Yeni Konular

Gaziantep Gezilecek Görülecek Yerler

Ülkemizin en kalabalık kentleri arasında bulunan Gaziantep, baklavası, fıstığı ve bakırları ile ünlü güzel yaşam alanlarından biridir. Bulunduğu bölge itibariyle diğer kentlere oranla en gelişmiş kenttir ve ülkemiz ekonomisi için önemli bir yeri vardır.

 

Rotanızı Güneydoğu Anadolu’ya çevirdiyseniz Gaziantep’ i gezmeden olmaz.

gaziantepŞehri gezen biri olarak mutlaka uğramanızı öneririm. Özellikle o şehre hakim muazzam kaleyi ve içini gezmeden şehirden ayrılmayın. Öncelikle Gaziantep denilince belki de ilk akla gelen Bakırcılar Çarşısı’dır.

Gaziantep-Bakircilar-Carsisi

Ustaların el emeği ile yaptıkları işleri izleyerek çarşıyı gezebilir bir yandan da şahmeran hikâyesini ustaların ağızlarından dinleyebilirsiniz. Birbirinden farklı el emeği ürünleri bu çarşıda bulabilir sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Ayrıca bu çarşı en çok turist çeken yerler arasındadır. Gaziantep’ te gezilecek yerler bitmez. Şimdi sırada Kemikli Bedesten var.

gaziantep-kemikli-bedesten

Yapımı çok eski yıllara dayanan bu çarşı kesme taştan yapılmış ve günümüzde hala ayakta kalmayı başarmış yapılardan biridir. Başka bir çarşı da Zincirli Bedesten’ dir.

gaziantep-zincirli-bedesten

Bu çarşıları gezerek hediyelik eşya alışverişinde bulunabilirsiniz. Nizip ilçesinde Fırat’ ın kenarında bulunan Zeugma Antik Kenti Gaziantep’ in yükselen yıldızı.

zaugma-antik-kenti-gaziantep

Gaziantep’ in adını tüm dünyaya duyuran bu antik kentin bir de müzesi bulunuyor. Müzenin içerisinde birbirinden muazzam mozaikler sizleri bekliyor. Özellikle belki de en bilineni Çingene Kızı mozaiği olup ayrı bir yerde sergilenmektedir. Sonraki adresimiz Yesemek Açık Hava Müzesi.

gaziantep-yesemek-acik-hava-muzesi

İslahiye ilçesinde bulunan açık hava müzesi 89-91 yılları arasında keşfedilmiştir. Yer altındaki heykellerin gün yüzüne çıkması ile açık hava müzesi olan mekân turistlerin ilgisini çekmekte ve siz ziyaretçilerini beklemekte. Ve sırada o müthiş Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi bulunuyor. Milli mücadelede işgalcilere karşı verilen savaşın resmedildiği bu şahane müze gerçekten gidenleri kendine hayran bırakıyor.

gaziantep-acik-hava-muzesi

Oldukça fazla ilgi gören müzeyi gezerken o çetin yıllara geri dönmüş gibi hissedeceksiniz. Tarihi Gümrük Hanı, geçmiş dönemlerin ticaret yapıldığı mekânları arasında olan ve ilgi çeken diğer bir mekândır.

gaziantep-tarihi-gumruk-hani

Günümüzde el işi yapımı atölyeleri bulunan bu tarihi hanı gezmeden Gaziantep’ ten ayrılmayın. Tarihi hamamlara merakınız varsa Gaziantep’ te sizin için uygun yerler bulunuyor demektir. Naib Hamamı, Osmanlı kültürünü yansıtan güzel bir örnektir. 2007 yılında restore edilen hamam günümüzde sauna, jimnastik ve masaj gibi alanlarda hizmet vermektedir. Naib hamamı, kadın ve erkeklere dönüşümlü olarak hizmet vermektedir.

gaziantep-naib-hamami

Gaziantep’ in en çok turist çeken başka bir alanı da Dolmen Mezarları’ dır. 850 metre yükseklikte bulunan bu tarihi mezarlar tam anlamıyla görsel bir şölen sunuyor.

Gaziantep Dolmen Mezarları
Gaziantep Dolmen Mezarları

Kesinlikle bu mezarları görmeden Gaziantep’ ten ayrılmayın bizden söylemesi. Şehrin bütün kültürünü ve tüm özelliklerini bir mekânda tanımak istiyorsanız Bayazhan Kent Müzesi sizin için ideal olacaktır.

gaziantep-Bayazhan-Kent-Muzesi

Çünkü bu müzede kentte yapılan el sanatları, yemek kültürleri, bakırcılık, fıstık üretimi ve halıcılık gibi daha birçok konuda tanıtım filmeleri bulmanız mümkün. Bayazhan Kent Müzesi için şehrin özeti dersek yanlış yapmış olmayız. Son olarak Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde çeşitli hayvan grupları görebilir ve günün yorgunluğunu atarken çocuklarınızı da mutlu etmiş olursunuz.

gaziantep-hayvanat-bahcesi

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın