Yeni Konular

Fazıl Say Hayatı, Sanatı ve Eserleri

Fazıl Say Hayatı, Sanatı ve EserleriFazıl Say Kimdir?
Fazıl Say, Dünyaca ünlü piyano sanatçımızdır. Ülkemizin gelmiş geçmiş en iyi sanatçıları arasında bulunduğunu sööylemek ve kabul etmek gerekir. Zaman  zaman adı, siyasal tartışmaların odak  noktasında gündeme gelen  sanatçılarımızdan Fazıl Say’a dünyaca ünlü şöhreti kazandıran şüphesiz ki müzik dehasıdır.

Fazıl Say’ ın Hayatı

Türk klasik müziğinin dahi bestecileri arasında yer alan Fazıl Say, 14 Ocak 1970 tarihinde Ankara doğumludur. Henüz küçük yaşlardan itibaren müzikle ve piyano ile iç içe olmuş, ilk müzik eğitimine üç yaşında başlamıştır. Dört yaşından oniki yaşına kadar Fransız besteci ve orkestra şefi Alfred Cortot’ un öğrencilerinden ünlü virtüöz Mithat Fenmen’ den piyano  dersleri almıştır. 1982 senesinde başladığı Ankara Devlet Konservatuvarı, hayatında bir dönüm noktası olmuştur. Konservatuvarda İlhan Barın, Kamuran Gündemir gibi önemli isimlerden piyano  ve kompozisyon ağırlıklı bir eğitim almıştır.

1987 yılında konservatuardan mezun olarak, Almanya’ ya gitmiştir. Günümüzde önemli bir sanat ve müzik kenti olan Dusseldorf’ ta Robert Schumam Müzik Yüksekokulu’n da müzik eğitimini  sürdürmüştür. Fazıl Say, Almanya’daki müzik eğitimi sırasında David Levine ile çalışma şansı bulmuş ve Levine’ den etkilenmiştir.

İlk piyano eserini   ondört yaşında besteleyen Fazıl Say, Dünya çapında ün yakalamıştır. Henüz ilk gençlik dnemlerinde bestelediği eserleri, adeta doğuştan sanatı olduğunu kanıtlar gibidir. 14 yaşında bestelediği piyano eserleri, Sonato For Piyano ve Phrigian For Piyano ile başarılı bir müzik kariyerinin ilk önemli sinyallerini vermiştir.  1991 senesinde piyanist unvanını alan Fazıl Say, bu tarihten itibaren profesyonel müzik kariyerine başlamış ve bu kariyere çok sayıda bestenin yanısıra uluslararası alanda birçok ödül ve başarı sığdırmıştır.
Fazıl Say, uluslararası alanda kazandığı 1994 Genç Konser Sanatçıları birincilik ödülü ile tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Çalışmalarını daha çok uluslararası platformda sürdüren sanatçı, çok ünlü Falrmoni  ve Senfoni orkestralarında çalışmış, çok sayıda resitalde görev almıştır.
Günümüzde aralarında dünyaca ünlü besteci ve sanatçılarla yorumcuların da bulunduğu geniş bir kesim tarafından  21. Yüzyılın en iyi ve büyük sanatçıları arasında gösterilmektedir.

Fazıl Say Eserleri
Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, çok sayıda orkestra eserlerine imza atmıştır. Konçertolar, oda müziği, vokal eserler, orkestrasyonlar besteleyen sanatçı, tiyatro ve sinema müzikleri de yapmıştır. Fazıl Say’ ın İstanbul Senfonisi ile Su Konçertosu, oldukça  hisli ve sevilen eserleri arasındadır. Ayrıca sanatçının Türk ve Doğu Edebiyatı’ nın ünlü şairlerinin sevilen ve klasik şiirlerinden ilham alarak bestelediği  şarkılar, oldukça etkileyicidir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın