Yeni Konular

Gireceğiniz Riski Kontrol Edin

Gireceğiniz Riski Kontrol Edin

Günümüz dünyasında artık yastık altı diye tabir edilen biriktirme yöntemlerinin, hayat pahalılığı ve gayrimenkul fiyatlarının aşırı yüksek oluşundan dolayı kaybolması normalleşmiştir. Geçmişe baktığımızda emekli olan bir işçi emekli ikramiyesi ile bir ev alabilirken 21.yüzyılın Türkiye’sinde bu ihtimal neredeyse sıfıra yakındır. Bu durum ise yatırımcıları bankalara yönlendirmekte ya da farklı bir tabir ile bir nevi mecbur bırakmaktadır. Bankalar da bu durumun farkındalığına ulaştıkları için çok çeşitli kredi seçenekleri ile yatırımcılarına hizmet sunmaktadır. Ancak bankalardan kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenleri güzelce incelemek, bilgisayar üzerinde aylık ödemeleri ve eve giren toplam parayı içeren tablolar yapmak, daha net bir ödeme planı görüşü sağlayacaktır. Peki, kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler neler olabilir?

kredi-cekerken-dikkat

Öncelikle kredi çekerken devlet bankaları başta olmak üzere diğer tüm bankalardan da teklif almalısınız. Çevrenizde kredi çeken çok sayıda birey olabilir ancak kredi genel olarak bilindiği gibi herkese verilen bir sistem değildir. Kredi çekmeden önce ise kredi notunuzu ilgili siteden öğrenmeyi de unutmamalısınız. Bankalar kredi verecekleri müşteriyi araştırarak detaylı bir bilgi sahibi olmaktadırlar. Ekstra olarak ise yatırımcının diğer bankalar ve kartları doğrultusunda geciktirdiği ödemelerin olup olmadığını da kontrol eden bankalar, verecekleri kredi tutarlarını yatırımcının aylık taksitler halinde ödeme gücü olup olmadığından emin olmak isterler. Kredi notu çok düşük olan yatırımcılara da kredi ya çıkmamakta ya da istenilen tutarın çok altında bir meblağ önerilmektedir. Ayrıca bankalar kredi verirken baktıkları önemli bir liste bulunmaktadır. Bu liste kırmızı kalem listesi olarak geçmekte ve adı bulunan bireylere kesinlikle kredi verilmemektedir.

kredi-notunuz

Kredi çekerken şahsi olarak da kendi öz eleştirimizi yapmamız gerekiyor. Çekilecek olan tutarın ödeme gücümüzü zorlamaması, aile bütçesine çok fazla zarar getirmeyecek şekilde ayarlanması, vade ayının bu kriterlere göre uzun ya da kısa tutulması gerekmektedir. Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda internet üzerinden yoğun araştırmalar yapılarak bilinçli bir biçimde girmek sağlıklı olacaktır.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?

E-tebligat sistemi nedir? Ne zaman başlayacak? Faydaları nelerdir?          E- tebligat sistemi, …

Bir cevap yazın