Yeni Konular

Frederic Chopin Kimdir Hayatı Eserleri

Frederic Chopin
Frederic Chopin

Frédéric Chopin Müzisyen besteci hayatı, eserleri, biyografisi, resimleri Varşova yakınlarında doğan hari­ka çocuk Chopin, daha yedi yaşınday­ken bir poîonez bestelemiş, sekiz ya­şında ilk konserini vermişti. On yıl sonra Chopin’in adı PoIonya’nın en büyük piyanocusu olarak anılıyordu, ne yazık ki pekiyi olmayan sağlık durumu Liszt çapında büyük bir vir­tüöz olarak yetişmesine elvermedi.

1831 ‘de Paris’e yerleşen Chopin, ilk güç dönemi atlattıktan sonra kibar çevrelerde tutulmağa başladı. 1838’de, kadın romancı George Sand ile ilişki kurdu. Fakat Mallarco’da ge­çirdiği uzun bir tatil, o güne kadar gizli kalmış hastalığının verem oldu­ğunu açığa vuruyordu. Eserleri gide­rek sanatçının ruh durumunu yansı­tır olmuştu: özellikle ünlü Cenaze Marşı’nın da yer aldığı İkinci Sonat.

Fakat her şeye rağmen, bu ağır ve yoğun “romantizm Chopin’in eserle­rinin tek özelliği değildir. Bestecinin büyük virtüozluğu ve ses uyumları­na gösterdiği aşırı özen, zaman zaman mazurka’larının o büyüleyici hava­sında, Polonez’lerinin etkileyici güzel­liğinde ve vals’lerinin zarafetinde or­taya çıkar. Eserlerinin hemen hepsi­ni piyano için yazan Chopin, gerçek­ten piyanonun en büyük şairidir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir Yorum

  1. neden istekler ytam değil
    123466789

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir