Yeni Konular

Falih Rıfkı Atay Kimdir

  1670009022416ca11344354ae34456bd   Hem gazetecilik, hem milletvekilliği, hem baş yazarlık, hem de kâtiplik yapan Falih Rıfkı Atay 1894 yılında İstanbul’da doğdu. Lise yıllarında edebiyat öğretmeni ve bir üst sınıftaki arkadaşı Orhan Seyfi Orhon, Falih Rıfkı Atay’ın edebiyat zevkinin gelişmesine yardımcı oldu ve hayatının geri kalanını etkileyecek olan edebiyat sevgisini aşıladı. Falih Rıfkı Atay Darülfünün Edebiyat Fakültesinde okurkenken yazdığı ilk yazıyı Serveti-i Fünun dergisinde yayımladı. Mezun olduktan sonra Dahiliye Nazırlığı kalemliği de yapan Atay resmi bir görevle Bükreş’e gittiğinde gazetelere Türkçülük ve Türkçecilik akımının etkisini taşıyan röportajlar yazıyordu.

I.Dünya Savaşı’nın başladığı yıllarda yedek subay olarak gönderildiği Suriye de Cemal Paşa’nın Kâtipliğini yaptı. Suriye’den döndüğünde ise arkadaşlarıyla birlikte “Akşam” gazetesini kurdu.

 

Savaştan sonra 1923-1950 yılları arasında tam 27 yıl aralıksız milletvekilliği yapan Atay aynı zamanda farklı gazetelerde baş yazarlık da yapıyordu. Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın arkadaşlarından birisi olan Atay, dönemin kalemi en kuvvetli gazetecilerinden birisiydi ve Atatürk’e yakınlığı sayesinde çok önemli olaylara tanıklık etmişti. Aynı zamanda Türkiye’de medyadan sansürün kaldırılmasında büyük rol oynamıştı. Evli ve bir çocuk babası olan Falih Rıfkı Atay, 20 Mart 1971 de geçirdiği kalp krizi sonucunda İstanbul’da hayata gözlerini yuman, geride bıraktığı onlarca yazılarıyla Cumhuriyet Dönemine damgasını vurmuş usta bir yazardı. Kabristanı Zincirlikuyu da bulunun Falih Rıfkı Atay, her yıl 24 Temmuz da düzenlenen basın bayramında anılmaya devam etmektedir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın