Yeni Konular

Geri İade mi, İade mi?

GERİ İADE VE İADE SORUNSALININ ÇÖZÜMÜ

Günümüz dünyası sürekli bir devinim içinde ilerlemektedir. Teknolojinin elinin dokunduğu her sektör satış odaklı olarak bir ürün, bir hizmet veya bir düşünce danışmanlığı pazarlamak üzerine kuruludur. Kazanımların getirileri para olduğu kadar marka kalitesi ve reklamı da olmaktadır. Böylesi bir sistemin her bir çarkı doğru işlemelidir ki ayakta kalabilen firmalar geleceğe vurgulu bir iz bırakabilmelidir.

geri iade mi

Sadece satış odaklı çalışan firmalarda müşteri memnuniyetinin gözetilmediği ya da çok fazla önem verilmediği durumlarda birtakım sıkıntılar çıkabilmektedir. Beğenilmeyen ürünlere ait bağımsız forumlarda ilgili firmalar hakkında yazılan tüketici şikâyetleri, geri iade ya da iade durumları konulu yazılar ilgili ürünleri almak isteyen müşterilere yol göstermektedir. Bu tip olumsuz durumlarda müşteriler genellikle iki seçeneği kullanmaktadırlar. Bu seçenekler geri iade ya da iade olmakla birlikte ürünlerin kullanışsızlık durumuna göre değişebilmektedir.

dogru-tanim

İade olarak nitelendirilen seçenek, alınan ürünün hiç kullanılmadan satıcı firmaya gönderilmesini esas alır. Örneklemek gerekirse a markasının b modelinin siparişinin verilmesi üzerine, müşteriye a markasının c modeli gelmiş ise müşteri bu ürünü hiç kullanmadan iade etmelidir. Bu durum isteğine göre değişebilmekle birlikte çok fazla sorun teşkil etmiyorsa iade de edilmeyebilir. Ancak a markasının b modeli yerine d markasının e modeli geldiyse koşulsuz şartsız bir iade gerçekleşebilir. Eğer müşteri tüm bunlara rağmen yine de paketi açıyor ise iade talep edemeyecektir.

iade mi

Geri iade olarak nitelendirilen seçenek ise, parası ödenerek satın alınmış bir ürünün doğru gelmesi ancak bozuk çıkmasını esas almaktadır. Siparişin satıcı firma tarafından doğru gönderilmesi, paketin müşteri tarafından açılması sonucunda kullanımına dek bir sıkıntı yaşanmaması ancak kullanıldıktan sonra ürünün çalışmaması, ürün paketi açılıp ürünün çizik ya da kırık olması vb. sebepler ile geri iadesini gerektirir. Böylesi bir durum ile karşılaşıldığında ilgili satıcı firmanın müşteri hizmetleri aranarak kargo bilgileri alınır ve hatalı ürün satıcı firmaya geri iade edilir. İsteğe göre para iadesi ya da değiştirme talep edilebilir.

Bu bilgileri ışığında Geri iade ya da iade arasındaki fark bu şekilde anlaşılır olacaktır.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Estonya İnternet Çağı ve Gelişimi

Daha çok geçmişiyle tarihiyle savaşta barışta Estonya’ yı değil de 2000 yılında attıkları en radikal …

Bir cevap yazın