Yeni Konular

Google Görsel Aramalarda 1. Sırada Çıkma Formülü SEO Destekli

2015-03-10_151013Google Görsel Aramalarda 1. Sırada Çıkma Formülü SEO Destekli

Sitenize eklediğiniz resimleriniz sayesinde Google görsel aramalarında ilk sıra da siz ve siteniz çıksın. Bununla alakalı detaylı ve başka hibir yerde ulaşamayacağınız kaliteli bir yazı dizisi…

Sahip olduğumuz web sitelerimiz için bazı zamanlar resim kullanımına fazla önem vermeyiz. Ancak günümüze dönecek olursak, Google arama motoru başta olmak üzere görsel sonuçlarda çıkmak artık çok önemlidir. Sitenizde olan bir resmin Google görsel alanında 1. sırada olduğunu düşünün, birçok ziyaretçi ilk o resimden sitenize akın edeceklerdir. Bunun içinde SEO çalışmanızı resimlerde nasıl etkili kılacağınızı anlatacağız.

Önemli bir kelimede görsel sonuçlarda ilk sırada olduğunuzda sadece o resim üzerinden sitenize yüzlerce organik ziyaretçi gelir. Bu yüzden resimlere SEO çalışması yapmak son derece önemlidir. Sitemizde bulunan resimlere yapacağımız optimizasyon çalışmaları ile sadece ziyaretçi değil, sitemizin SEO yapısına da doğrudan etki edecektir. Web sitelerinde SEO yapısının etkilenmemesine en ufak örnek verecek olursak, bir site eğer geç açılıyorsa o sitede yer alan resimlerin büyüklüğündendir. Bunun yanında resimlerin büyüklüğü ve çözünürlüklerinin yüksekliği tarayıcıların o siteyi açarken beklemesi gibi kötü sonuçlara yol açabilir. Bu anlatımımızda bu sorunlardan da tamamen kurtulabilirsiniz.

Thumbnail Kullanımı : Thumbnail yani küçük resim kullanımı ile web sitelerinizi oldukça hızlandırmanız mümkün olur. Çünkü küçük resim kullanma yöntemi açılış hızınızı optimize eden bir davranıştır. Thimbnail kullanımını açarsak, büyük boyutlu bir resmin yüksek çözünürlük yerine küçük ön izleme olarak açılmasıdır. Bu sayede küçük ön izleme kullanılarak sitenizin açılma işleminin daha hızlı tamamlanmasına yol açar.

Resim Sıkıştırma : Resim sıkıştırma yöntemi ile yüksek boyutlu resimlerinizin çözünürlüklerini bozmadan aynı görüntüde kapladıkları alanın küçültülmesi işlemidir. Bu yöntem sayesinde de sitenizin hızlı açılmasını sağlayabilir ve kısa sürede sitenizin hız optimizasyonunu ayarlamış olursunuz. Birçok program kullanarak sitenizde bulunan resimlerin boyutlarını düşürebilirsiniz. Kaliteli programlar kullanabilir ve resimlerinizin görüntüsünün kalitesinde değişiklik olmadan bu işlemi uygulayabilirsiniz. Photoshop programını kullanarak sitenizde bulunan resimlere istediğiniz özelliği katabilir ve boyutlarını düşürebilirsiniz. Aynı şekilde arama motorlarından bulabileceğiniz birçok program ile resimlerinizi kalitesini bozmadan boyutlarıyla oynamanız da mümkündür. Size önerimiz pratik bir program olan jpeg mini programını kulanabilirsiniz.

Title Etiket Kullanımı : Title bölümü resmin başlığını ayarlayacağınız kısımdır. Title bölümü için yapmanız gereken işlem HTML kod kısmında bulunan kod için ayarlamanızı yapabilirsiniz. Eğer ayarlama yapmazsanız, sitenize eklediğiniz resimler başlıksız olur. Bu da arama botlarının gelip sadece resmi indexleyip gitmesine neden olur. Ancak başlık olduğunda hafızalarına başlığıyla birlikte resmin köprü yolunu kayıt eder. Bu sayede arama sonuçlarında aranılan resim olarak ilk sizin sitenizdeki listelenir. Title olayında dikkat edilmesi gereken kurallar bulunmaktadır. Çünkü Google görsel aramalarında oluşturacağınız title’nin çok önemi vardır. Bazı uyanık kullanıcılar resimlere sitelerinin adresini veya anahtar kelimelerini girmektedirler. Ancak bu hileli bir davranış olacağı için Google mantık olarak bu durumu sezer ve sizi ve sitenizin itibarını düşürür. Bu yüzden de arama sonuçlarında web sitenizin geri sıralara düşmesine sebep olmaktadır.

ALT Etiket Kullanımı : Alt etiket bölümü ise resminiz ile ilgili açıklama yapacağınız bölümdür. Yani eklediğiniz resme açıklamayı güzel girmeniz SEO bakımından da önemli bir davranış olur. ”açıklama bu kodda bulunan açıklama yazılacak yerine resimle alakalı açıklama yazmanız gerekir. Ancak sitenizle alakalı veya anahtar kelime kullanımı yaparsanız, bu hileli bir davranış olacağından Google sizi üzecektir. Açıklama kısmı kısa ve öz olmalıdır ve resimle alakalı olmasına da önem vermeniz gerekir. Alt etiketinizi Google’de çıkmasını istediğiniz görsel arama kelimesine göre yazmalısınız.

Resim Dosya Adı : Resim dosya ismini kullanırken mutlaka resmi anlatan adlar kullanmalısınız. Örnek verecek olursak ; sitenize eklediğiniz resmin adı 12345.jpg ise bu size fazla bir yardım sağlamayacaktır. Ancak bu ismi google-araba-resmi-seo.jpg şeklinde adlandırırsanız, arama sonuçlarında buna yakın aramalarda ilk sizin resminiz çıkacaktır. Bu gibi küçük ayrıntılar sitenizin kaderini olumlu olarak etkileyecektir. Resim dosya adınız ile alt veya title bilgilerinizi aynı tutmanız size SEO açısından da artı puan kazandıracaktır.

– Resminizin Adı ve Seçimi : Yükleyeceğiniz resimlerinizin isminin mutlaka Türkçe kelimelerden oluşmadığına dikkat etmeniz gerekir. Örnek ; google-gülücük-seo.jpg yerine google-gulucuk-seo.jpg olarak ayarlamanız gerekir.

– Resim Çerçeve Kullanımı : Eklediğiniz resimleri yazılan içerikten ayırmak için mutlaka çerçeve kullanımına önem göstermeniz gerekir. Bu sayede ziyaretçi ilgili içeriği okurken resmin ayrı olması nedeniyle gözü yorulmadan içeriği rahatlıkla okumasına olanak sağlayacaktır.

Tüm bu resim çalışmalarını düzgün bir şekilde yaptığınızda SEO açısından Google görsel aramalarında ilk sizin resimleriniz listelenecektir. Bunun dışında kalan kullanıcıların resimleri ise sizin resimlerinizden daima sonra yayınlanacaktır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

SINIF NEDİR?   Sınıflar soyut bir veri tipidir. Object ise somutlaşan bir cismidir. Motorlu taşıt …

Bir cevap yazın