Yeni Konular

Google İlk Sayfada Yer Almak İmkansız Değil !

seo-nasil-yapilirHiçbir yerde olmayan Google’da ilk sırada yer almak için sitenizde yapmanız gereken çalışmalar anlatılmaktadır.

Google ilk sırada yer almak için birçok kullanıcı organik hit çalışması yapmaktadır. Aynı zamanda tanıtım yazılarına da ağırlık veren kullanıcılar bu sayede sitelerini arama motorlarında üst sıralara çıkarabilmektedirler. Bazı kullanıcılar ise sosyal medyayı ağırlıklı kullanarak sitelerini ilk sıralara çıkartmaya çalışırlar. Fakat tüm bu yöntemler birçok kullanıcının yaptığı standart çalışmalardır. Ancak Google için tüm bu yöntemler artık arama motorlarını kandırmaya yönelik çabalar olarak algılanmaktadır. Bunun için sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkartmaya çalışırken hile yapmamalısınız. Çünkü arama motorlarını kandırmaya yönelik çalışmalarda bulunursanız, ödüllendirilmek yerine daha çok ceza alırsınız. Bu da tüm çabalarınızı kısa sürede ortadan kaldırır. Web site sahiplerinin genel amacı sitesine gelen ziyaretçilerin sayısını arttırmaya yöneliktir. Bazı kullanıcılar sitesinin popülerliğini ve hitini arttırmak için çeşitli durumlarda hacklink yöntemlerine bile başvurabilmektedirler. Fakat bu tür hileler sitelere kar yerine zarar getirir. Bu yüzden mutlaka doğal yollardan çalışmalar yapılmalıdır. Öncelikle Google arama motorunda yukarılara yükselebilmek için sitenizin iç yapısına önem vermeniz gerekir. Site içi optimizasyon çalışması da kurallarına göre yapılmalıdır. Çünkü kuralına uygun yapılandırılmamış siteye istediğiniz kadar hit gönderimi yapın veya ziyaretçi çekin verim almanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden site içi optimizasyon önemlidir.
Google arama motoru ve diğer arama motorları sonuçlarında ilk sıraları alabilmek için en önemli birinci kural içeriktir. Sitenizin içeriği ne kadar özgün ve kaliteliyse diğer rakip siteleri hızlı hızlı geçmeniz de bir o kadar kolay olur. Fakat içerik konusunda ise dikkat etmemiz gereken en önemli husus ise, site içindeki içeriklerin arama motorlarına göre düzenlenmemesidir. İçeriklerin kullanıcıya yönelik düzenlenmesi önemlidir. Sitenize girdiğiniz içerikler kullanıcılara hitap etmiyorsa, bu işi başaramıyorsunuz demektir. Unutmamanız gereken bir olay ise, arama motorları yazılan içerikleri kullanıcılar ilgileniyorlarsa önemser. Sitenizde içerik yoksa ve bomboşsa gelen ziyaretçiler sitenizi hemen terk ederler. Fakat sitenizde girilen içerikler kullanıcıya yönelikse daha fazla sitenizde kalmak isterler. Bu bakımdan da ziyaretçilerin sitede fazla durmaları, sitenizin popülerliğini arttırır. Analiz sitelerinde ve sayaçlarda sitenizde durma zamanının fazlalığını arttırmış olursunuz. İçerik önemli bir konudur. Ziyaretçiler içerikleri değerli ve faydalı bulduklarında paylaşırlar veya arkadaşlarına da siteyi önerirler. Bu sayede sitenize doğal yollardan organik hit kazandırmış olursunuz. Sitenize doğru sayfa içi optimizasyonu ayarladıktan sonra düzgün ve özgün içerikler girmeye başlamalısınız. Sitenizi yeni doğmuş bir bebek olarak görmeli ve ona göre sitenizi büyütmelisiniz. İhtiyaçlarını gidermek için gerekli tüm ayarlamaları yapmanız gerekir.

Bir giyim sitesine uygulanacak SEO çalışması ile bir sinema izleme sitesine yapılacak SEO çalışması aynı olmaz. Çünkü çeşitli farklılıklar ve stratejiler gerektirecektir. SEO çalışması yapılacak sitenin iç yapısı tüm siteler ile aynı olamayacağından, bu tür püf noktalara mutlaka dikkat etmek gerekir.

İlk sayfaya oturmanın püf noktalarını aşağıda maddeler halinde sunulmaktadır.

– Sahip olduğunuz sitenizin Title, Description ve Keyword yani anahtar kelime kısımlarının mutlaka arama motorlarının şartlarına göre biçimlendirilmesini sağlayın.

– Sitenize bağlı mutlaka sosyal medya araçlarını entegre edin ve yoğun bir sosyal medya kullanıcısı olun.

– Dış kaynaklardan sitenize link alacağınız zaman mutlaka çapa metin kullanmamaya gayret gösterin.

– Sitenize eklediğiniz resimleri kaliteli bir şekilde optimize edin ve alt etiket kullanmaya alışın.

– Sitenizin açılma hızını daima maksimum seviyede tutun. Hızlı hosting firmaları ile çalışmaya özen gösterin.

– Sitenizin içinde kendinizle alakalı ve özel olarak backlink bağlantıları oluşturmaya çalışın. Site dışı yerine site için linklendirme ile köprü sayınızı arttırın.

– Sitenize gelen ziyaretçilerin ilgileneceği görseller ve ekstra faydalı bilgilerin olduğu bölümler oluşturun.

– Sitenize yan bilgiler ve içerikler ekleyerek, sitenize gelen ziyaretçileri sitede daha fazla tutmaya yönelik çalışmalar yapın.

– Sitenizin temasını sürekli geliştirin ve en çok sevilen hale getirmeye çalışın.

Yukarıda belirtilen ve sıralanan tüm maddelere uyduğunuz taktirde başarı size kendiliğinden gelecektir. Fakat bu maddeleri ben yapamam veya ilgilenemem derseniz, başarıyı unutmalısınız. Çünkü tüm başarıya ulaşmış kullanıcılar bu maddeleri sırasıyla yerine getirenlerdir. SEO çalışmalarında hata yapmamaya ve sitenize yapacağınız çalışmalar için mutlaka uzmanlardan destek almayı da unutmamalısınız. Sitenize ziyaretçileri çektiğinizde ise bunun sürekliliğini sağlamak için sitenizi sürekli olarak güncel tutmaya da çalışmanız gerekir. Çünkü ziyaretçiler güncel bilgi veren sitelere veya bloglara sürekli olarak ziyaretler gerçekleştirirler. Faydalı buldukları tüm bilgileri başta sosyal medya olmak üzere arkadaşlarına da önerirler. Tüm bu önermeler ve faydalı bulunan içerikler sayesinde de siteniz daima sıralamalarda üst sıralara yükselir.

Google arama motorlarında ilk sıraları almak için mutlaka özgün çalışmalarda bulunmaya çalışmalısınız. Bunun dışında illegal yöntemlerden kaçınmalı ve hileli yollara başvurmamalısınız. Eğer hileli bir yola başvurduysanız, bunun dönüşü size zarar olacaktır. Bunun yanında bu zamana kadar ki tüm emekleriniz de çöpe gidecektir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için SEO çalışmalarınızda ve site optimizasyon çalışmalarınızda mutlaka kuralların dışına çıkmamaya çalışmalısınız. Ek olarak sitenizi kaliteli dizin sitelerine ekleyebilirsiniz. Popüler sitesi olan arkadaşlarınız ile link değişiminde bulunabilirsiniz. Aynı zamanda karşılıklı olarak oluşturulan içerikleri destekleyici yazılar da yazabilirsiniz. Bu sayede sitenizi gezen bir ziyaretçi arkadaşınızın sitesine de ulaşmak isteyebilir. Aynı şekilde arkadaşınızın sitesindeki bir yazıdan da sitenize direk olarak ziyaretçiler gelebilir. Bu tür çalışmaları çoğaltabilir ve daha faydalı sonuçlar alabilirsiniz. Sitenize güncel girişlerde bulunacağınız tüm içeriklere mutlaka etiketleme işlemini gerçekleştirin. Bunun yanında yazılarınızda her zaman resim kullanmaya da özen gösterin. Arama motorları siteleri öncelikle içeriklerine göre, daha sonra ise tasarımlarına göre değerlendirmektedirler. Tasarımı iyi olan bir sitenin içeriği kötüyse, arama motorları bunu fark edebilir. Aynı şekilde tasarımı kötü olup ta, içeriği sağlam olan siteleri de birbirinden ayırt edebilmektedirler. Bu tür eksiklikler de sıralamanızı olumlu ve olumsuz olarak etkileyecektir. Bunun için tasarımınıza uygun içerikler girebilir ve girdiğiniz içeriklere göre tasarımınızı zenginleştirebilirsiniz. Anahtar kelimelere de ağırlık vererek SEO çalışmalarınızı daha etkili bir hale getirebilirsiniz. Sitenize yapay hit, proxy hit veya hileli hit göndereceğini söyleyen sitelerden veya kişilerden de her zaman uzak durmanız en iyisi olur. Çünkü yaptığınız ve harcadığınız tüm emeklerinizi bir çırpıda silip atmış olursunuz. Bunun dışında Alexa sıralaması iyi olan sitelerden de backlink alarak sitenizi daha da popülerleştirebilirsiniz. Eskiden pagerankı yüksek sitelerden link almak önemliydi. Ancak yeni kurallara göre artık bunun bir önemi yok, daha çok özgün içerik sağlayan sitelerden link almak daha fazla işe yaramaktadır. Bunun için mutlaka özgün içerik yayınlayan siteler ile karşılıklı anlaşmalar yapabilir ve popülerliğinizi arttırabilirsiniz. Google başta olmak üzere tüm arama motorları siteleri değerlendirirlerken öncelikle içeriğe bakacakları için, sitenizi sürekli olarak güncel tutmaya çalışın.

Son olarak sitenizin analizlerini sürekli takip ederek, sitenizdeki eksik yönleri daha hızlı keşfedebilirsiniz. Google analytics kullanarak, sitenizin tüm takibini daha rahat ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede sitenizin içindeki sayfalara olan yoğunluğu görebilir ve çalışmalarınızı bu yönde değiştirebilir veya geliştirebilirsiniz. Bu sayede sitenizin tüm faydalı ve zararlı bölümlerini de dış müdahale olmadan kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda ister Google’nin isterseniz de Yandex arama motorunun analiz özelliği olan Metrica’yı kullanabilirsiniz. Bu sayede tekil ve çoğul hit ayarlarınızı görebilir ve çalışmalarınızı geliştirebilirsiniz. Analiz işlemleri önemlidir. Çünkü siteniz ile ilgili yaptığınız SEO çalışmalarında hangi aşamada olduğunuzu rahatlıkla görebilirsiniz. SEO çalışmalarında daima analizinizi yapıp, eksikliklerinizi anlık olarak takip etmeniz mümkün olur. SEO çalışmalarınızda grafiksel olarak isterseniz de kullandığınız hosting’inizin ayarlarından da analiz bölümüne ulaşabilirsiniz. Bu sayede gerçek tekil ve çoğul girişler ile arışı girilen sayfaların isimlerini görebilirsiniz.

 

(Konu İçeriği ; SEO çalışmalarınıza ek olacak bilgiler ve Google’de ilk sayfaya ulaşmanın imkansız olmadığıyla ilgili can alıcı bilgiler yer alır. Birçok sitede yer almayan bilgiler sayesinde kolay ve kısa sürede sitelerinizi yükseklere çıkarabileceğiniz altın değerindeki bilgiler yer alır. – Okudunuz)

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

Nesne Yönelimli Programlama (Tez Niteliğinde)

SINIF NEDİR?   Sınıflar soyut bir veri tipidir. Object ise somutlaşan bir cismidir. Motorlu taşıt …

Bir cevap yazın