Yeni Konular

Gece Yatmadan Önce Okunacak Dualar?

İslam dininde duanın yeri bambaşkadır. Dua etmek çok önemlidir. Duanın önemini anlatan birçok hadis bulunmaktadır. Gece Yatmadan Önce Okunacak Dualar Rabbimizin en çok hoşlandığı duaların gece yapılan dualar olduğu kitaplarda söylenmiştir. Geceleri yatmadan önce mutlak okunması gereken, okuyunca ferahlayacağımız, manevi açıdan kendimizi çok rahat hissedeceğimiz, okuduktan sonra çok rahat uyuyacağımız dualar vardır.
Örneğin gece yatmadan Ayet’el-Kürsi’yi okuduğumuzda tüm gece boyunca 9 tane melek tarafından korunuyormuşuz insanların ve şeytanın kötülüklerinden. Ayrıca gece yatmadan okunan Ayet’el-Kürsi’yi peygamber efendimiz de her gece okuyormuş. Sünneti devam ettirmenin sevabını da almış oluruz her gece bu duayı okuduğumuzda.
Uyku esnasında ya da öncesinde bazen içimizde bazen bir korku olur. Kureyş suresini okursak eğer bu korkularımız kalmayacaktır. Yatmadan okunması gereken dualardan birisi şöyledir;

Gece Yatmadan Önce Okunacak Dualar?
Gece Yatmadan Önce Okunacak Dualar?

Bismillahirrahmanirrahim
Allahümme eslemtü nefsi ileyke. Ve veccehtü veçhi ileyke. Ve fevvadtü emri ileyke. Ve elce’tü zahri ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke. La melce’e, vela mencee minke illa ileyke. Amentü bi-kitabikellezi enzelte, ve binebiyyikellezi erselte.
Anlamı;
Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)’ın adıyla
Allah’ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim. İşimi sana havale ettim. Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım. Zaten senden başka sığınacak, sende başka dayanacak melce’ ve mence’de yoktur. Kurtarış ve himaye ancak sendedir, sana mahsustur. Allah’ım indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim. Bu hal ve iman ile uykuya yatıyorum.
Duanın anlamının derinliği, maneviyatı ile güven içinde, rahat bir uyku uyumamak mümkün mü sizce?

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Dinimizde Fala Baktırmak Günah Mıdır?

Dinimizde fala baktırmak günah mıdır? Fal bakan veya baktıran bizden değildir. Her kim olursa olsun …

Bir cevap yazın