Yeni Konular

Georges Braque kimdir hayatı Resimleri

Georges Braque, çocukluğunu bir deniz kenti olan Havre’da geçirmiş ve çok genç yaşta, bir dekoratör res­samın yanında çırakken resim yete­neği anlaşılmıştı. 1900’de Paris’e gide­rek, orada tekniğini ilerletti ve fovizm denemelerine katıldı. 1907’de, kübizm serüveni başladı ve Picasso ile tanış­tı. Braque, onunla yeni yeni teknik­ler araştırdı: birlikte harfleri, rakam­ları ve yapıştırılmış gazete parçaları­nı resimlerine kattılar.

 

Braque, çok başarılı olduğu tahta ve mermer taklitlerinde, boya işleriy­le uğraşan babasının atölyesinde öğ­rendiklerinden çok yararlandı. 1914’te piyade subayı iken yaralandı ve sağlığına I917’de kavuşabildi.

 

1925’ten itibaren Braque, resim sa­natında daha «klasik» bir anlayışa döndü, kahverengilerin, kurşunîlerin ve koyu yeşillerin cümbüşünde na­türmortlara ve manzaralara başladı. 1.940’a doğru, bundan sonra bütün e-serinde rastlanacak olan büyük, sti­lize kuşlar teması ortaya çıktı. De­sen olabildiğince yalınlaştı, arındı. Sanatçı, tablolardan ve estamplardan başka, bronz heykelcikler ve mücev­herler de (süs eşyası) yapmıştır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir