üzerlerindeki yükü hafifletmeliler.

Bunları aşama aşama yapan karı koca adayları bu müessesenin zengin koca rahat yaşam gibi kar amaçlı güdülmeyen bir müessese olduğunu anlayacaklardır. Mutlu, huzurlu, uzun soluklu evlilik temellerini atarak sağlıklı çocuklar yetiştirecektir. Böyle yetişen büyüyen çocuklarda yine sağlıklı aileler oluşturacaktır.

Evlilik zor bir iştir. Her aşk anca beş yıl sürer, bilemediniz altı yıl. Sonrasında ise derisini döken yılanlar gibi yeni yüzleriyle karşılaşır çiftler. bu aşamada kimseyi uzağınıza atmayın. Başından sonuna kadar sizi sizden daha çok seven ve düşünen anne babalarınızla hareket edin ve hep sevgiyle yaşayın…

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Anne Sütü,Emzirme Teknikleri

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün faydaları ve önemi Yeni doğmuş bebeklerin beslenmesinde en önemli etken anne sütü olup …

Bir cevap yazın