Yeni Konular

Fenerbahçe Uefa tarafından Şampiyonlar ligine alınacak mı

Fenerbahçe Uefa tarafından Şampiyonlar ligine alınacak mı

Sarı-lacivertli kulüp, UEFA’nın açıkladığı “Sion senaryoları”nın ışığında ek dilekçe vermeye hazırlanırken, yaşananlardan dolayı İsviçre kulübünün kaybetmesi zor görünüyor. Bu durum Fenerbahçe’ye emsal olacak ve Şampiyonlar Ligi’ne dönüş kapısı açılabilecek..

Milliyet Gazetesi’nde yer alan Mustafa Anıklı imzalı haber yorumda UEFA ile Sion arasında yaşanan davalar zinciri bir bir konu ediliyor. Anıklı, yaşananları ve yaşanacakları o haber yorumda şöyle sıralıyor..

Belki de İsviçre’den fazla Türkiye’den takip edilmeye başlandı. İsviçre Ligi’nin vasat bir takımının hukuk mücadelesi, Fenerbahçe’nin içinde bulundurduğu durumu ne kadar etkileyebilir, Spor Tahkim Mahkemesi’nden çıkacak bir karar, sarı-lacivertlilerin yol haritasının değişmesine yol açabilir miydi?

Öncelikle bu sorulara yanıt ararken, işleyiş ve uygulamaların nasıl yürüdüğü konusunda bir bilgi almak gerekiyordu. Bunun için CAS hakemi ve Avukat Kısmet Erkiner’in kapısını çaldık. Kendini spor hukukuna adayan ve bulunduğu konum itibariyle birçok davayla karşı karşıya kalan Erkiner’in sözleri bize yol gösterici oldu:

“UEFA, İsviçre’de bir dernek… FIFA da öyle… Dolayısıyla hepsi, İsviçre kanunlarına tabidir. İşte Sion bundan istifade etti. Buna UEFA açısından baktığımızda, bir açmaz… Sion, bunun dışında CAS’a da başvurdu. UEFA şimdi, Tahkim Mahkemesi’nden çıkacak sonucu bekliyor ama yerel mahkemenin kararı nedeniyle de açıklama yapmak zorunda kalıyor.”

‘Olan olmuştur’ denmez
Kısmet Erkiner’in bu sözleri ışığında yola çıktığımızda, UEFA’nın, İsviçre’de bir dernek olması nedeniyle olaya kayıtsız kalmadığını görebiliriz. Fenerbahçe’nin yürütmeyi durdurma istemi bir çırpıda kestirip atılmışken, UEFA resmi bir açıklamayla Sion’un Avrupa Ligi’nde oynayabileceği konusunda açık bir kapı bırakıyor. Aslında tamamen çifte standart olarak görünen bu durum, Fenerbahçe açısından bir avantaja dönüşebilir. CAS’tan çıkacak sonuca göre UEFA, sarı-lacivertlilere de “olan olmuştur” demeyebilir.

Emsali var bunun!

Peki, CAS’tan Sion aleyhine bir durum çıkarsa ne olur? Her şey biter mi? Bunu söylemek de mümkün değil. Çünkü geçmişte buna benzer bir karar bulunmakta. FIFA, yerel mahkemenin verdiği bir karar üzerine CAS’a gider ve lehte karar çıkar. Bunun üzerine kulüp, son bir şans olarak İsviçre Federal Mahkemesi’ne başvurur ve CAS’ın kararının bozulmasına yol açar. Gerekçesi, “kamu düzenine aykırılık”tır. Federal mahkeme, “bir dava iki kez mahkeme edilemez” demektedir. Zaten CAS’ın kararları bugüne kadar iki kez bozulmuştur ve bunlardan biri de budur.

Bundan dolayı Sion’un eli çok güçlü görünürken, Fenerbahçe de bunu emsal göstererek kendine avantaj sağlayabilir.

Zaten Fenerbahçe, CAS’ta, dolayısıyla İsviçre’de yaşanacak gelişmeleri beklemekte… Çünkü, sarı-lacivertlilerin CAS’taki davasına bakan Avukat Emin Özkurt, Sion ile Fenerbahçe’nin davalarının usül olarak birbirine benzediğini ifade ediyor. Birinin Şampiyonlar Ligi, diğerinin de Avrupa Ligi’ne girmek istediğine dikkat çeken Özkurt, “UEFA bize gerek organizasyon güçlüğünden, gerekse diğer takımların söz konusu yeniden dahil edilme sebebiyle hak kaybına uğrayacaklarından bahsetmekteydi ve bundan dolayı Fenerbahçe’yi şampiyonaya dahil edemeyeceğini bildirmişti. Ama bu söylevin üzerinden 1 ay geçti ve bu kez bir İsviçre kulübü olan Sion için değişik formüller açıklıyor. Hatta, müsabaka bile yapmadan gruptan çıkmışçasına alabileceğini dahi belirtiyor” dedi.

Yüzü gülecek mi?
Üstelik, Sion’un savunma hakkını yerine getirdiğini, kararın UEFA Disiplin Kurulu’ndan çıktığını ve Tahkim’in onayladığına vurgu yapan Özkurt, şu noktaya da dikkat çekiyor:
“Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nden men edilmesi sürecinde UEFA tarafından da TFF tarafından da savunması alınmadı. Diğer bir ifadeyle, Fenerbahçe’nin, Uluslararası sözleşmelerle de teminat altına alınmış en temel haklardan olan savunma hakkına riayet edilmeden, tamamen bir önyargıyla hakkında karar verildi. Sion davasında ise İsviçre Futbol Federasyonu bir duruş sergiledi ve kendi ulusal takımının arkasında bulundu ve Avrupa’dan men edemeyeceğini belirtti. Fenerbahçe ise UEFA’dan gelen bir müfettişin, hepsi hepsi İstanbul’da geçirdiği 8 saatlik temasları sonunda UEFA’nın isteği üzerine Türkiye Futbol Federasyonu’nca men edildi.”

Bu gelişmeler ışığında Fenerbahçe, CAS’a ek dilekçe vermeye hazırlanırken, yaşanacak olayların sarı-lacivertlilerin en azından Avrupa platformunda yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

UEFA-kulüpler flörtü!
UEFA-Sion arasındaki gerilime, Avrupa Ligi I Grubu takımları da müdahil oluyor. UEFA’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada sivil mahkemenin, Sion’un UEFA’ya karşı olan yaptırım taleplerinin sonuncusunu ve bu hafta Rennes takımının karşısına çıkma isteğini reddettiği bildirildi. Açıklamada ayrıca cuma günü bir araya gelinerek olası durumların tartışıldığı Udinese, Celtic, Atletico Madrid ve Rennes kulüplerinin de taraf olmak için CAS’a başvuracakları belirtildi.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir